8 tipp, hogy könnyebben alkalmazkodj a távmunkához

Van, akinek már réges-rég bejáratott műfaj a „Home Office”, és szinte ugyanolyan mederben teltek az utóbbi hetei, mint bármikor máskor.
A magyar lakosság jórészének azonban egy teljesen új rendszerben kell most helytállni, a munka új formáját kitanulni, időt menedzselni, proaktívnak lenni, a hatékonyságot megtartani – és növelni. Nem vagy egyedül, ha még nem vagy rutinos a távmunkában. Most segítünk: összegyűjtöttünk 8 olyan tippet, melyeket beépítve a napi rutinodba sokkal, könnyebben veszed majd az akadályokat egy értekezleten – a nappalidban.
1. Kell egy ütemterv
Először is: jelöld ki a munkaidődet – ha eddig 8:00-kor már bevethető voltál, most sem érdemes 10:00-ig ágyban lenned. Fontos, hogy mindig meghatározd, adott nap mi tartozik bele a munkakörödbe, milyen feladatokat fogsz ellátni. Egyértelműen jelöld ki, mire mennyi időt szánsz, így könnyebb tartani a határidőket. Koncentrálj a végeredményre, amit teljesíteni szeretnél. Post it-ek, egy Excel táblázat, vagy alkalmazások is segíthetnek ebben. A lényeg, hogy legyen egy ütemterve a napodnak, amire ha időközben ránézel, tudod majd, hol tartasz.
2. Legyen egy reggeli rutinod
Az ütemterved alapján már tudod, mikor kezdődik a munkaidőd. Öröm az ürömben, az utazást megspóroltad, a kérdés csak az, mihez kezdesz a felszabadult idővel. Csatlakozz be egy online kurzusba, tornázz egy nagyot, próbálj ki egy nyelvtanuló appot, olvass híreket, vagy a könyvet amire hónapok óta nem volt időd. reggelizz, kávézz, tölts időt bármivel, ami elindít az úton, hogy a nap hátralévő részében koncentrált maradhass. Távmunkában arra érdemes figyelned, hogy ugyanolyan „szigorúan” gondoskodj magadról még a munkakezdés előtt, mintha az irodába mennél. Zuhanyozz le, reggelizz meg, kávézz, tölts időt bármivel, ami elindít az úton, hogy a nap hátralévő részében koncentrált maradhass.
3. Öltözz fel
Ne hanyagold el magad. Ugyanúgy keretet ad a napod elején, ha 10-15 percet készülődsz a tükör előtt: megborotválkozol, vagy megcsinálod a hajad, a lényeg, hogy érezd magad igényesen, jól a bőrödben. Természetesen nem kell, hogy öltönyben vagy kosztümben várd az esedékes konferenciahívást, de rendezett öltözékben ülj a monitor elé – úgy, ahogy az utcán is szívesen megjelennél. Rendkívül nyomasztóvá tud válni, ha az egész napot pizsamában töltöd. Arról nem is beszélve, ha egy kollégád hirtelen videochaten hív fel, akkor meglepetést okozhatsz a pizsama szettel. Összefolynak a napszakok, és egy idő után a közérzeted, így a munkamorálod is zuhanórepülésbe kezd. Ez maradjon meg a hétvégi lustálkodásra. Ha felveszed a kedvenc farmered és egy blúzt, komolyabban nézel ki, mentálisan is komolyabban állsz majd a teendőkhöz.
4. Alakíts ki egy dolgozósarkot
Egyértelműen könnyebb úgy a munkára koncentrálnod, ha ezt egy erre kijelölt helyen végzed. Ideális esetben ez egy elkülönített iroda, otthon viszont ritkán áll ilyen rendelkezésre. Egy munkasarkot kijelölve viszont tudod, mi a feladatod, mikor ott ülsz, és hogy akkor van szünet, mikor felállsz. Ez a hatékonyságnövelés felsőfoka, saját érdekedben ne ülj reggeltől éjszakáig laptoppal az öledben, a legkényelmesebb foteledben. Ebben a cikkünkben már összeállítottunk néhány pénztárcabarát megoldást, ha szükséged lenne még bármire a saját otthoni dolgozósarkod kialakításához.
5. Legyen biztosítva minden eszköz a sikeres munkavégzéshez
Ha az otthon még nem egy bejáratott hely a tartós távmunkára, nem biztos, hogy rendelkezésedre áll minden olyan technikai feltétel, ami elengedhetetlen a munkád teljes körű ellátásához. Gondold át, alap esetben mire van szükséged az interneten kívül: monitor, billentyűzet, egér, webkamera, mikrofon, nyomtató? Olyan szoftverek, amelyek otthonról nem feltétlenül elérhetőek? Ha bármire szükséged van, nagyon fontos, hogy ezt mielőbb jelezd a munkáltatód felé.
6. Maradjatok kapcsolatban
A „Home Office” egyik legnagyobb hátránya az elszigeteltség, az egymás közötti kontaktok minimálisra csökkenése. Kevesebb visszajelzés, kevesebb bók, kevesebb közös poén. Megszűnik a közös kávé- és ebédszünet is. Ennek a sajátos időszaknak az elején megéri, ha tudatosan több figyelmet szenteltek a csapaton belüli interakciókra. Hozzatok létre közös kommunikációs platformot, ahol megoszthatjátok egymással mindazt, ami nem munka. Az introvertáltabb csapattagok sem fogják egyedül érezni magukat, ha virtuálisan is egy egység maradtok. Még valami: mielőtt megkérdezed kollégádat, elkészült-e az adott projekttel, kérdezd meg inkább ezt: „Hogy vagy?”
7. Tarts szünetet
A „Home Office” nagyon be tud szippantani, de hosszútávon nem érdemes maratoni munkaetapokat tartanod. Az ebédszünetet otthon is tartsd meg ugyanúgy, mint a munkahelyeden, viszont ne ekkor kezdj el főzni. Ugyanúgy fontos egy-egy 15 perces kávészünet, vagy levegőzés (az erkélyen). Nyújtózkodj, kapcsolj ki, töltődj fel, és vesd bele magad frissebben a teendőkbe. Hasznos módszer, ha előre megszabod magadnak, mennyi időt szánsz épp a szünetre; akár ezeket is beidőzítheted magadnak, mikor az adott napi ütemtervedet összerakod.
8. Maradj pozitív
A kialakult helyzetben valószínűleg rád is több feladat és nehézség hárul. Mindenki küzd és igyekszik, de könnyebb úgy boldogulni, ha munkatársaiddal támogatjátok egymást. Maradj türelmes – a másik oldalon sem könnyebb. Fordíts most extra figyelmet arra, hogy megköszönd kollégáid munkáját és segítségét egy-egy feladatban.
Cikkünk forrása: LINK