logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2011.01.07 - 14 éve
[email protected]

Szabaduljunk meg a teljesítményértékeléstől (?)

Samuel A. Culbert, a UCLA professzora szerint igen. A Wall Street Journalban (az MIT Sloan Management Review együttműködésével) megjelent, 2008. októberében írt cikkében legalábbis emellett érvel. Nálunk itthon először el kellene széle

Samuel A. Culbert, a UCLA professzora szerint igen. A Wall Street Journalban (az MIT Sloan Management Review együttműködésével) megjelent, 2008. októberében írt cikkében legalábbis emellett érvel. Nálunk itthon először el kellene széles körben terjeszteni a teljesítményértékelést, hogy aztán hasonló tapasztalatokat szerezzünk, mint Culbert, és akkor dönthetnénk úgy, hogy ideje megszabadulni tőle. Szerinte az éves teljesítményértékelés egyenesen rontja a vállalati teljesítményt, gátja az egyenes beszédnek, és első számú oka a munkahelyi morál romlásának. Már annak tudata, hogy ilyenre sor fog kerülni, tönkreteszi a napi kommunikációt és a csapatmunkát. Ennek okát az alábbiakban foglalja össze:

Először is, a két résztvevő kiindulópontja ellentétes egymással. Míg a vezető arra gondol, hogy milyen teljesítménybeli hiányosságokat tapasztalt, a beosztott fejében a fizetésemelés, az előrelépés és a karrier-fejlődés jár. A főnök fejlesztendő készségekben, kapcsolatokban és elhalasztott lehetőségekben gondolkodik, míg a kolléga a legjobb arcát akarja mutatni, abban a hitben, hogy a fizetésemelésről is folyik a tárgyalás. Nem csoda tehát, ha elbeszélnek egymás mellett.

Hamis az a feltételezés, hogy a fizetésemelés a teljesítménnyel lenne összefüggésben, és az értékelésen elhangzott szavak mindezt befolyásolnák. Az emelést a vezető, valamint a vezető vezetője hagyta jóvá, piaci és büdzsé szempontok figyelembevételével. A megbeszélésen elhangzott indoklás csak a fedőtörténet.

Az objektivitás szubjektív. A vezető értékelése nem független a saját érdekeitől, személyes preferenciáitól, érzelmi előítéleteitől, terveitől és az adott szituációval kapcsolatos motivációjától. Az, hogy mit látsz, attól függ, hogy honnan nézed. Érzik az emberek, hogy a kritika legalább annyira szól az értékelő személyéről, mint az értékelt személy gyengeségeiről.

Nem lehet mindenkire ugyanazt az értékelő rendszert ráhúzni. A teljesítményértékelések többségénél valamiféle előre meghatározott lista alapján szokták mérni az embereket, ami képtelen a munkakörök és az emberek egyediségét követni. Így aztán a jó munkavégzés helyett a vezetőnek való megfelelés kerül a középpontba.

Az ember azt gondolná, hogy a vezető van a legmegfelelőbb pozícióban arra, hogy az egyén fejlődését segítse. Mégis, köszönhetően a teljesítményértékelés gyakorlatának, a főnök az utolsó ember a sorban, akihez személyes fejlődés ügyében fordulnak az emberek. Sok esetben tehát az eredmény valami mondvacsinált fejlesztési terv, őszinteséget nélkülöző és csak a felszínt kapargató tevékenység.

A vezetők többsége rongyosra beszéli a száját a csapatmunka fontosságáról. De figyelembe veszik vajon, hogy a legfontosabb csapat a szervezet hatékonysága szempontjából az a vezető-beosztott együttműködés? Mivel a teljesítményértékelés többnyire egyoldalú és a vezetői hatalmat hangsúlyozza, a kettejük közötti csapatmunka mindezt megsínyli.

Mi akkor az alternatíva? Az egyoldalú, vezető által irányított, beosztott által csak befogadott teljesítményértékelés (performance review) helyett kétoldalú, közös felelősségű megbeszéléseket javasol a szerző (performance preview). Culbert rosszul van tőle, amikor azt hallja, hogy a beosztott rosszul teljesített és felmondtak neki, míg a vezetője, akinek a dolga lett volna, hogy a beosztott hatékony munkavégzését biztosítsa, fizetésemelést és előléptetést kap.

A vezetőnek az a feladata, hogy támogassa, tanítsa, mentorálja, coach-olja a beosztottját, és megtegyen mindent, ami az eredményes munkavégzéshez hozzásegíti. A rendszeres, szükség szerinti, és nem évenként tartott „preview” beszélgetéseken a vezető-beosztott csapat arról beszél, hogy közösen mit kell tenni a hatékony munkához. Az „észosztás” helyét az aktív kérdezés veszi át, mely kölcsönös és nem egyirányú. A legfontosabb kérdés az, hogy a vezető miként segítheti beosztottját az eredményes munkában. A vezetőnek nem az a feladata, hogy győzködje az emberét hibáiról és kijavítsa tökéletlenségeit, hanem hogy megtalálja a módját, hogy miként lehet egy nem tökéletes emberből is kihozni a legtöbbet.

A cikk végén Culbert megjegyzi, hogy a fejlődés mindenképp az egyén felelőssége marad. Mindenki csak saját maga tud jobbá válni. Vezetőként azt tudjuk tenni, hogy bizalommal teli kapcsolatot alakítunk ki a munkatársainkkal, melyben visszajelzést és segítséget kérnek tőlünk, amikor szükségét érzik. Ehhez viszont semmi szükség külön teljesítményértékelő beszélgetésre.

Címkék:
[email protected]

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
Tudatos Vezetés

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu