Így növeli a munkahelyi sport a cég teljesítményét!

A WHO már 1950-től foglalkozott a munkahelyi egészség témájával, és már akkor kimondták – lassan 70 éve! –, hogy a munka és a munkahely hat a dolgozók fizikai és mentális egészségi állapotára, és a munkavállalók egészségi
A WHO már 1950-től foglalkozott a munkahelyi egészség témájával, és már akkor kimondták – lassan 70 éve! –, hogy a munka és a munkahely hat a dolgozók fizikai és mentális egészségi állapotára, és a munkavállalók egészségi állapota is hat a vállalatra és annak teljesítményére. Az ébren töltött időnk körülbelül egyharmadát több mint 40 éven keresztül a munkahelyünkön töltjük. A munkahely kiváló terep lehet az egészséges életmódra és a mozgásra nevelésre, a szemléletformáláshoz. Becslések szerint a munkával összefüggő betegségek évente mintegy 200 ezer halálesetet okoznak Európában. A munkahelyi egészségkárosodások és sérülések miatti költségek évente 476 milliárd euróra rúgnak az Európai Unióban, amelyek csökkenthetők lennének. Az egyén, a vállalat és a társadalom is egyértelműen jól jár az egészségprogramok bevezetésével.
Trendek
Egyre inkább a munkaerőhiány jellemző, ezért egyre inkább fontos a cégeknek a munkaerő vonzása, megtartása. Ha beleolvasunk a jövő munkahelyi trendjeibe, vagy akár a „The 2020 Workplace”, vagy a „Future Workplace Experience” című könyvek valamelyikébe, akkor láthatjuk, hogy az EMBEREK, azaz a munkavállalók mennyire elemi tényezővé válnak, elvárásaikra, igényeikre, egészségükre érdemes odafigyelni. Emellett élményt kell adnia a munkavállalóknak, valamint a jóllét, a légkör, a reziliencia kulcstényezők, hogy csak néhány meghatározó fogalmat említsek. A CSR és a 3P (people, planet, profit) újra virágkorát éli. A BCG kutatásai szerint a magyar dolgozók számára a munka és magánélet egyensúlya, valamint a kollégákkal való jó kapcsolat a legfőbb, amikor új munkahelyet választanak. A dolgozók számára tíz legfontosabb pontból hat a munkahelyi légkörhöz, a közérzetükhöz kapcsolódik. A munkahelyi egészségfejlesztés, a munkahelyi sport remek megoldás ezen trendek támogatására is. Ráadásul az elégedett, boldog munkaerő sokkal lojálisabb is.
Egyéni szintű hatások
A sport, így a munkahelyi sport is mind a jelenben, mind a jövőben hozzájárul a testi-lelki egészség kialakulásához és megőrzéséhez. Olyan készségeket, képességeket is fejleszt, amelyek a munka és az élet egyéb területein is hasznosíthatók. A sport nemcsak az egészségmegőrzést segíti elő, hanem pillanatnyi élvezetet, élményt, örömöt is nyújt. A jobb testi-lelki egészségi állapotban lévők nagyobb teljesítményre képesek, megbízhatóbb munkaerőként jelennek meg a munkaerőpiacon, ami nagyobb jövedelem elérését teheti lehetővé számukra. A jobb egészségi állapot további előnye, hogy csökkennek az egészségügyi kiadások. A munkahelyi lelki gondok, a stressz, a kiégés, a depresszió és egyéb mentális bajok egyre hangsúlyosabb problémák, (és társadalmi-gazdasági költségeik is egyre jelentősebbek). A testmozgás oldja a szorongást, javítja a hangulatot, a stressz és a depresszió ellen is hatásos. A rendszeres testmozgás csökkenti a stresszérzékenységet és növeli a stressztűrő képességet. A sportoló egyén magabiztosabb, tud hinni saját képességeiben, önbizalma, önbecsülése, önértékelése javul, energikusabbá, reziliensebbé válik. A sport a tanulási és memóriafunkciókra, koncentrációra, kreativitásra, figyelemre, döntéshozatalra is jótékonyan hat. A csapatsportok fejlesztik az együttműködési hajlamot.
Vállalati szintű hatások
Az egészségprogramok javítják az alkalmazottak egészségtudatosságát, így azok egészségesebben élnek, ezáltal csökkentik az egészségügyi kockázatokat, egészségügyi kiadásokat. E programok növelik a vállalati termelékenységet, csökkentik a hiányzást, és csökkentik a presenteeism jelenségét (azaz a nem teljes értékű munkahelyi jelenlétet, amikor a munkavállalók mentálisan vagy fizikailag kimerült állapotban, betegen végzik a munkájukat). A presenteeism miatti termelékenységvesztés 7,5-szer nagyobb is lehet, mint a hiányzások miatti, és 3-szor többe kerülhet, mint a táppénzkiadások összege. Egy presenteeism-kutatás szerint a felmért munkavállalók átlagosan négy napot töltöttek évente otthon betegen, de elismerték, hogy évente átlagosan 57,5 napig nem voltak teljesen termékenyek, azaz a presenteeism jelensége azonnali megoldásért kiált, hisz közel egy negyed év telhet el félig beteg, „félgőzzel” dolgozó alkalmazottakkal! Az egészségprogramoknak köszönhetően kisebb lesz a fluktuáció, azaz könnyebb a munkaerőt megtartani, sőt vonzani is, és javul a morál, a hangulat is. CSR-szempontból is jó „eszköz” lehet egy vállalati egészségprogram, nem is beszélve az öregedő munkavállalók fitten tartásáról. Többször felteszik a kérdést: „Mennyi ideig kell várni a mozgásprogram hatásaira?” A Tasmania kutatócég szerint, ha a vállalat elindít egy mozgásprogramot, már néhány hónapon belül is megváltozhat a munkahelyi légkör, javul a morál, az elköteleződés, a csapat összetartóbb lesz. A program elindítása után 1-2 évvel érzékelhető a nagyobb teljesítmény, nagyobb termelékenység és a munkavállalók testi-lelki egészségtudatosságának és elégedettségének jelentős növekedése, így szignifikánsan ekkor csökken a fluktuáció. Nagyjából 3-5 év után jelentősen csökkennek a munkahelyi sérülések, balesetek, betegségek, hiányzások, valamint a presenteeism, továbbá az emberekbe fektetett képzési, fejlesztési kiadások is megtérülnek.
Nézzünk néhány konkrétumot! A British Gasnál hátfájások miatt hiányoztak a legtöbbet a munkavállalók, így erre 300 résztvevőnek workshopokokat szerveztek. Ezek eredményeképpen a hátfájások miatti hiányzások 43 százalékkal csökkentek és részvevőnként 1660 fontot spóroltak meg egy év alatt. Ugye mennyit tud jelenteni egy-egy vállalatspecifikus megoldás?! Egy brit szolgáltató cég 75 ezer fontot szánt arra, hogy életmódtanácsokat, fitneszórákat és relaxációs gyakorlatokat kapjanak a helyszínen az alkalmazottjai. A fluktuáció 10 százalékkal csökkent, 464 ezer fontot spóroltak meg egy év alatt. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara jelentése szerint a jól megtervezett egészségprogramoknál 1 dollár hozama 2-9 éves időtávon 1,50 dollártól több mint 3 dollárig terjed. Egy másik amerikai kutatás szerint hároméves időtávon minden vállalati egészségprogramokra költött dollár 1,4-4,7 dollárt hoz.
Társadalmi szintű hatások
A pozitív gazdasági hatások sorra vételénél az sem hagyható ki, hogy össztársadalmi szinten is jelentős hatása lehet az egészségprogramoknak. Azáltal, hogy javul az egészség, csökkennek a makro szintű egészségügyi kiadások, a halálozási és rokkantsági ráta és a betegség okozta jövedelemkiesés, valamint nő a GDP, a gazdaság termelékenysége, az életminőség fejlődhet, valamint az egészségfejlesztő „iparnak” hála új munkahelyek, adóbevételek keletkezhetnek. Win-win-win, azaz minden érintett nyer az egészségprogramok bevezetésével. Ha Nálatok még nincs, vágjatok bele, ha van, fejlesszétek a programot!
Szerző: dr. Szabó Ágnes, egyetemi adjunktus, Budapesti Corvinus Egyetem; Legfittebb Munkahely Program külső szakértője