Gyors büszkeség és gyors balítélet?
A minap Valentin-nap alkalmából megnéztük a párommal a Büszkeség és Balítélet című filmet, és egy érdekes párbeszédet folytattunk utána. Feltettük a kérdést, hogy a filmben előfordult szituációk, jelenetek hogyan zajlanának le a jelenlegi, 21. századi világban? Vajon mi történt volna máshogy?
Korábban írtam már arról, hogy mi a baj a fiatalokkal a munkahelyen, amelyben elemeztem 20-30-as generáció AVF-szindrómáját, azaz az Azonnali Visszajelzés Függőséget.
Mr. Darcy miután hősiesen szerelmet vallott Elizabethnek, majd megtörtént az elutasítás, napok múltán írott levélben válaszolt. Aztán elteltek napok, hetek, hónapok… és nem találkoztak, nem jeleztek egymásnak. De nem is volt nagyon lehetőségük. Össze is néztünk a párommal, hogyan tudták ezt kibírni?
21. századi verzió
Mit csinál Darcy? Még aznap este megnyitja a Messengert, és már írja is, hogy Bocsánat, ne haragudj…
Mit csinál Elizabeth? Megnyitja a facebookot, megnézi a közös ismerőseit Mr. Wickammel, és felhívja őket vagy rájuk ír, hogy igaz az, amit Darcy mondott róla?
Annyira siettek volna, hogy egyvalami esett volna áldozatul gyors tetteiknek… azok pedig az érzések.
Rendben, de mi köze a munkának a Büszkeség és Balítélethez?
Erre még nem válaszolok. (Ha Y és Z generációs vagy… igen, ki kell bírnod, hogy csak a végén fogok! :-) )
Korábbi előadásaim során kifejtettem azt az értékválságot, amiben az Y és a Z generáció szenved.
Nézzük meg a probléma-faktorokat.
Kezdjük az YZ generáció féle gyors verziót:
A felgyorsult világban nagy a bőség zavara. Túl sok a lehetőséged. Ezért azonnal és mindenről ítélkezünk. Hogy miért? Mert muszáj. (Gondoljunk csak a Tinderre. Másodpercek alatt hozunk döntést a lehetséges jövőbeli párunkról. Tetszik/nem tetszik? Húzd jobbra/balra és eldőlt a sorsa.) Ez az érzés a döntésképtelenség helyzetét idézi elő bennünk. Mi sem tudjuk pontosan, hogy mit akarunk. Majd ha végre meghoztuk döntésünket és beadjuk derekunkat, akkor ezt követi a felmerülő kétkedés időszaka. Vajon jól döntöttünk? Tényleg a megfelelő számunkra? És ha van más? Ha van jobb? Még annyi lehetőségünk van. Ráadásul annyi ajánlatot kapunk közben. Amiért aztán elhamarkodott lépéseket teszünk…
Milyen lehetne a lassú verzió?
Mivel a jövőbeli társadról van szó, ezért időt szánsz arra, hogy jobban megismerd. Felkészülsz. Nem csak rá, magára a kapcsolatra. Hogyan tudod kihozni magadból a legjobbat? Fejleszted magad. A megismerkedés időszaka a jövendőbeli társaddal lényegesen hosszabb. A találkozások között akár hetek telhetnek el, viszont az együttlétet hosszú és mély beszélgetések jellemzik. Ezt mindkét fél igényli. Te különösen harcolsz érte! Ennek köszönhetően megismeritek egymás erősségeit, gyengeségeit. A közös erőfeszítések által együtt fejlődik a kapcsolat. Egyre jobbak lesztek, mert mindketten fontosnak tartjátok a kapcsolatot. Időt és energiát áldoztok arra, hogy a pozitív környezet a legjobbat hozza ki belőletek. Elnézitek egymás hibáit, mert tudjátok, hogy a másik törekszik jobb lenni…
Mi a különbség a lassú és a gyors verzió között? Az érzések.
Akármennyire is küzdünk az érzéseink ellen, a nap végén érzéseink irányítanak minket. Azok határozzák meg boldogságunkat. És az érzések kialakulásához IDŐ kell. Nem lehet siettetni. Nem lehet gyorsítani. A gyors verzióban nincs idő a megfelelő érzések kialakulására. Akárcsak a Büszkeség és Balítéletben, rendelkezésre állt a megfelelő idő arra, hogy kialakuljanak az egymás iránti érzések.
És hogy mi köze a Büszkeség és Balítéletnek a munkához? (Vajon elolvastad a teljes blogcikket, vagy egyből idepörgettél, mert nem bírtad kivárni a választ?)
A munkahelyünk is egy kapcsolat. Méghozzá egy párkapcsolat. És eldönthetjük, hogy a gyors vagy a lassú verziót választjuk, ha a jövőbeli munkánkat választjuk. Most kérlek olvassátok vissza a gyors és a lassú verziót, de úgy, hogy a párotok helyett a munkahelyet képzelitek oda.
Ugye mennyire más? Igenis rajtad is múlik, hogy az a munkahely milyen lesz. Hogy mennyire fogod jól érezni ott magad. Azért, mert te is időt és energiát invesztálsz a kapcsolatba. Megérted, hogy nem fogsz kapni azonnali visszajelzéseket, mint ahogy te sem tudsz adni azonnali visszajelzéseket a cégnek.