Miért váltanak a munkavállalók és miért nem tartod meg őket?
Több, mint 1200 résztvevővel kutattam a választ arra a kérdésre, hogy miért mondtak fel a legtöbben, az elmúlt időszakban. Azt gondolom, a válaszon nem lepődünk meg, viszont a megtartás hiányán annál inkább.
"Túl sok feladatot kellett ellátnom egyszerre." - Ez volt az egyik leggyakrabban adott válasz abban a felmérésben, melyen több mint 1200-an vettek részt országos szinten. A kérdés egyszerű volt: "Miért mondtál fel előző munkahelyeden?"
2022.09.21-22-én részt veszek a Profession.hu és frissdiplomas.hu közös rendezésében sorkerülő JOBVERSE Állásbörzén. A Codecool támogatásával létrejött Tanácsadói műhelyben az ÁllásVáltás.hu standjánál találkozhatnak majd velem az érdeklődők, akiknek munkahelyváltás témában fogok segítséget nyújtani. Ennek apropóján egy kisebb kutatásba kezdetem, szerettem volna tudni, hogy jelenleg, figyelembe véve a gazdasági helyzetet, mi motiválja az embereket a váltásra. Továbbra is egyre hangsúlyosabb a humánerőforrás-gazdálkodás és a munkáltatók igyekeznek teljesen kiaknázni a munkavállalók képességeit és kapacitásait a válaszadók véleménye alapján.
A több mint 1200 kitöltő szinte egyöntetű válasza (90,1%) az volt a legfontosabb kérdésre, hogy miért váltott, hogy túl sok feladatot kellett egyedül ellátnia, illetve a jelenlegi munkáltatója több pénzt ajánlott. Sokan nehezményezték azt, hogy úgy érezték, egy emberként másik 2-3 munkavállaló feladatait is el kell látniuk. Feladatkörük túlságosan szerteágazó, nem lehet egyetlen pozícióba belesűríteni. Amikor 2018-ban a HR szakemberek számára tartott rendezvényeken azt hallhattuk, hogy egyre fontosabb lesz a "multifunkciós" kollégák toborzása, lássuk be, sokan nem pont erre gondoltunk. Más részről viszont azt gondolom, a mai munkaerőpiaci helyzetben a munkáltatók részéről is teljesen érhető, hogy a feladatokat a kollégák képességeihez mérten osztják szét, színesítenek egy-egy munkakört. Az álláskeresők számára tartott tanácsadásokon pedig sokszor találkozom azzal, hogy pont ilyen feladatkört keresnek, ezzel szeretnék elkerülni, hogy belefásuljanak a mindennapi monoton feladatokba.
A felmérésben résztvevők 37%-a középfokú, míg 44%-uk felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Közel azonos arányban oszlik meg a szellemi és fizikai munkakört betöltők része is. A korábbi évekhez képest, jelenleg elvékonyodni látszódik a határ a kék- és fehérgalléros munkavállalók elvérásai között. Szinte azonos százalékban adták meg a következő válaszokat arra a kérdésre, hogy mi motiválta a váltásra, mit tartott fontosnak az új munkáltató ajánlatánál:
- Legyen jó munkahelyi légkör, nem csak az azonos "szinten" lévő kollégák, de a vezetők és beosztottak között is.
- Fontosnak tartják a számukra is megfelelő juttatási csomagot, melynek nagy részét a fix alapbér teszi ki.
- Kiemelten fontos a megbecsülés érzése és a folyamatos fedd back a vezető részéről.
A megkérdezettek közel 60%-ának válasza alapján meg tudta volna tartani őket előző munkáltatójuk. Béremeléssel és a feladatok újragondolásával is elérhető lett volna ez, azonban nem ajánlották fel számukra. Azt gondolom, itt az egyik legfontosabb kulcs a kommunikáció lehetett volna a munkáltató és a munkavállaló részéről egyaránt, azonban tapasztalataim alapján ez legtöbbször sajnos elmarad.
Amennyiben egy munkavállaló úgy érzi, hogy váltani szeretne, mindig javasolni szoktam, hogy gondolja át, mi ennek a valódi oka. Valószínűleg valaminek a hiányát érzi, ami az eddigi tapasztalatok és a felmérés alapján vagy az anyagi juttatásokban, a fejlődési lehetőségekben vagy a munkavállaló megbecsülésében keresendő. Utóbbinál érdemes átgondolni azt, hogy valóban így van-e, vagy csak túlterheltek vagyunk, elfáradtunk és érzékenyebben reagálunk egy-egy minket ért ingerre. Felmondás előtt érdemes leülni a vezetőnkkel, őszintén elmondani, hogy mit gondolunk, mit érzünk és meghallgatni az ő nézőpontját is. Törekedjünk mindig arra, hogy meg tudjunk egyezni mielőtt végső döntést hoznánk a váltással kapcsolatban.
Munkáltatói oldalról is érdemes komolyan venni ezeket a beszélgetéseket, nem feltétlenül csak az exit interjúkból kell levonni a következtetéseket. Azok a munkavállalók, akik azt látják, hogy megértik és támogatják őket ismét motiválttá tudnak válni és továbbra is hasznos tagjai maradnak a csapatnak. Amennyiben több ilyen visszajelzés is érkezik, érdemes one-on-one-okat tartani a többi kollégával is és akár átszervezni a munkafolyamatokat is. Sokszor hallhatjuk, hogy az új recruitment a munkaerő megtartás, érdemes lehet ezzel kezdeni.
Ha te is úgy érzed, hogy valami nincs rendben a munkád körül és szívesen beszélnél erről, gyere el a JOBVERSE Tanácsadó műhelyébe és megbeszéljük, honnan tudhatod, hogy váltanod kell! Az ÁllásVáltás.hu standjánál szívesen segítek neked is! A tanácsadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, melyet ezen a linken tudsz megtenni: https://jobverse.hu/index.php/tanacsadasok/