3 tévhit a munkaidő beosztások kapcsán
Írásunkban a munkaidő beosztásokkal kapcsolatos tévhitekről írunk, melyek jelentősége kiemelkedő, ha belegondolunk, hogy a munkaügyi ellenőrzések megállapításainak 70%-a a munkaidővel, pihenőidővel kapcsolatos szabálytalanságokho
Írásunkban a munkaidő beosztásokkal kapcsolatos tévhitekről írunk, melyek jelentősége kiemelkedő, ha belegondolunk, hogy a munkaügyi ellenőrzések megállapításainak 70%-a a munkaidővel, pihenőidővel kapcsolatos szabálytalanságokhoz kapcsolódik.
1.sz. tévhit A munkaidő beosztásokat nem kell 3 évig megőrizni
Számos cég készít ugyan munkaidő beosztást, melyet egy héttel előtte és egy hétre vonatkozóan a helyben szokásos módon közöl is a munkavállalókkal, azonban ha egy munkaügyi ellenőrzés során a munkaügyi felügyelő elkéri a két évvel ezelőtti munkaidő beosztásokat, akkor azt már nem tudja bemutatni a munkáltató. Lássuk be ez probléma, hiszen nemcsak a tény adatokat prezentáló munkaidő nyilvántartásokat kell az általános munkajogi elévülési időn belül – 3 év - megőrizni, hanem a munkaidő beosztásokat is, hiszen ezek egybevetése nélkül nem ellenőrizhető, hogy volt-e rendkívüli munkavégzés.
2.sz. tévhit A munkaidő beosztástól eltérő munkavégzés nem minősül rendkívüli munkavégzésnek
A munkaidő beosztástól eltérő munkavégzés rendkívüli munkavégzésnek minősül, melyet a foglalkoztató pótlékkal, vagy a munkavállalóval történt megállapodás alapján szabadidővel köteles kompenzálni. Vagyis, ha egy munkavállalót beosztottunk munkavégzésre, lebetegedett és emiatt egy másik szabadnapos munkavállalót kell munkavégzésre behívnunk, az bizony rendkívüli munkavégzésnek minősül, mely utólag csak a munkaidő beosztások és a munkaidő nyilvántartások egybevetéséből állapítható meg.
3.sz. tévhit A munkaidő beosztás nem kell, hogy olyan részletes legyen mint a munkaidő nyilvántartás
Sok cég készít munkaidő beosztás, melyen naptári napokra be vannak osztva a munkavállalók, a beosztásból látszik, hogy kinek hány órát kell az adott napon dolgozni (8 óra, 10 óra, 12 óra), ugyanakkor a munkaidő kezdő és befejező időpontja nem olvasható ki a beosztásokból. Az ilyen munkaidő beosztás a munkaügyi ellenőrzések gyakorlata alapján nem felel meg a teljesség követelményének, így szabálytalan.
Az új munka törvénykönyve szerinti iratmintákért látogasson el munkaügyi iratminta portálunkra: