Dolgozzunk-e betegen?
„Csak egy kis nátha, nem vész.” vagy „Majd beveszek egy fájdalomcsillapítót, és bemegyek úgy dolgozni.” – ismerős mondatok, ugye? Holott betegen dolgozni nem csak ránk, a kollégáinkra is veszélyt jelenthet. Átfogó interjúsoro
„Csak egy kis nátha, nem vész.” vagy „Majd beveszek egy fájdalomcsillapítót, és bemegyek úgy dolgozni.” – ismerős mondatok, ugye? Holott betegen dolgozni nem csak ránk, a kollégáinkra is veszélyt jelenthet. Átfogó interjúsorozatunk e részében Dr. Nagy-László Nóra foglalkozás-egészségügyi szakembert kérdezzük arról, melyek azok a betegségek, amelyekkel mindenképp maradjunk inkább otthon.
Mennyire gyakori, hogy a kollégák egymástól kapnak el betegségeket, illetve, hogy a gyerekeiktől elkapott betegségeket elterjesztik a munkahelyen?
Ez természetesen előfordulhat a nagyon gyorsan terjedő fertőzéses betegségek vonatkozásában, például a vírusos náthák, influenzaszerű megbetegedések, hányással-hasmenéssel járó betegségek, kiütéses gyermekbetegségek (pl. bárányhimlő), stb. Ilyen esetekben legfontosabb az otthoni gyógyulás és a fokozott munkahelyi higiénia elsősorban a közösen használt helyiségekben, tárgyak esetén (pl. étkező, mosdók, kapcsolók, kilincsek, tárgyalók, klaviatúrák, egerek, stb.).
Melyek azok a betegségek, esetleg balesetek, amelyekkel érdemes inkább otthon maradni, és melyek azok, amelyekkel még nem veszélyeztetjük kollégáink és saját magunk egészségét?
Fertőző betegségek, például a cseppfertőzéssel terjedő nátha, lázas betegség, vagy gyomor-, bélrendszeri vírusos betegség esetén mindenképpen maradjunk otthon, hiszen ezeket egyrészt nagyon gyorsan terjedő vírusok, baktériumok okozzák, másrészt tényleg szükséges a pihenés, ágynyugalom a gyógyuláshoz. Természetesen egyéb betegségek esetén az akut szakban is szükséges az otthoni pihenés, ilyenek például egyes mozgásszervi betegségek, gerincbetegségek, vagy műtét utáni állapotok. Baleset után csak az előírt kezelés, pihenés után, fokozatos terhelés mellett lehet visszatérni a munkába. Erről mindig az adott szakorvos, illetve ezt figyelembe véve a háziorvos dönt. Egyes esetekben – például munkabaleset, vagy 30 napot meghaladó táppénz esetén – a munkába való visszatérés előtt soron kívüli alkalmassági vizsgálat is kötelező, ez a munkáltató felelőssége.
Dolgozzunk-e otthonról betegen, balesetesen vagy inkább fókuszáljunk a pihenésre, gyógyulásra, hogy minél hamarabb mehessünk vissza a munkahelyünkre?
Rövid, akut betegségek, sérülések után, gyorsan lezajló betegségeknél egyértelműen a pihenés, a munka mellőzése javasolt. Hosszabb gyógyulási idejű betegség, baleset esetén kifejezetten fontos lehet a távmunka, hiszen így a dolgozó hasznosnak érezheti magát, ápolhatja a munkahelyi kapcsolatokat, kommunikálhat a kollégákkal, benne marad a körforgásban. Fontos, hogy ehhez – a lehetőségekhez képest – megfelelő munkakörnyezetet alakítsanak ki otthon is.