Blogger bejelentkezés
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2018.07.07 - 3 éve
Andó Ildikó (drai)

A piramismerénylet

Legjobb tudomásom szerint Abraham Maslow sohasem rajzolt egyetlen könyvében vagy cikkében sem szükségleti piramist. Sőt, magam sem találkoztam egyik írásában sem ilyennel. Így hát bizton állíthatom, hogy ezt a merényletet mások k

Legjobb tudomásom szerint Abraham Maslow sohasem rajzolt egyetlen könyvében vagy cikkében sem szükségleti piramist. Sőt, magam sem találkoztam egyik írásában sem ilyennel. Így hát bizton állíthatom, hogy ezt a merényletet mások követték el ellenünk.

Merényletnek nevezem, mert a Maslow-féle szükségletek piramisszerű ábrázolása drasztikusan félrevezet bennünket abban, ahogyan a motivációról vélekedünk.

De miért is megtévesztő ez a megjelenítés? Nos, nem azért, mert a szükségleteket nem egymás mellé, hanem rangsorszerűen egymás fölé pakolja. Hiszen Maslow maga teremti meg közöttük a hierarchiát, amikor az első szintre a fiziológia szükségletek (pl. levegő, étel, ital, alvás, szex), a másodikra a biztonság iránti szükségletet (pl. lakhatás, közbiztonság, munkalehetőség), a harmadik szintre a szeretet igényét (pl. család, párkapcsolat, a munkatársakkal való viszony), a negyedikre a tisztelet iránti szükségletet (pl. a teljesítmény elismerése, önbecsülés), végül pedig az ötödik szintre az önmegvalósítás igényét helyezi.

Az az elképzelés is elfogadható, miszerint, ahogyan a piramis lépcsőjén lépkedünk felfelé, úgy haladunk Maslow szükségleteinek a kielégítésében is egyre magasabbra. Mert, ha már eleget ettünk és ittunk (és persze szexeltünk), ha van fedél a fejünk fölött, ha szerető család vesz körül bennünket, ha jól tudunk együtt dolgozni a munkatársainkkal, ha a vezetőink megbecsülik a teljesítményünket, akkor ezek miatt már nem kell aggódnunk, és akkor minden időnket és energiánkat az önmegvalósításnak szentelhetjük.

De mit sugall mindezeken túl a piramis? Az én olvasatomban a csúcsfelé keskenyedő forma azt üzeni, hogy amíg a piramis alján igen sokan elférünk, addig felfelé haladva egyre kevesebbeknek jut hely. Azaz, amíg a fiziológiai szükségleteinket szinte mindahányan kielégíthetjük, addig a tiszteletben vagy az önmegvalósításban csak a töredékünk részesülhet. Pontosan úgy, ahogyan a szervezetekben is. A munkatársaink többsége az alsó szinteket népesíti be, míg a legfelső emeletek kiváltságait csupán csekély számú menedzser élvezi.

Maslow azonban sosem állította, hogy a szükséglethierarchia legtetején pompázó önmegvalósítás kevesebb ember számára lenne elérhető, mint az evés, az ivás, az alvás vagy a szeretet. Éppen ellenkezőleg, ő mindannyit eleve alapszükségletnek nevezi.

Persze azt sem állította, hogy ha körbenézett akár csak az ismerősei között, akkor azt látta volna, hogy a legtöbbjük az önmegvalósítással foglalatoskodik. Hiszen a hétköznapokban saját magunk is azzal szembesülünk, hogy korántsem éljük át mindannyian az önmegvalósítás eufóriáját. Ezért, ha a valóságot akarjuk megjeleníteni, akkor a szükségletek piramisa hűen tükrözi vissza a képet.

Miért veszem magamnak mégis a bátorságot, hogy az ábrázolásnak ezt a formáját merényletnek tituláljam? Azért, mert nagyon is elhisszük azt, amit látunk. Elhisszük, hogy nem férhetünk be valamennyien a piramis tetejébe. Sőt, elhisszük azt is, hogy meg sem érdemeljük. Ezért történik, hogy már az első kudarcokat elszenvedve elfogadjuk a szüleinktől, a tanárainktól, a vezetőinktől, hogy nem vagyunk alkalmasak arra, hogy megvalósítsuk ifjonti hévvel szőtt terveinket, és jobb lesz, ha ebbe mihamarabb beletörődünk. Hát nem veri ki a szemünket az összeszűkülő piramis?

De mi lenne, ha földig rombolnánk ezt a gigászi építményt, és úgy tekintenénk Maslow önmegvalósítására, mint a mindannyiunk számára felkínált lehetőségre? Szülőként, tanárként és vezetőként mit lenne érdemes akkor tennünk?

Ha hinni tudunk ebben a lehetőségben, akkor az egyetlen felelősségünk az, hogy a kapukat szélesre tárjuk. Hogy minden erőnkkel és tudásunkkal azon legyünk, hogy a gyermekeink, a tanítványaink és a beosztottaink ráleljenek az önmegvalósításuk ösvényére. Ezért bármilyen, elsőre hallásra őrültségnek tűnő ötlet is fészkeli be magát a fejükbe (feltéve, hogy nem saját magukat vagy bennünket pusztítana el), legyünk a cinkosaik és segítsük őket, hogy kipróbálhassák benne a képességeiket. Végül pedig ahelyett, hogy jó szokásunkhoz híven értelmetlen szabályok és korlátok közé szorítanánk őket, szülőként, tanítóként és vezetőként magunk is menjünk velük együtt azon az ösvényen, mert általunk megsokszorozhatják az erejüket ahhoz, hogy felkapaszkodjanak Maslow legmagasabb szükségletszintjeire.

drai

Megosztás


Tweet
Címkék:
motiváció vezetés vezető
Andó Ildikó (drai)

Hogy ki vagyok, azt magam sem tudom. De valószínűleg kell, hogy legyen bennem egy adag exhibicionizmus, ha a csupasz gondolataimat, mint egy cukrosbácsi, mutogatom.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2021-03-04 11:24:35
Összeomlások a munkahelyen
2021-03-04 10:37:09
A szeretet és az odafigyelés az EcoFamily alapértékei
2021-03-03 14:09:01
6 Josh Bershin tipp, hogy elkerülhessük a kiégést
Vezetői Mesterműhely

Ezt a blogot a saját kedvtelésemre írom. Te pedig a saját felelősségedre olvasod.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2021-03-03 14:09:01 | HRinformatika a HRnek

    6 Josh Bershin tipp, hogy elkerülhessük a kiégést

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció vezetés állásinterjú munkavállaló vezető önéletrajz állás toborzas Linkedin munkáltató stressz munka képzés kiválasztás tippek önismeret változás tanulás coach tipp siker online tanulás Scotwork tárgyalás szervezetfejlesztés Y generáció felmondás Dr. Kocsis Ildikó tananyagszerkesztés kommunikáció együttműködés tárgyalástechnika Munka Törvénykönyve ARS ENERGICA visszajelzés szabadság
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : hrblog kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu