Űrvitában bizonyultak legjobbnak a magyarok a legnagyobb európai perbeszédversenyen
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (ELTE ÁJK) hallgatóiból álló magyar csapat nyerte az idei Telders Nemzetközi Perbeszédversenyt Hágában - közölte a felsőoktatási intézmény.
Az ELTE csapata a június 11-ei döntőn alperesként bizonyult jobbnak a Leideni Egyetem hallgatóinál az idén 45. alkalommal meghirdetett versenyen, amelyen egy elképzelt jogesetről szóló eljárásban kellett részt venniük.
Az idei eset két fiktív trópusi állam, Jonam és Maleen jogvitájáról szólt: Maleen gyorsan fejlődő országként 2013-ban egy alacsony költségvetésű, a Mars körül keringő műholdat bocsátott fel, majd 2021 végén úgy döntött, hogy innovatív, ám kockázatos módon a Föld körül keringő műholddá alakítja át a Nemzetközi Űrállomás asztronautáinak közreműködésével.
Az átépítési munkálatok közben Jonam egy űrbeli művelete miatt űrszemét ütközik a műholddal, amely ennek következtében meghibásodik és felrobban.
A darabjai Jonam területére hullanak, ahol egy esőerdőben komoly személyi és környezeti károkat okoznak. Az államok kölcsönösen kártérítési követelést nyújtanak be egymással szemben, Maleen a műhold elvesztése, Jonam pedig a területét ért károk miatt. A Nemzetközi Bíróság első ítéletében megállapítja mindkét állam jogsértését. Ezután kezdődik az ügy jóvátételről, kártérítésről szóló szakasza, amelyben a két fél felelősségének pontos meghatározása, illetve a károk számszerűsítése a feladat.
A versenyzőknek így emberi életek és egészség, védett állatfajok, egy nagy kulturális értékű templom, illetve egy innovatív műhold értékének meghatározására kellett módszereket javasolniuk, illetve az egyes módszerek mellett érvelniük a két állam képviseletében.
A Bodansky Benjámin, Nagy Ottó, Póka Lili, Püsök Kata összetételű csapat - 35 egyetem csapatát maga mögé utasítva - elnyerte a legjobb összevont (felperesi és alperesi) írásbeli és szóbeli teljesítményért járó Max Huber díjat is.
A magyar csapatot Kajtár Gábor, az ELTE nemzetközi jogi tanszékének docense és Vittay Melinda, az ELTE doktorandusza, a Külgazdasági és Külügyminisztérium emberi jogi referense készítette fel.
Az ELTE ÁJK hallgatói 2019-ben szintén megnyerték ezt a versenyt.
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A vállalati nyelvoktatás ma már alapvető eszköze a cégek fejlődésének, hiszen az angol vagy német nyelvtudás nélkülözhetetlen a nemzetközi... Teljes cikk
Egyre-másra jelentik be a cégek az idei béremelési megállapodásaikat, de mi van azokon a helyeken, ahol nincs automatikus emelés, vagy szakszervezet,... Teljes cikk
Heti négy munkanap otthonról. Évi 20 nap a munka és a nyaralás kombinációjával (workation) bárhonnan Európából nem a szabadság terhére. Íme két... Teljes cikk
- Két nemzetközi felsőoktatási rangsorban is előkelő helyen végzett ez a magyar egyetem 8 hónapja
- Budapesten versenyeznek a világ ifjú fizikusai 9 hónapja
- Szijjártó Péter a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet főigazgatójával tárgyalt 10 hónapja
- Így változott a dolgozók és a munkaadók viszonya a V4 országokban 11 hónapja
- A hét végén rendezik meg az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia döntőjét 11 hónapja
- Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról 11 hónapja
- Először szerzett aranyérmet magyar csapat a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián 11 hónapja
- Bérpapírjaikkal vonultak a minisztérium elé a felsőoktatási dolgozók 12 hónapja
- Kihirdették Az Év Irodája verseny győzteseit - mutatjuk a legtrendibb munkatereket 13 hónapja
- Íme az UniYou Év Diákmunkahelye pályázatának győztesei 13 hónapja
- Az empatikus munkahelyi vezetés sokkal hasznosabb, mint egy szál nőnapi virág! 1 éve