Blogger bejelentkezés
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2011.01.12 - 10 éve
cservenyak@tudatosvezetes.hu

Élsport módszerek a munkahelyen

Nem, nem a régi sportállásokról szeretnék írni, melynek keretei közt a főállású sportolók nem csináltak semmit egy gyárban. Inkább arról, hogy a vezetés kutatói régóta vizsgálják, hogy egyesek miért képesek hosszú távon maga

Nem, nem a régi sportállásokról szeretnék írni, melynek keretei közt a főállású sportolók nem csináltak semmit egy gyárban. Inkább arról, hogy a vezetés kutatói régóta vizsgálják, hogy egyesek miért képesek hosszú távon magas teljesítményre a külső nyomás és a gyors változások ellenére.

Jim Loehr és Tony Schwarz 2001-es, The Making of a Corporate Athlete című Harvard Business Review-beli cikke szerint többnyire nyaktól felfelé keresték a fenti kérdésre a választ. Loehr viszont más megközelítést alkalmazott: már 1988-ban arról írt könyvet, hogy miként lehet az élsportban szerzett tapasztalatokat átültetni a munka világába.

Az ideális teljesítmény állapotának eléréséhez arra van szükség, hogy megfelelő váltakozásban következzenek az intenzív energiafelhasználási (stress) időszakok és az energia újratöltésének időszakai (recovery). Ezt a váltakozást oszcillációnak nevezték el. Természetesen egy üzleti vezető úgy is lehet sikeres, ha iszik, dohányzik, túlsúlyos, alacsony az érzelmi érzékenysége vagy nincs semmilyen magasabb rendű célja a munkában, de teljes potenciáljukat nem tudják így kihasználni, és hosszú távon mindenképp megfizetik az árát a munkahelyen vagy a családi életükben.

A teljesítménypiramis bázisa a fizikai szint. A megfelelő étkezési, alvási és testmozgási szokások lehetővé teszik a mentális és érzelmi feltöltődést, valamint erősítik a kitartást.

Erre épül az érzelmi szint, a pozitív belső klíma, ami megalapozza a csúcsteljesítményt. Nem nehéz belátni, hogy a negatív érzelmek energiát vonnak el.

A harmadik szint a szellemi kapacitás, ami a fizikai és érzelmi energiát az adott feladatra fókuszálja. A figyelem összpontosítását és az elme kiürítésének képességét egyaránt el kell sajátítani. (Próbáljunk csak meg 1 percig nem gondolni a kék elefántra, vagy egyáltalán semmire!)

A piramis tetején a spirituális kapacitás található, ami így ijesztőnek hangozhat, de tulajdonképpen arról szól, hogy vannak a pénzkeresetnél és a nagyobb vállalati autónál magasztosabb célok, melyek motivációt, eltökéltséget és kitartást adnak.

Mindezek egysége, a megfelelő szokások és rítusok kialakítása, kombinálva a stresszes és a feltöltődési időszakokat, az élsporthoz hasonlóan magas szintű teljesítést ígér. Olyan cégek küldik efféle tanfolyamra vezetőiket és munkatársaikat, mint a Pepsico, a GSK, a Dell vagy a P&G. Biztos vagyok benne, hogy hozzák is az eredményeket. És a meglepetés: már itthon is hallottam rá példát, ez adta a cikk apropóját!

Csak csendben jegyzem meg, hogy mindezekért az információkért nem szükséges Harvard Business Review-t olvasni vagy tanfolyamra menni. Házi barkácsolásként is megoldható: ugyanezek a tanácsok benne vannak a Kiskegyedben és társaiban, tanfolyam helyett meg ott van az akaraterő.

Ha valakit érdekel az eredeti cikk: http://hbr.org/hbr-main/resources/pdfs/comm/philips/corporate-athlete.pdf

Megosztás


Tweet
Címkék:
képzés felelősségvállalás
cservenyak@tudatosvezetes.hu

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2021-01-22 08:00:15
Veszélyhelyzet 2.0 – avagy mire figyeljünk a szabályoknál
2021-01-18 12:15:53
Ügyféltörténeteink – interaktív tananyag fejlesztése
2021-01-18 10:50:23
Home office bevezetés egy hazai KKV-nál
Tudatos Vezetés

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2021-01-13 22:45:00 | Restart Mom Project blogja

    Karrier újratöltve? - Újrakezdési dilemmák gyermek mellett

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció állásinterjú vezetés munkavállaló vezető önéletrajz állás toborzas Linkedin munkáltató munka stressz képzés tippek kiválasztás önismeret változás tanulás coach tipp siker szervezetfejlesztés online tanulás Scotwork tárgyalás Y generáció felmondás tananyagszerkesztés Dr. Kocsis Ildikó kommunikáció Munka Törvénykönyve együttműködés ARS ENERGICA tárgyalástechnika visszajelzés fejlődés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : hrblog kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu