Új út a politológusok előtt: mesterképzés után irány az Unió
A hazai politológus képzést a nagy túlképzés és a pályaelhagyás jellemzi. Bár a szakma csak tizenöt éves múltra tekint vissza, a végzettek egyre nehezebben tudnak elhelyezkedni. A jövőre induló mesterképzés utat nyithat a külföldi érvényesüléshez- olvasható a Népszabadságban.
Csizmadia Ervin, az MTA Politikatudományi Intézetének tudományos főmunkatársa szerinte nagy a túlképzés a szakmában és jelentős a pályaelhagyók száma. Az akadémiai szférában szinte már lehetetlen az elhelyezkedés a néhány elemző cégnél, pedig széles körű kapcsolatrendszer szükséges egy állás megszerzéséhez. A telítettség másik oka, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt a kommunikáció szakot végzettek száma a politológiai pályán.
Gyulai Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese szerint azok a politológus hallgatók jutnak előre, akik már az egyetem első éveiben gyakornoki programokon vesznek részt. Egy agilis pályakezdőnek mindenképp el kell vállalnia, hogy hónapokig vagy akár egy évig is ingyen dolgozzon egy parlamenti vagy kutatóintézeti gyakorlaton. Aki csak a diploma után kezd állást keresni, jobbára esélytelen marad.
Évente mintegy kétszáz politológus végez Magyarországon. A legnagyobb számban az ELTE-ÁJK és a Corvinus Egyetem képez politológusokat, a legmagasabb pontszámok pedig, a Szegedi Egyetemen találhatók.
A bolognai kritériumoknak megfelelő 3+2 éves mesterképzést elsőként a Zsigmond Király Főiskola indít jövő év szeptemberétől.
Bayer József, a szak felelőse szerint az új képzés többlettudást fog nyújtani az eddigi szakokhoz képest, a politológia nyugat-európai irányvonalát képviseli. A mesterszakon elsődleges lesz a nyelvtudás, amely utat nyit a külföldi munkavállaláshoz. Az oktató szerint kapcsolati rendszerük lehetőséget fog adni a diákoknak, hogy az Európai Unió intézményrendszerében vagy más nemzetközi szervezeteknél helyezkedjenek el. A szak a hagyományos politikaelméleti tantárgyak mellett kiemelten kezeli a politikai konfliktuskezelés oktatását és az uniós politikai intézmények sajátosságait - értesít a Népszabadság.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
Egyre több fiatal felnőtt dolgozik párhuzamosan több állásban – nem luxusból, hanem kényszerből. Az infláció, a stagnáló bérek és a... Teljes cikk
A magasan képzett egészségügyi szakdolgozók a jövőben önállóan, saját jogon is elláthatnak olyan tevékenységeket, amelyeket eddig kizárólag... Teljes cikk
- Vállalkozóvá válás támogatása 3 éve
- Nem feltétlenül a fizetés áll a felmondás mögött 3 éve
- Felvették a keresztféléves képzésre jelentkezők 85 százalékát 4 éve
- Vezérigazgató-helyettest vált a Vodafone 4 éve
- A szokásosnál sokkal többen jelentkeztek keresztféléves képzésre 5 éve
- 2001 óta nem jelentkeztek ilyen kevesen egyetemre Magyarországon 5 éve
- Bódis: a magyar egyetemek az elmúlt tíz évben egyre versenyképesebb diplomát adnak 5 éve
- A felsőoktatási lemorzsolódás csökkentését célzó fejlesztések valósultak meg 5 éve
- Ezt kell átgondolnia a családoknak az egyetemi felvételi kapcsán 6 éve
- Így lehet jelentkezni a keresztféléves képzésekre 6 éve
- 2020-ban növekszik az ösztöndíj összege 6 éve