Szűkebb határidÅ‘ a munkáltatói adómegállapÃtásra
Közeleg a soron következÅ‘ határidÅ‘ a munkáltatói adómegállapÃtáshoz.  Azon munkavállalóknak, akik ilyen módon kÃvánnak bevallási kötelezettségüknek eleget tenni március 20-ig kell minden ehhez szükséges nyilatkozatot és igazo
Közeleg a soron következÅ‘ határidÅ‘ a munkáltatói adómegállapÃtáshoz.  Azon munkavállalóknak, akik ilyen módon kÃvánnak bevallási kötelezettségüknek eleget tenni március 20-ig kell minden ehhez szükséges nyilatkozatot és igazolást átadni a munkáltatójuknak. Magára a munkáltatói adómegállapÃtás választására január 31-ig volt lehetÅ‘ségük a dolgozóknak, amennyiben a munkáltató azt felajánlotta munkavállalói számára.  Ehhez a választáshoz az úgynevezett NY29-es nyilatkozatot kellett kitölteniük. Amennyiben a felajánlás ellenére nem kÃvánt a dolgozó élni ezzel a lehetÅ‘séggel, vagy olyan jövedelmet szerzett a 2014-es adóév során mely ezt kizárta, úgy az NY30-as nyilatkozat megtételével jelezhette ezt munkáltatója felé.
AlapvetÅ‘en a munkáltatói megállapÃtást az a munkavállaló választhatja, akinek csak a jelenlegi munkáltatótól származott bevétele, vagy amennyiben év közben munkáltatót váltott úgy az onnan kapott jövedelemigazolást átadta az új munkáltatónak. Fontos kiemelni, hogy a munkáltatói adómegállapÃtásnál a magányszemélynek megmarad az a lehetÅ‘sége, hogy adójáról rendelkezzen (kivéve NYESZ számlára történt befizetéseket) illetve adókedvezményt érvényesÃtsen.
Rendelkezés az adóról annyit tesz, hogy amennyiben a munkavállaló az adóév folyamán egyéni befizetéseket teljesÃtett a meglévÅ‘ önkéntes egészségpénztári vagy nyugdÃjpénztári számlájára úgy ezen befizetések 20%-ról de maximum 150 000 forintról (külön-külön és együttesen is) rendelkezhet az összevont adóalapja adójának a kedvezményekkel csökkentett összegébÅ‘l. Amennyiben ezt megteszi úgy az Adóhatóság ezt az összeget a magánszemély részére az önkéntes pénztári számlára kiutalja. Munkáltatói adómegállapÃtás esetén a munkavállalónak egy nyilatkozatot kell a munkáltatója felé leadni e rendelkezési szándékáról.
Abban az esetben, ha a magánszemély adókedvezményt – családi adóalap kedvezményt vagy személyi kedvezményt – is kÃván érvényesÃteni, valamint amennyiben ez még nem történt meg az év folyamán, úgy munkáltatói adómegállapÃtás keretében erre még van lehetÅ‘sége. Ehhez szintén szükséges egy nyilatkozat, amit az NY29CSK nyomtatványon lehet megtenni.
A munkáltatói adómegállapÃtáshoz kapcsolódó elsÅ‘ határidÅ‘ a már emlÃtett január 31., eddig kell a munkavállalónak eldöntenie él-e ezzel az opcióval vagy sem. Az ezután következÅ‘ határidÅ‘ március 20., eddig kell a munkavállalónak minden nyilatkozatot és igazolást átadni a munkáltatónak, annak érdekében, hogy a bevallás teljes körűen és megfelelÅ‘ adattartalommal készüljön el. Ami változás 2015. január 1-tÅ‘l, hogy a munkáltatónak május 20. helyett április 30-ig kell elkészÃteni a M29-es munkáltatói adómegállapÃtást azoknak a munkavállalóknak, akik ezt a módot választották a bevallási kötelezettség teljesÃtésére. Továbbá a június 10-i határidÅ‘ helyett az elkészÃtett munkáltatói adómegállapÃtásokat a munkáltatónak május 20-ig kell az Adóhatósághoz továbbÃtania. Ezzel a változtatással egységesÃtésre került a bevallási határidÅ‘, mivel az önadózóknak is május 20. a határidÅ‘ a személyi jövedelem adóbevallás benyújtására.