Kirúgtak? Nem tragédia.

Miért hagyta ott az előző munkahelyét? Hangzik a kérdés állásinterjún, és sokaknak ez elég kínos kérdés. Nekem el is merik mondani, hogy nem hagyták ott ők a munkahelyet, kirúgták. Még csak nem is leépítették, simán csak nem fe
Miért hagyta ott az előző munkahelyét? Hangzik a kérdés állásinterjún, és sokaknak ez elég kínos kérdés. Nekem el is merik mondani, hogy nem hagyták ott ők a munkahelyet, kirúgták. Még csak nem is leépítették, simán csak nem feleltek meg. Ez nagyon kínos – vagy csak annak tűnik, amíg meg nem tanulod kezelni.
Most is maradjunk a racionalitás talaján, gondoljuk át mi is történt, és győzd meg magad is arról, hogy nem katasztrófa mindez, kezelhető. Ha magadat meggyőzted, másokat is meg fogsz tudni győzni arról, hogy jó választás veled dolgozni.
Mi volt a gond? Mi volt kevés? A tárgyi tudásod? Elő a könyveket, nézd át, tanuld meg, probléma megoldva. A nyelvtudásod? Gyakorolj, keres ingyenes nyelvleckéket a neten, ha nincs most pénzed tanárra, fejleszd a tudásod. Személyes problémák? Ezen kell a legkevesebbet izgulni, állásinterjún is egyenesen megmondhatod: személyes konfliktus miatt kellett eljönnöd. A leggyakoribb felmondási ok.
Lehetett probléma a hozzáállásoddal is: ha lusta voltál, ha nem tetted oda magad, akkor határozd el magad, hogy több ilyen nem lesz. (Állásinterjús szöveg hozzá: „nem volt motiváló, támogató a környezet” – de vigyázz, erre biztosan megkérdezik, mi támogat, mi motivál téged, készülj válasszal)
Vagy tényleg megtetted, amit tudtál, ami az erődből tellett? Tényleg igyekeztél, mégsem sikerült? Akkor nyugodj meg, nem rajtad múlott. Ha valóban alkalmatlan voltál, akkor bizony nemcsak te hibáztál, hanem azok is, akik téged választottak arra az adott munkára. Vagy magadra hagytak a cégen belül újoncként, és ezért nem tudtál teljesíteni? Erre kérdezz rá a következő állásinterjún: náluk hogyan megy az újonc segítése? Ha sehogy, akkor ez nem a te helyed lesz.
Látszik tehát, hogy rengeteget lehet tanulni egy kirúgásból: tudod már, mire kérdezz rá állásinterjún, hogy ne járj ugyanúgy. Tudod, hogy mik az elvárások egyes cégeknél, és az állásinterjún is meg fogod kérdezni, náluk mit kell teljesíteni az első hónapban, a próbaidő végére stb. Hogyan mérik a teljesítményt? (Ha nincs rá korrekt matek náluk, akkor legyintve állj tovább: nehéz úgy teljesíteni az elvárásokat, ha azok nincsenek kitalálva és kiadva.) Kikkel kell kommunikálni idegen nyelven? (Nem mindegy pl., hogy svéddel beszélsz angolul, vagy japánnal)
Fel kell készülnöd arra is, hogy jól tálald a történteket: a személyes ellentét tehát sima ügy, nem kedveltek téged, ez van, de ennek ellenére se mondj rosszat a kiutálódról. A szakmai hiányosságokat érdemes becsomagolni: „szerintem nekik másfajta tapasztalatokra volt szükségük, mint amit én vittem hozzájuk, így nem tudtam hatékonyan dolgozni” „Azóta ezeknek a témáknak is utánajártam, tőlük is sokat tanultam”.
Azaz, az üzenet röviden: kirúgtak ugyan, de tanultál belőle, készen állsz az új feladatra.
----------------------
Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg, hátha ezzel te is segítesz másoknak!
Ha személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben válogass tematikus szolgáltatásaimból vagy ingyenes online önéletrajz-konzultációért írj nekem!
----------------------