Workation: kipróbáltam a nyaralva dolgozást!

Decemberben egy hetet Hévízen és Keszthelyen töltöttem egy apartmanfaluban. Nem vettem ki szabit, hanem a munkát és a kikapcsolódást ötvöztem. A workation jelenség nyugaton terjed, a HR Portál szerkesztőjeként most élesben teszteltem. Jelentem, MŰKÖDIK, de nem árt résen lenni. Öt pontban foglaltam össze tapasztalataimat.
December 7-e körül megcsörren a telefonom. Egy közeli ismerős hív, hogy nem tudják idén kihasználni üdülési jogukat a hévízi Club Dobogómajorban. “Lenne-e kedved elmenni három nap múlva a 7 napos turnusra?” - szólt a kérdés. Nem akartam elugrani a hirtelen jött lehetőség elől, mert vonzó turisztikai célpontnak tartom Hévízt, Keszthelyt még decemberben is. Ám ennyi napra az utolsó pillanatban a decemberi hajtás közepette nem tudok eltűnni a HR Portál szerkesztőségéből. Kis időt kértem. Felvetettem ügyvezetőnknek, hogy mit szólna hozzá, ha egy hétre elmennék Hévízre, de a napi munkából ebből semmit sem fog érzékelni. Nem ellenezte a felvetést, így elfogadtam az ajánlatot. Elhatároztam hát, hogy tesztelem a work és a vacation szavakból alkotott workationt élesben.
Így nézett ki a munkaállomásom az apartmanban
1. tipp: Legyen erős netkapcsolat
December 10-én szombaton útra is keltem. Első jó döntésem az volt, hogy szinte a teljes otthoni irodámat magammal vittem. Még a nagy monitoromat is, mert távoli munkánál is kell a komfort. Kulcsfontosságú az erős netkapcsolat. Nem olvastam jókat az ottani wifi hálózatról, így inkább éltem szolgáltatóm 10 napos korlátlan mobilnet ajánlatával. Szinte gyorsabb volt a netkapcsolat egész héten, mint óbudai otthonomban.
Futás a tó körül, elképesztő feeling és látvány
2. tipp: Érkezz egy nappal az első munkanap előtt
Aki workationre megy, annak azt tanácsolom, hogy legalább az első éles munkanap előtt 24 órával érkezzen meg a szállásra. Ennyi idő ugyanis kell a munka infrastruktúra kialakításához és annak megszokásához. Szerencsére az apartmanban nagy volt az asztal, támlás a szék, így sikerült egy kellemes munkaállomást berendeznem, amibe az első este már bele is rázódtam.
3. tipp: Legyen ritmusa a napodnak, alakíts ki napirendet
Rendkívül fontos egy jó napirend és napi ritmus kialakítása is. Ami nekem bejött: kelj korán, 6 órakor és feküdj le korán, legkésőbb 22.00 órakor. (utóbbi nem minden nap sikerült a futball világbajnokság esti mérkőzései miatt, de azért igyekeztem) Nekem szempont volt az is, hogy decemberben igazából 9-15 óra között van világos, a kültéri programokat csak ekkorra lehet időzíteni. Így 6.45-kor már bemelegítő kávézás, 7.00-kor kezdtem a munkát, amit 10 óra körül fejeztem be. 10.00-14.00 között jött a felhőtlen nyaralás, 14.00-16.30 között ismét munka, majd 16.00 után wellness, pezsgőfürdő, szauna, lazulás, meccsnézés.
Nem maradhatott el a forralt bor sem Hévíz központjában
4. tipp: A nyaralás résznél felejtsd el a munkát
Megérkezésemkor volt bennem egy “fear of missing out” érzés, azaz itt vagyok egy csodálatos helyen, ám kimaradok az egészből, mert egy szobában dolgoznom kell. Ennek az ellenszere az alapos tervezés és még a home office-nál is nagyobb önfegyelem. Amikor dolgozom, akkor ne legyen egy felesleges perc sem, hanem csak a munka 100 százalékos koncentrációval. Ha mindez megvan, máris eltűnik a fear of missing out érzés. És amikor nyaralsz, akkor tényleg kapcsolj ki és élvezd a pillanatot. A hét nap alatt megnéztem Keszthelyt alaposan, a Festetics kastélytól a Balaton-parton át az Amazon kávéházig. Utóbbi a törzshelyemmé nőtte ki magát, mert olyan isteni finom franciakrémest ettem, hogy háromszor is visszatértem.
Kihagyhatatlan a Festetics-kastély Keszthelyen
Elképesztően energizálóak voltak a délelőtti 5-6 kilométeres futások is a Hévízi tó körül, a város utcáin, vagy a bringázás a Hévíz-Keszthely közötti erdei kerékpárúton. A zajos, pörgős, sokszor stresszes Budapest után a nyugalom, a természet, a csend fogadott Zalában. Amikor kiszakad az ember az otthoni taposómalomból, akkor ezek az új impulzusok szinte csodát tesznek vele.
Hétköznap délelőtti csendélet december közepén a Balaton-parton
Persze a telefon nálam volt, kaptam Eszter kolléganőmtől biztonsági támogatást, ha valamilyen váratlan és azonnal megoldandó helyzettel szembesültünk volna (nem történt).
Összegezve: nagyon megérte ezt bevállalni. Nem kaptam rossz visszajelzést a munkámról, gyártottam a cikkeket, szerkesztettem a HR Portál tartalmát. Ám annál több pozitívumot a két várostól és amikor nem dolgoztam, akkor tényleg nyaraltam.
5. tipp: Ne szabadság helyett használjuk
A terasz, ahol élmény volt kávézni
A HR-ben a workation általában a munkaadó által fizetett út, így az enyém nem teljesen illik a HR eszköztárába. Aki workationt biztosít alkalmazottainak, készítse fel őket az útra, és fogalmazza meg elvárásait. Ha ugyanis nincsenek meg helyben a munkafeltételek (rossz a net, kicsi az asztal, nincs támlás szék), gyenge a tervezés, nincs önfegyelem, akkor könnyen a visszájára sülhet el a munkavállaló jóllétét segítő kezdeményezés. Ha jól csinálod, akkor viszont nagyon bejöhet. Még valami: a workation nem szabadság, ne is így tekintsünk rá. Egy olyan eszköz, amellyel értéket termel a munkavállaló és közben ki is tud kapcsolódni. Például este ebben a meleg vízű pezsgőfürdőben néhány lépésre az apartmantól...