Önfinanszírozó nyugdíj euróban… létezik ilyen?
Pár napja a LinkedInre kiposztoltam egy nyugdíjkalkulátort, és a hozzá fűzött néhány sorban ígértem egy nyugdíjjal kapcsolatos ötletet. Jöjjön most ez az ötlet…
…de előre kell bocsátanom, hogy ez sem „vállalati csoportos” biztosítással foglalkozó írás lesz, inkább olyan személyeket céloznék vele, akiknek van már valami kis pénz a párnacihában. Ez az ötlet ugyanis csak akkor működhet, ha van némi „alaptőkéd”. Nem kell nagy összegre gondolni (persze, kinek mi a nagy?), elég lehet hozzá 4-5 millió forint, illetve ennek megfelelő euró.
…ránézve most az MNB meg az EKB EUR/HUF árfolyamára, maradjunk az ötmillió forint körüli összegnél.
Mit lehet kezdeni ötmillió forinttal? (ez most kb. 12 ezer euró)
Nézzük csak, mi jönne ki belőle: egy közepes használt autó, egy visszafogott lakásfelújítás, egy bakancslistás utazás akár Ausztráliába, Új-Zélandra, egy felújítandó családi ház valahol „nagyon” vidéken… és Neked még nyilván ezer más ötleted van. Mutatok egy ezeregyediket!
Ha tudatosan tervezed a nyugdíjas korod pénzügyi alapjait, akkor indíthatsz egy eurós nyugdíjbiztosítást (55 év alattiak számára érhető el). Ennek a nyugdíjbiztosításnak érdemes egyben befizetni az első éves díját, így – életkorodtól függően, ami meghatározza a minimális díjakat – marad kicsivel több, mint 10 500 euród. Ja, fontos: olyan eurós nyugdíjbiztosítást válassz, ahol van lehetőséged eseti befizetésekre! Miért? Mert a maradék eurót szépen befizeted ebbe a „likvid zsebbe”, hogy szükség esetén bármikor hozzáférj! Befizetéskor kiválasztasz a biztosító befektetési alapjaiból néhányat a portfóliódba, és ezekbe elosztod a pénzt. A tanácsadód majd nyilván mondani fogja, hogy az elején érdemes a nagyobb hozamokkal kecsegtető, ámde kockázatosabb részvényalapokba tenni többet, aztán ahogy haladsz az időben, úgy évről évre átirányítod a pénzt a kevésbé kockázatos, ámde kisebb hozamokat biztosító alapokba. Hallgass rá, ezt tényleg így érdemes csinálni!
De mi ez az „önfinanszírozó” dolog ebben a megoldásban?
A legtöbben úgy takarékoskodnak, hogy hónapról hónapra rakosgatnak félre pénzt. Ki többet, ki kevesebbet, de a havi rendszeres jövedelméből tesz félre valamilyen cél(ok)ra. Neked viszont, ha jól választottad meg a likvid zsebbe elhelyezett pénzedhez a befektetési alapokat, akkor ezek az alapok hoznak annyi pluszt, amiből a biztosításod következő éves díját be tudod fizetni. Azaz, nem kell elvenni a havi jövedelmedből, mert a pénzed kitermeli az éves díjat. Sőt, valószínűleg többet fog termelni, és egyéb, kisebb célokat is megvalósíthatsz belőle. De bent is hagyhatod, hadd legyen jövőre még több!
Még egy ötlet: a biztosításod szépen éli a maga kis életét, minden működik. Egyszer csak hozzájutsz egy nagyobb összeghez, pl. van már saját családi házad vagy lakásod, aztán a testvéreddel örökölsz egy másik ingatlant, az egykori szülői házat. Mondjuk, olyan helyen van, hogy nem nagyon lehet kiadni, hát eladjátok. A befolyt összegből a Neked járó részt euróra váltod, és amíg nem találod meg a helyét, addig elhelyezed a likvid zsebbe. Az összeg nagyságától és az alapok hozamaitól függően a következő évben kiveszed a hozamot, és elmentek a családdal a Yosemite Nemzeti Parkba. Vagy két hétre Tenerifére, vagy… elköltöd arra, amire igazán akarod.
Ennyi az egész?
Nem egészen, van még valami: a nyugdíjbiztosítás után SZJA-visszatérítést kapsz, évente max. 130.000 forintot. Ezt az összeget ebben az esetben nem Te kapod meg, hanem a biztosítónak utalja a NAV. A biztosító euróra váltja, és megy hozzá a számládhoz – de nem a likvid zsebbe, hanem a számlaértéket növeli, azaz nyugdíjas korodra lesz több pénzed.
...és tényleg az utolsó információ: forinttal is ugyanígy működik, ha nem bízol az euróban. 15-20-30 éves távlatban viszont nehéz előre látni, hová inflálódik még el a forint.
Ez jól hangzik, de a pontos számok…
…a pontos számok annyi mindentől függenek, hogy még példát sem írok ide. Függenek az életkorodtól, a rendelkezésedre álló összegtől, a választott befektetési alapoktól (a kockázatvállalásodtól), a szándékaidtól, stb.
De ha kíváncsi vagy arra, hogy a biztosító szakértői hogyan látják a Te esetedet, és csináljunk egy Rád szabott kalkulációt, akkor írj nekem a LinkedInen!
Mikor? Még idén, jövőre már egy évvel idősebb leszel - bocs a rossz hírért...
Egy rövid online meeting során megbeszéljük a szándékaidat és a lehetőségeidet, megmutatom az elérhető alapokat, kiválasztod a Neked szimpatikusakat, aztán kapsz egy kalkulációt meg egy halom szabályzatot és leírást, amiket utána átbeszélünk még egy online meetingen vagy személyesen.
Aztán eldöntöd, hogyan tovább… a nyugdíjas lét felé vezető úton.