Mi a különbség a coaching és a pszichoterápia között?
A coaching az elmúlt néhány évtizedben egyre nagyobb ismertségre tett szert idehaza. Mégis sok a kérdés és a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy vajon milyennek képzeljük el ezt a támogató folyamatot? Mi fog ott történni? Mi alapján döntsem el, hogy milyen támogató módszerre van szükségem?
Négy részes sorozatomban körbejárom a coaching és az egyéb támogató módszerek közötti főbb különbségeket.
Mi a különbség a coaching és a pszichoterápia között?
Terápiára akkor van szükséged, ha érzelmileg nagyon el vagy akadva, vagy pszichés problémád van. A terápia a múltban keres választ arra, hogy egy lelki sérülés hol gyökerezik, és hogyan gyakorol hatást a páciens jelenlegi érzelmi életére, és viselkedésére. Célja a lelki probléma, trauma okozta sebek gyógyítása, a saját érzelmek és kapcsolatok jobb átlátása, új megküzdési stratégiák elsajátítása. Középpontjában az ügyfél személyisége, annak változása áll. Általában hosszabb folyamatot igényel a terápia végig vitele.
Kérdése: „Miért történt ez?”
Coachingra akkor van szükséged, ha alapvetően jól mennek a dolgaid, de úgy gondolod, hogy bizonyos területeken mehetnének még jobban! A coaching a jelen és a jövő idősíkjában dolgozik. Célja ösztönözni és támogatni az ügyfél személyes és szakmai fejlődését. Középpontban az ügyfél tanulása és fejlődése, és a cselekvései állnak. A coach támogatásával az ügyfél stratégiát és akciótervet dolgoz ki, majd megvalósítja, amelyet az önként vállalt feladatok és határidők betartása, nyomon követése segít. A tanulás ideje rövidebb és koncentráltabb, egy üléssorozat általában 4-6 alkalomból áll.
Kérdése: „Hogyan valósítsam meg?”
A következő bejegyzésben a coaching és tréning közti különbségről lesz szó.