Része legyen-e a fizetés egy álláshirdetésnek?
Egy külföldön élő és dolgozó HR-es ismerősöm vetette fel ezt a témát a Linkedinen, és meglepetésére igen sok reakció érkezett. Forró téma ez, úgy tűnik.
Néhány gondolatot írnék erről úgy, hogy volt lehetőségem mind HR-es, mind céges, mind pedig álláskeresői szemmel megfigyelni ezt a helyzetet.
MIRE ENGED KÖVETKEZTETNI A HIÁNYZÓ BÉR?
Mégsem versenyképes az a fizetés
Ha valóban versenyképes a bér, azaz versenyre tud kelni ezen a téren a konkurenciával, és a nagy többségnél nem alacsonyabb, akkor bizony nincs rajta titkolnivaló. Ha ez csak egy üres szólam, amit kötelezően beleír lassan már mindenki az álláshirdetésbe, akkor persze más a helyzet.
Egyszerűen túl alacsony
Ez a fenti pont, csak máshogy fogalmazva, picit más nézőpontból. Lehet, hogy nem csak nem versenyképes, hanem kifejezetten alacsony. Igen, nem akarnánk kiírni, mivel rossz fényt fest a cégünkre nézve. Persze, ez is egy megoldás arra, ha kevés a bér, viszont ennek több hátulütője is van, amiről lentebb még írni fogok. Meg aztán, attól nem lesz több, ha nem írjuk le.
Az új kolléga többet kap majd, mint a régiek
Bizony, ez nagyon könnyen elő tud fordulni, tapasztaltam már nem egy esetben. A régi, stabil kolléga, aki szinte már fizikailag része a cégnek, megelégszik a lassú kis emelkedésekkel, amiket évről évre kap (ha kap), és hát kellemetlen lenne, ha rájönne, hogy az új kolléga többet keres, vagy épp ugyanannyit, mint ő a sok éves tapasztalatával és hűségével. Ezzel az a „baj”, hogy előbb-utóbb úgyis kiderül, és nagyon egyszerű kideríteni: meg lehet kérdezni az új embereket.
Nevetség, kigúnyolás tárgya lesz
Facebook-on látom nem egyszer, hogy az olyan álláshirdetéseknél, ahol meg van adva a bér, sokszor kigúnyolják, megvetik azt. Hát, igen, ezzel kell számolni, és ez kellemetlen. Bár azt is tapasztalom, hogy ha nincs kint a bér, az ugyanolyan kommentáradatot képes generálni a felháborodott jelentkezők között, hogy miért nincs. Azt egyébként tudni kell, hogy ezen kommentelők hatalmas százaléka egyáltalán nem akarná azt az állást akkor sem, ha duplaannyi lenne a bér, csak odajöttek kicsit kötekedni. Egyébként a hozzászólásokkal ezek az elégedetlenkedők sokkal több helyre eljuttatják a hirdetésünket, mint amennyi helyre akkor eljutna, ha nem lenne alatta kommentháború. Tehát könnyen lehet, hogy nagyon is hasznos.
Rossz képet fest a cégről
Ha én mondjuk szívesen járok a helyi edzőterembe, majd kiderül számomra, hogy a recepciósok 500 Ft-os órabéres diákmunkások, az esetleg okozhatja azt, hogy kevéssé tartom majd jó cégnek. Igen, lehetséges. De ha nem tudom ezt, attól még ugyanúgy „nem jó” cég, csak nem gondolok rá. Ha valamiről nem mondjuk, tudjuk, hogy rossz, de az, akkor még nem változott semmi.
Ezért nem jelentkeznek majd rá
Ez így logikátlan. Hiszen ha nincs kiírva, de a jelentkező számára alacsony, és ez a felvételi folyamat későbbi pontján derül ki, akkor ugyanúgy visszamondja majd a jelentkezést az illető, csak már mindkét oldalról energiát fektettek bele. Másrészt, akinek viszont ez megfelel, jelentkezni fog. És mi azt várjuk, akinek megfelel, és ezekkel a konstrukciókkal is akar ott dolgozni.
Ne csak a pénzért jelentkezzenek
Ilyet is hallottam: hogy ne a pénzen legyen a hangsúly. Hát, nos, ezt én inkább nem is fejteném ki. Attól tartok, hogy aki ilyet mond (nem egy esetben hallottam vezetőtől), neki magának nincsenek anyagi problémái, vagy pedig valójában nem ő keresi meg a mindennapi betevőjét. Nyilván egy adott szint felett a pénz nem annyira lényeges, hanem sokkal fontosabbak az állás egyéb részletei. Viszont ez az a szint, ahol már valóban van bértárgyalás, és esélyesen nem egy álláshirdetésre fog jelentkezni a leendő munkatárs, hanem fejvadásznak kell levadásznia az illetőt.
MIÉRT KELLENE BELEÍRNI A BÉRT A LEGTÖBB ÁLLÁSHIRDETÉSBE?
Bizalom
Ha a cég kiírja, hogy mennyit lehet nála keresni, akkor nyílt kártyákkal játszik. Valószínűleg másban is megbízhat majd benne a dolgozó.
Ne pazaroljuk egymás idejét
Ez a legfőbb dolog, amiért nem értem, hogy miért titkolóznak a hirdetők. Ugyanis, ha felesleges köröket, interjúkat, önéletrajz és motivációs levél olvasgatásokat teszünk bele, és az illető annyiért nem fog ott dolgozni, akkor az felesleges idő nekünk is és neki is. Ráadásul, lehet, hogy kidobunk olyan jelentkezőket, akik mondjuk kevésbé megfelelőek, de rendben van számukra az a bér.
MI A MEGOLDÁS
Írjuk oda a minimumot vagy a kezdő fizetést. Írjuk oda, hogy ez emelkedhet a későbbi teljesítmény, bónusz stb. miatt.
Ha valóban nem túl sok, lehet úgy fogalmazni, ami bizalmat kelt. Pl. új cég lévén jelenleg sajnos csak x ezer Ft fizetésben tudunk gondolkodni.
Amit meg tudunk állapítani
Előre is elnézést kérek azoktól, akikben ezzel esetleg kellemetlen érzéseket keltek, netán kifejezetten megbántok. Nem ez a szándékom, hanem az, hogy tisztában legyünk a másik oldallal is.
Ha egy átlag pozíció esetében, ahol a bér fix, nem sok minden egyéb függvénye (pl. jutalékok, bónuszok stb.), és a cég nem írja azt ki, akkor ott igenis van titkolnivaló. Pont. A többi – néhány egyéb kivételes helyzettől eltekintve – csak magyarázkodás.