A távmunka kockázata

Kockázatos a távmunka? Pár hete írtam arról, hogy win-win szituáció. Manapság az egyik legfelkapottabb téma a rugalmasság tekintetében. A legfrissebb kutatások szerint az Y generációnak és a munkába visszatérőknek is ez a rugalmasság, a nem helyhez kötött munkavégzés a legfontosabb. Mégis milyen kockázata lehet?
Számtalanszor megkapom Munkáltatóktól a kérdést, hogy ki ellenőrzi így a Munkavállalót? Mi történik, ha baleset éri távmunkavégzés közben? Mind a két kérdés jogosan merül fel, azonban megvan mind a kettőre a megoldás.
Munkaidő, feladatkiosztás
A távmunkát végző Munkavállaló dolgozhat kötetlen munkarendben, munkaidejének beosztását és felhasználását maga jogosult meghatározni. Ez nyilvánvalóan csak olyan munkakörök esetén képzelhető el, amely önálló munkavégzést feltételez. Azonban természetesen ugyanúgy meghatározható a Munkavállaló fix munkaideje is. Vagyis attól még, hogy valaki otthonról, vagy távolról végzi feladatait, ugyan úgy meghatározható, hogy pl. 8-tól 16:30-ig legyen a munkavégzés helyén (kijelölt otthoni munkaállomáson).
Otthoni munkavégzés esetén a feladatok elvégzése, nyomon követése jól szabályozható. Adott feladatot, adott időre szükséges elvégezni. Ez elég favágónak hangzik, de ha belegondolunk nagyon sok olyan munkakör van, ahol meg lehet határozni olyan feladatokat, amihez egységnyi idő rendelhető. Ennek a keretrendszernek a kidolgozása mint a Munkáltató, mind a Munkavállaló számára fontos. A keretrendszer és a feladatok pontos kijelölése révén nem szükséges ellenőrzés. Ha valaki nem teljesíti a feladatokat, nem tudja távmunkavégzése során kellőképpen beosztani az idejét, akkor az, rövid időn belül a munkájában is látszani fog. Pont a feladat fókusz miatt szelektáló a távmunka. Tapasztalatom szerint nem mindenkinek komfortos az otthoni munkavégzés. Van, aki elúszik a feladatokkal, van, akit egy idő után frusztrál, hogy nem mozdul ki. Azt gondolom, hogy pont a távmunkavégzés az, ami kizárólag feladat fókuszú, így nagyon gyorsan kiderül kinek való.
Tekintély és ellenőrzés alapú szervezetről át kell térni a bizalom alapú és feladat vezérelt felépítésre. Ha ezt a lépést nem teszi meg a vezetés, akkor a távmunka bevezetése csak egy újabb pipa lesz, amit egy feladat mellé tesznek.
Munkahelyi baleset vagy sem?
A munkahelyi baleset kérdésköre távmunkavégzés esetén is felmerülhet. Távmunka esetén az adott tevékenységet rendszeresen a munkáltató székhelyétől vagy telephelyétől elkülönült helyen végzi a munkavállaló információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközzel. Ez már feltételezi, hogy valahol van a munkavállalónak egy munkaállomása megfelelő technikai háttérrel. Általában ez a munkavállaló otthona, azon belül is egy konkrét helyet kell kijelölni. Bármennyire is nem tűnik életszerűnek, lényeges szabály, hogy távmunka csak a Munkáltató által munkavédelmi szempontból előzetesen megfelelőnek minősített munkaállomáson folytatható. A törvényi előírás értelmében a Munkáltató képviselőjének ki kellene mennie, feltérképezni a Munkavállaló otthoni munkaállomását, munkavédelmi szempontból megvizsgálni azt. Ennek oka, hogy a munkavégzés során a Munkáltató felelőssége a munkavédelmi előírások betartása, távmunkavégzés esetén is. Akár 5-10 távmunkában dolgozó Munkavállaló esetén is elég nagy feladatot jelentene, főleg úgy, hogy ezt bizonyos rendszerességgel ismételni is kell. Erre jó tipp, hogy egy check list-en a Munkavállaló jelölje, fényképekkel támassza alá a feltételeket, így adott esetben a Munkáltató be tudja mutatni, hogy megfelelőek a körülmények.
Szellemi munka miatt a baleset kockázata viszonylag alacsony. Munkáltató felelősségének visszaszorítása érdekében a munkaszerződésben – vagy a munkaköri leírásban – érdemes pontosan megjelölni, hogy a lakás mely helyiségének, mely részén kerül kialakításra a távmunka állomás. Így a lakásnak ez a 2-5 nm-e minősül munkavégzés helyének, vagyis ha munkavégzés közben a Munkavállaló a konyhában magára borítja a forró levest, akkor az, nem munkahelyi baleset.
Ha a cím olvasása után valaki boldogan kiáltott fel, hogy végre valaki lebeszélni a vállalatokat a távmunkáról, akkor a végére csalódnia kell. A távmunka alacsony kockázatú, és a mai modern világban egy hasznos eszköz arra, hogy vonzóbbá tegyünk a munkahelyet, segítsünk összeegyeztetni a feladatokat, amit a munka és a család jelent. Azonban fontos, hogy ne csak látszatintézkedés legyen, hanem használható módszer!
Restart_Mom Project
www.rmproject.hu