Elakadásból is van kiút - Önismeret fontossága az álláskeresésben
HR tanácsadóként folyamatosan visszatérő kérdés, hogy mitől lesz jó egy önéletrajz, mitől lesz sikeres egy interjú. Bár vannak profi módszerek ezekre, írtam is már róluk és folyamatosan át is beszélem a hozzám fordulókkal, mégis mindig oda lyukadunk ki, hogy hitelesség. Ha az önéletrajz, az interjú a jelentkezőt tükrözi, akkor sikeres lesz. Azonban a hitelesség nem működik kellő önismeret, önértékelés nélkül.
Molnár Szilviával a Kreatív Fejlesztés alapítójával beszélgettem. Szilvi vezetői / business coach, tréner, HR tanácsadó és egyik szakterülete az elakadással küzdő, változásban lévő, önmagukat megvalósítani szándékozó nők támogatása.
Miért kezdtél el önismereti módszerekkel, mint hivatással foglalkozni?
Aki emberekkel foglalkozik, elengedhetetlen, hogy jó emberismerettel rendelkezzen, melynek azonban alapvető feltétele, hogy önmagát is jól ismerje.
Korábban HR vezetőként éreztem először azt a belső igényt, hogy szeretném jobban és hatékonyabban támogatni az álláskeresőket, illetve szakmai útkeresőket. Ekkor képeztem tovább magam, vezetői coach és tréner képesítést szereztem a már meglévő nyelvtanári és közgazdász diplomáim mellé, hogy minél inkább magára az emberre fókuszálva támogathassam azokat, akik szakmai útjukon, karrierjükben, illetve egyéb élethelyzetükben elakadtak, változásban vannak, nehéz döntés előtt állnak; vagy éppen önmagukat, életcéljukat szeretnék megtalálni, de egyedül nem merik, vagy nem tudják meglépni az ehhez szükséges lépéseket.
Célcsoportomat főként a szakmai útkeresők, frissen kinevezett vezetők, női vezetők, munkába visszatérő anyák, női vállalkozók, karrierváltók alkotják.
Miért tartod fontosnak az önismeretet álláskeresés szempontjából?
Akik új állást keresnek, illetve karrierváltásban vagy akár szakmai útkeresésben vannak, és éppen azon gondolkodnak, hogyan is lehetnének elégedettebbek a munkájukkal / a munkájukban, az első dolog, hogy felismerjék: mi az a munka, amit szívesen és nem csak kényszerből végeznek.
Sokan azért váltogatják gyakran a munkahelyüket, mert nem találják az ideális, a hozzájuk illő munkát. A másik véglet pedig, amikor valaki akár több, mint 10-20 éven keresztül ugyanazon a munkahelyen / munkakörben dolgozik, de már unja a rutinszerű feladatokat, viszont nem mer változtatni, folyamatos panaszkodáson kapja magát, hiszen csak a problémát látja, de nem találja a megoldást.
A felismerésben segít az önismeret fejlesztése, a személyiségtípus meghatározása, az erősségek-fejlesztendő területek, értékrend tudatosítása, készségek fejlesztése, célok kitűzése, illetve azokhoz vezető lépések meghatározása. A megfelelő állás megtalálását nagymértékben elősegíti, ha meg tudjuk adni a választ arra, hogy ki is vagyok ÉN valójában a végzettségeimen, szakmai tapasztalataimon kívül.
Az önismeret egy egyszeri lépés? Megcsinálunk pár tesztet és kész?
Ez azért nem ilyen egyszerű. :)
Önmagunk megértése, mélyebb megismerése egy egész életen át tartó folyamat.
Bizonyos életszakaszok, illetve élethelyzetek más és más feladatokat, kihívásokat, problémákat gördítenek elénk. Ha azonban folyamatosan törekszünk arra, hogy mélyebb önismeretre tegyünk szert, a problémáink helyett inkább a megoldásokra összpontosítunk. Ezen kívül az erősségeink, képességeink, tudásunk legjobb felhasználását tartjuk szem előtt, így pontosabb célokat tudunk kijelölni magunknak, melyeket hatékonyabban, gyorsabban el tudunk érni.
Meg lehet tanulni egy módszert, amihez mindig visszanyúlva egyre jobban megismerhetjük önmagunkat?
Többféle módszer létezik az önismeret fejlesztésére. Sokan az önismereti könyveket olvasva jönnek rá bizonyos élethelyzetbeli problémájuk megoldási lehetőségeire, mások önismereti csoportokban tapasztalják meg az AHA-élményt, míg megint mások támogató szolgáltatást (coaching, tanácsadás, tréning) vesznek igénybe.
Aki egyszer rálép az önismeret útjára, akkor ismeri meg legjobban önmagát, ha beleáll olyan helyzetekbe, amelyeket eddig még nem mert meglépni, és hajlandó változtatni az eddig megszokott élethelyzetén, mely bár biztonságot nyújt számára, de nem tölti el elégedettség érzéssel.
Tapasztalatom alapján ezt sokan nem tudják és nem is merik meglépni egyedül. Ehhez kell egy támogatást nyújtó személy, egy coach, aki elgondolkodtató, cél- és megoldás-orientált kérdések segítségével rávezeti az ügyfelét az adott problémájának megoldására. Nem ad tanácsot, mivel egy másik ember tanácsa nem feltétlenül a mi saját megoldásunk. Nem vájkálunk a múltban, hanem a jelenben dolgozunk - a jövőre vonatkozó célkitűzések, célok elérésének hatékony, könnyebb és gyorsabb megvalósítása érdekében. Az ügyfél felismeri valódi erősségeit és fejlesztendő területeit, és szemléletváltás segítségével tudatosítja a céljaihoz vezető lépéseket.
Ha az önismeret tanulható, akkor szerinted mikor érdemes ezzel először foglalkozni (gyerekkor, kamaszkor stb)?
Úgy tapasztalom, hogy már 10-12 éves korban el lehet kezdeni az önismeret fejlesztését, mely segít eligazodni a pályaválasztás idején is.
Ha már ettől az életkortól kezdődően a tananyagok feldolgozása mellett fejlesztjük a gyerekek érzelmi intelligenciáját, kreativitását, készségeiket, és feltérképezzük az erősségeiket (mi az, amiben kimagaslóan tehetségesek), beazonosítjuk az értékeiket, magasabb önismeretre tesznek szert, így nagyobb eséllyel választanak olyan pályát, szakmát, iskolát, amely számukra a legmegfelelőbb, és majdani felnőttkori önmaguk kiteljesedéséhez vezet.
Ha nem valós önértékeléssel rendelkezünk, annak milyen hatása lehet az életünkre?
Erre példa lehet az, amikor a szülőknek való megfelelési kényszer miatt sokan olyan oktatási intézményekbe mennek továbbtanulni, amely nem számukra a legmegfelelőbb, és majd később, lehet, hogy 30-40 évesen jönnek rá, hogy mégsem szeretnének tovább azzal foglalkozni, amilyen diplomát megszereztek, vagy amilyen szakmát kitanultak.
Ha ez történt velünk, akkor sincs semmi gond, sohasem késő változtatni. Itt lép be a karrierváltás, az önmegvalósítás kérdése. Az már jó, ha felismertük, hogy amit eddig csináltunk, már nem szívesen folytatnánk, de a legnagyobb fejtörést az okozza, hogy ezután mit kezdjek magammal? Ekkor válik nagyon fontossá az önismeret, hogy tudjuk, mi az, amiben jók vagyunk, milyen készségeink, képességeink tesznek bennünket a további munkánkban elégedetté, sikeressé.
Ha azonban önértékelésünk csorbát szenvedett, szorongást, kishitűséget érzünk magunkon, de meg szeretnénk erősíteni önmagunkat, van rá megoldás.
Bizonyított tény, hogy az életben való boldogulásunkhoz, a munkában való sikerességünkhöz, eredményességünkhöz 80%-ban az EQ (érzelmi intelligenciánk) járul hozzá, míg csak 20 %-ban a „klasszikus” IQ (értelmi intelligenciánk). Azt is fontos megemlíteni, hogy az EQ jelentősen előmozdítja a személyes kapcsolatok minőségét, valamint a vezetői munka hatékonyságát is.
Az érzelmeink hatással vannak cselekedeteinkre, döntéseinkre. Minél biztosabb valaki az érzéseiben, minél jobban tudja kezelni azokat, annál határozottabban képes döntéseket hozni, valamint az életét irányítani. Minél empatikusabbak, együttérzőbbek vagyunk mások felé, annál jobban megértjük a másik embert, így nemcsak önismeretünk, hanem emberismeretünk is fejlődik. Látható, hogy szoros összefüggés van az érzelmi intelligencia, az önismeret és az emberismeret között.
Mindez a coaching módszerével fejleszthető. Csak biztatni tudok mindenkit, hogy éljen ezzel a lehetőséggel, ha érzi a változtatás szükségét, ha elakadással küzd, de nem megy egyedül.