KifizetÅ‘helyek, foglalkoztatók ellenÅ‘rzése 2015 - Az Országos EgészségbiztosÃtási Pénztár (OEP) 2015. évi hatósági ellenÅ‘rzési terve
A hatósági ellenÅ‘rzések nem örvendenek túlzott népszerűségnek az ellenÅ‘rzöttek köreiben, pedig az ellenÅ‘rzÅ‘ szerv kiemeli, hogy csak azt kéri számon, amit a jogszabályok elÅ‘Ãrnak. Mindenesetre a gyakorlat azt mutatja, hogy a néhol
A hatósági ellenÅ‘rzések nem örvendenek túlzott népszerűségnek az ellenÅ‘rzöttek köreiben, pedig az ellenÅ‘rzÅ‘ szerv kiemeli, hogy csak azt kéri számon, amit a jogszabályok elÅ‘Ãrnak. Mindenesetre a gyakorlat azt mutatja, hogy a néhol elÅ‘forduló jogértelmezési bizonytalanságok miatt a legnagyobb szakértelemmel és odafigyeléssel sem könnyű a jogszabályokat megfelelÅ‘en alkalmazni.
Jelen Ãrásunkban a foglalkoztatókat és társadalombiztosÃtási kifizetÅ‘helyeket szeretnénk segÃteni az OEP által kiemelt ellenÅ‘rzési célok és tárgykörök ismertetésével, azaz 2015-ben mely jogalkalmazási területek ellenÅ‘rzése kap kiemelt figyelmet.
Az OEP a szakigazgatási szervek vonatkozásában ellenÅ‘rzi többek között az egészségbiztosÃtási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz megállapÃtását és kifizetését. Ennek érdekében, mint szakmai irányÃtószerv az irányÃtása alá tartozó ellenÅ‘rzési hatóságok vonatkozásában évente ellenÅ‘rzési tervet bocsát ki, mely alapján a hatóságok elkészÃtik a hatósági ellenÅ‘rzési tervet. A terv szakmai útmutatást ad az egészségbiztosÃtási pénztári szakigazgatási szervek 2015 évi ellenÅ‘rzéseinek megtervezéséhez.
Az ellenÅ‘rzések a foglalkoztatók, társadalombiztosÃtási kifizetÅ‘helyek vizsgálatára irányulnak az egészségbiztosÃtási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz vonatkozásában – a leÃrás alapján – elsÅ‘sorban megelÅ‘zÅ‘ célzattal. A hibák feltárása és a jogkövetésre való figyelmeztetés, mint ellenÅ‘rzési cél a második helyen áll, s a sor végén a hibák szankcionálása a jogkövetés és egységes jogalkalmazás érdekében. Elengedhetetlennek tartják a jogkövetkezmények következetes, szigorú, ám méltányos alkalmazását, nem csak a biztosÃtottak jogainak érdekében, de a kötelezettségeinek megtartása végett is, figyelembe véve a hibák súlyosságát és gyakoriságát.
További cél a foglalkoztatók, társadalombiztosÃtási kifizetÅ‘helyek támogatása, annak érdekében, hogy feladataikat szolgáltató jelleggel a jogszabályoknak megfelelÅ‘en tudják ellátni.
2015-ben a kifizetÅ‘helyeknél kiemelten vizsgálják a 2014. évi jogszabályváltozások betartását, ideértve kiváltképpen a gyed extra intézkedéseket, az egyidejűleg történÅ‘ több ellátás folyósÃtását, a jogalap nélkül kifizetett ellátásokkal kapcsolatos szabályok alkalmazását, az ügyintézési határidÅ‘k betartását, az elÅ‘Ãrások szerinti kifizetÅ‘helyi nyomtatványok kiállÃtását és vezetését, a végzések és határozatok alakszerűségét, valamint a fellebbezési eljárások lefolytatását.
Azoknál a foglalkoztatóknál, ahol nem működtetnek kifizetÅ‘helyet, a pénzbeli ellátások megállapÃtásához közölt adatok helyességét vizsgálják. EllenÅ‘rzésre kerül az elektronikus úton továbbÃtott ellátások iránti kérelmek esetében az elektronikus és a papÃralapú dokumentumok adatainak egyezÅ‘sége is. Továbbá hangsúlyt kap a biztosÃtási jogviszony bejelentésérÅ‘l szóló igazolások kiadása, valamint az ellátások iránti kérelmek és igazolások átvételének és beérkezésének igazolása.
Természetesen a többi nem emlÃtett számos jogszabályi rendelkezés betartása ugyanolyan fontos, csak mindig van egy-két általában az új jogszabályok érkezésével kapcsolatos kiemelt terület, amire jobban odafigyel a hatóság.