logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2025.02.17 - 5 hónapja
[eureka] Consulting

Vállalati kultúra, mint kollektív idegrendszer: Hol vagyok ebben vezetőként?

A vállalati kultúrát gyakran hasonlítják egy jól olajozott gépezethez, amiben ha a kijelölt módszereket alkalmazzuk már sínen is vagyunk. A valóságban azonban ezek a dinamikák, - csak úgy, mint mi emberek - sokkal érzékenyebbek: az interakciók, az a mód, ahogy jelen vagyunk és hatunk egymásra a munkahelyen a működések szubjektív oldaláról árulkodnak.

Vezetőként, ennek a „kollektív idegrendszernek” az összefogó pontjai vagyunk, ami nagyobb ráhatást is jelent az egész működésére. Ha azt tapasztaljuk, hogy a befektetett munka ellenére nem tudunk túllépni bizonyos problémákat,  érdemes a feloldásnál is elemibb folyamatokra irányítani a figyelmünket!

Idegrendszerünk kapcsolói

Az idegrendszerünk állandó hatások alatt áll: belső mantrák, múltbeli tapasztalatok és a fizikai környezet egyaránt formálják a reakcióinkat. Egyetlen szó, gesztus vagy e-mail is aktiválhatja a ‘túlélőmódot’, amikor az agyunk vészreakcióba kapcsol. Kutatások szerint a stressz alatt hozott vezetői döntések 60%-a rövid távon hatékony, de hosszú távon káros következményekkel jár. (Forrás: McKinsey 2023)

Az elakadás akkor történik, ha beleragadunk ezekbe a viselkedésmintákba, és például nem a céljaink, hanem az elvárások miatti félelem válik a döntéseink gyújtópontjává. Ilyenkor a vegetatív idegrendszerünk lép működésbe, amiben mind a saját működésünkben, mind a munkatársakkal való együttműködésben a „fight-or-flight” reakciók válnak túlsúlyba. Egy hosszú távon nem fenntartható állapotról beszélünk, aminek először a teljesítmény csökkenése, majd a kiégés lehetnek a következményei.

De hogyan szűrődhetnek le a vezetői székből ezek a működési módok vállalati szintre?
Amikor a vállalati idegrendszer megbénul, ezekre a hatásokra számíthatsz!

  • Túlhajszoltság: Egy vezető, aki napi 12 órát dolgozik és folyamatosan elérhető, akaratlanul is ezt a normát állítja be a csapata számára. Egy 2022-es Gallup-felmérés szerint a túlhajszolt vezetők 73%-ának csapata szintén fokozott stresszről és csökkenő elköteleződésről számolt be. Ha mi nem tartunk határokat, a csapat sem fogja tudni, mikor elég.
  • Instabil csapatok: Egy sales-csapatban, ahol a vezető folyamatosan új irányokat szab és minden negyedévben más KPI-t állít be, a munkatársak 40%-kal kevésbé érzik magukat biztonságban és 2,5-szer nagyobb eséllyel hagyják el a céget (Harvard Business Review, 2023). A döntések hiánya bénító hatású – a kreatív problémamegoldás helyett a csapatok inkább a biztos megoldásokat keresik, ami hosszú távon stagnáláshoz vezet.
  • Gazdátlan felelősség: A vezetőség felelősség vállalása a vállat integritása és értékeinek stabilitása szempontjából kulcsfontosságú. Egy kutatás kimutatta, hogy 62 vezetői érték közül a munkavállalók legnagyobb aránya a „Teljes felelősséget vállal a munkaegység teljesítményéért” értéket tarja a legnagyobbra (Forbes, 2015). Ha a vezetők nem vállalnak egyértelmű felelősséget, és következetlenek stílusukban az alkalmazottaknak sokszor még a vezető menedzselése jelenthet pluszba befektetett energiát.

A Fight-or-flight válaszokon túl!

Sok vezető anélkül működik a krónikus stressz állapotában, hogy ennek tudatában lenne. Pedig a pozícióiból adódóan a stressznek való kitettség súlyozottan hat rájuk - legyen az a döntéshozatali nyomás, a magas elvárások vagy a felelősség súlya miatt. Ebben az állapotban hiába tudjuk elméletben és a tapasztalatainkra támaszkodva, mi lenne a következő lépés, lábainknak nem tudunk parancsolni - azok vagy mozdíthatatlan nehezékké válnak vagy kontrollálhatatlan rohanásba kezdenek.

Ha meg akarjuk szakítani a végtelennek tűnő ciklust meg kell értenünk saját működésünket, így lehetőségünk lesz tudatosan reagálni a minket érő stresszre. Azok a vezetők, akik felismerik és megértik saját reakcióikat – elérhetik a tudatosság, az önreflexió és az érzelmi intelligencia olyan szintjét, amivel olyan környezetet tudnak teremteni, ahol a nehézségek okozta zűravar után rövid időn belül képesek visszatérni egy optimális egyensúlyi állapotba. Azt a mintát kell megerősíteni, ami által az erőforrások aktivizálására nem csak hirtelen stresszben, hanem a szabályozottság fennállásakor is képesek lehetünk.

Neuroleadership a gyakorlatban

A fenntartható változás időbe telik: következetességet és erőfeszítést igényel. Ilyenkor nem csak felszíni megoldást keresünk, hanem a működéseink mélyébe tekintünk, és személyre szabottan keressük azokat a  neuroleadership technikákat, amik nekünk a legjobban beválnak, legyen az egy specifikus légzéstechnika, reflektív gyakorlat vagy kognitív átkeretezés. A belső munkán kívül a munkakörnyezetet is aszerint tudjuk alakítani, hogy az a rezilienciánkat támogassa. Ez lehet a felesleges ingerek, a zsúfoltság minimalizálása vagy akár az olyan stresszcsökkentő eszközök használatával, mint a fidget spinner, a stressz labda vagy akár a szeretteink fényképe az íróasztalunkon.

A vezetők a vállalati kultúra idegrendszerének szabályozói. Ha tudatosan fejlesztik saját rezilienciájukat, az egész szervezetre kihat. Egy kutatás szerint az érzelmi intelligenciát fejlesztő vezetők csapatainál 37%-kal magasabb az elkötelezettség, és 31%-kal csökken a fluktuáció (Daniel Goleman, 2023). A változás nem egyik napról a másikra történik – de ha a vezető változik, a szervezet is vele változik.

Így, ha diszfunkció állapotába is kerülünk, a problémák más folyamatokba való szivárgását nem csak az ideiglenes stresszreakció ragtapaszával fogjuk megakadályozni, hanem végleg tudják elapaszthatjuk a idegrendszeri működéseinket megismerve!

Címkék:
[eureka] Consulting

Szervezeti kultúra, vállalati márka, munkavállalói elköteleződés. Mi a közös ezekben? Mindegyik belülről épül és alapjaiban befolyásolja egy cég hosszútávú sikerét. A munkavállalói élményt fejlesztő praktikáinkról írunk itt, melyek közül a játékosítás központi szerephez jut.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
Eureka Consulting

Szervezeti kultúra, vállalati márka, munkavállalói elköteleződés. Mi a közös ezekben? Mindegyik belülről épül és alapjaiban befolyásolja egy cég hosszútávú sikerét. A munkavállalói élményt fejlesztő praktikáinkról írunk itt, melyek közül a játékosítás központi szerephez jut.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó képzés felmondás kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló tárgyalásikészség-fejlesztás siker önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu