A fenntartható karrierépítés kulcsa -Holisztikus szemlélet a munkahelyen

Azt napjainkban már magától értetődőnek vesszük, hogy a tréningek és képzések a szakmai utunk szerves részét képezik. Az, hogy ismerjük hogyan működünk jól csapatban és a munkánkban általában, vagy a tiszta célok és értékek kijelölése mind annak az önismereti munkának a része, ami előre vihet minket a karrierünkben. Viszont sokszor hiába érezzük azt, hogy kognitív szinten haladunk előre és tisztul a kép, a hétköznapok rohanásába beépíteni a ’tanultakat’ nehézkesnek tűnhet. Ahhoz, hogy stabilnak érezhessük magunkat a munkánkban nem elég a szakmai fejlődésre koncentrálni, ugyanis testi és lelki jóllét nélkül gyorsan magával sodorhat minket a mindennapok stressze.
A Game Changers Podcast legújabb epizódjában Bánhalmi Kata, a Skillcom ügyvezetője és a Skilltrade üzletfejlesztési vezetője mesélt arról, mit jelent számára a holisztikus szemlélet, és hogyan segíti őt abban, hogy női vezetőként is megőrizze az egyensúlyát.
Egyensúlyra hangolva: A tudatosság és az egészség szerepe a karrierben
A modern munka világában, ahol úgy tűnik sosincs nyugvópont könnyű elveszíteni a kapcsolatot önmagunkkal vagy éppen a lelkesedésünket a munkánk iránt. Ahhoz, hogy talpon tudjunk maradni elengedhetetlen, hogy legyen honnan pótolni az energiáinkat. Bánhalmi Kata tapasztalatai szerint a legfontosabb erőforrás, amire tudatosan építenünk kell, az egészségünk – testi, szellemi és lelki szinten egyaránt:
„Küldetésemnek tartom a test, a szellem és a lélek egyensúlyára való törekvést! Mindig a tudatosság, meg az egészségre való törekvés volt az, ami iránytűként szolgált, és segített, hogy tudjam melyik pillanatban hova kell lépnem. Fontos, hogy önmagunknak a gyógyítása és a fejlesztése az ne egy ilyen szépen jól hangzó, kirakat történet legyen, hanem amit csinálunk abban valóban törekedjünk ezeknek az egyensúlyára. Ezáltal sokkal könnyebben megtaláljuk a helyünket a világban, és ez az alapja annak is, hogy örömteliebben lehessünk jelen a munkánkban.”
A karrierépítés nem sprint, hanem maraton: ha folyamatként tekintünk rá, akkor sokkal nyilvánvalóbbá válik, hogy mennyire fontos átgondoltan használni és ápolni az erőforrásainkat!
Fotó: Reviczky Zsolt
Túl a bizonyításkényszeren: női vezetőként önazonosan
Az egyensúlyt megtalálása női vezetők számára külön kihívást jelenthet a munka világában. Még mindig sokan azt érezhetik, hogy állandó bizonyítással kell helytállniuk, és az olyan női kvalitásokat, mint érzékenység, intuíció vagy együttérzés kompenzálniuk kell. Ebben a kérdésben Bánhalmi Kata úgy látja, hogy igenis érdemes teret adni ezeknek az értékeknek:
„És most, hogy ne csak rébuszokban beszéljek, az utam során nagyon sok olyan női vezetővel is találkoztam- mint amilyen én magam is vagyok-, akik mondjuk agresszívebben működtek, akik ledomináltak, akik elképesztően be akarták bizonyítani, szinte túlzóan is azt, hogy ők alkalmasak arra, és ehelyett, hogyha belülről születik meg az a hit, hogy én tényleg a helyemen vagyok, és nem akarom mindenáron kifacsarni önmagamat, hanem nőként úgy vagyok jelen, hogy közben női minőségemben is teret hagyok, akkor én szeretném hinni, hogy hogy ez az a törekvés, ami egy boldogabb élet fele tudja vinni a nőket, ahelyett, hogy tényleg szétfacsarjuk önmagunkat és egy olyan életet éljünk, ahol a nap végén nem úgy fekszünk le aludni, hogy oké ez ma egy király nap volt.”
A jóllét öt pillére – Mit árul el a testünk?
Ahhoz, hogy a munkahelyi kihívásokat hosszú távon is eredményesen kezeljük, vannak olyan erőforrások, amikre különösen fontos építenünk. A Gallup a jóllét 5 egyetemes alappillérét állapította meg, köztük a szakmai kiteljesedést, társas kapcsolatokat, pénzügyi stabilitást, közösségi érzést és nem utolsó sorban a fizikai egészséget. A fizikai jóllét, a mozgás által az általános egészségen túl egy másik hatást magában is hordoz. A testi aktivitás ugyanis nemcsak fizikai szinten gyógyít, hanem a gondolatainkat is segít tisztázni, hogy élesebben működjön a belső iránytűnk.
„Amit mindenkinek ajánlanék, aki szeretné új szintre hozni a munkahelyi jelenlétét az a mozgás. Nem feltétlen kell mindenkinek elmenni egy küzdősportot kipróbálni, hanem elég az, hogyha minden nap elmész sétálni kitisztított az agyadat – tehát hogyha minden nap valamilyen módon felveszed a kapcsolatot a testeddel. Bármilyen helyzetben vagy és nem tudod eldönteni, hogy mit csinálj, vagy hogy most te hogyan vagy, akkor, ha már képes vagy felismerni a tested jelzéseit, például hogy szorongsz vagy valami szorít vagy valami nem jó érzés, akkor már tudni fogod, hogy ott valami nem kerek. Minél jobban elkezded ezt felerősíteni a mozgással, az erre való odafigyelés által sokkal könnyebbé válnak a döntések is.” – osztja meg tippjeit Bánhalmi Kata.
Az igazi siker, tehát nemcsak a célok elérésében, hanem az úton való tudatos jelenlétben rejlik. Hiszen minél mélyebb kapcsolatban vagyunk saját belső erőforrásainkkal, annál hitelesebben tudunk kiteljesedni a munkánkban is.
Ha érdekel miről mesélt még Bánhalmi Kata, hallgasd meg az epizódot itt!