Az alkalmassági vizsgálatok előnyei
Ahány féle munkahely, annyi féle alkalmassági vizsgálat. Munkáltatóként és munkavállalóként érdemes tisztában lennünk azzal, mely vizsgálatokra van szükségünk, és azoknak milyen szerepük van munkabírásunk és egészségünk sze
Ahány féle munkahely, annyi féle alkalmassági vizsgálat. Munkáltatóként és munkavállalóként érdemes tisztában lennünk azzal, mely vizsgálatokra van szükségünk, és azoknak milyen szerepük van munkabírásunk és egészségünk szempontjából. Átfogó interjúsorozatunk e részében Dr. Nagy-László Nóra foglalkozás-egészségügyi szakembert kérdezzük arról, miért is van roppant fontos szerepe a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatnak egészségünk megőrzésében.
Milyen részekből áll egy foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat?
Az alkalmassági vizsgálat során az orvos feladata véleményezni, hogy a dolgozó testi-lelki adottságai, egészségi állapota alapján mellett alkalmas-e az adott munkakörre, illetve az adott munkakör kockázatai nem károsak-e számára. Így az alkalmassági vizsgálatok szakmai tartalma az adott munkakörtől függ, de az irodai munkakörnél maradva alapvetően minimum egy belgyógyászati jellegű vizsgálatból (szív, tüdő meghallgatása, has vizsgálata, bőr, nyálkahártyák megtekintése, visszeresség kiszűrése, stb.), vérnyomásmérésből, látásvizsgálatból áll. Ezt célszerű kiegészíteni egy EKG-vizsgálattal, illetve laborvizsgálattal, mely vér-és vizeletvizsgálatból áll. Emellett képernyős munkakörben a munka megkezdése előtt, illetve azt követően, panasz, tünet esetén, szemészeti szakvizsgálat elvégzése is kötelező.
Milyen problémákat mutatnak ki leggyakrabban ezeknek a vizsgálatok?
A belgyógyászati vizsgálat alapján kiszűrhetőek például egyes szív-és tüdőbetegségek, magas vérnyomás, keringési betegségek, visszeresség, egyes mozgásszervi és idegrendszeri betegségek, pajzsmirigybetegségek, bőrgyógyászati eltérések, egyes hasi kórképek. A laborvizsgálat eredményéből is komoly betegségek kialakulására követeztethetünk: például cukorbetegség, máj, vesebetegségek, magas vérzsírszint, magas húgysavszint, vizelet-eltérések, amelyek különösebb tünetek nélkül akár munkaképességet befolyásoló komoly betegségek kialakulásához vezethetnek. Minden túlzás nélkül még egy egyszerű alkalmassági vizsgálat is életet menthet!
A munkaadó vagy a munkavállaló költségén végeztetik el a kezeléseket?
Leggyakrabban a magas koleszterinszint, magas vérnyomás, magas vércukor, köszvényt okozó magasabb húgysav, visszeresség, vagy látásromlás miatt javasolunk kezelést. Az alkalmassági vizsgálatot követő részletesebb kivizsgálás vagy a háziorvoson keresztül, vagy magán-egészségügyi úton, esetleg a munkáltató finanszírozásával történhet.