Így tervezd a karrieredet!

Harmadéves egyetemista ismerősöm panaszkodik, hogy hiába küldözgeti az önéletrajzát az általa kiszemelt cégekhez, alig fordul elő, hogy valahova behívják.
Élete nagy álma, hogy az egyik Big Four cégnél – tudja is, hogy melyikn
Harmadéves egyetemista ismerősöm panaszkodik, hogy hiába küldözgeti az önéletrajzát az általa kiszemelt cégekhez, alig fordul elő, hogy valahova behívják.
Élete nagy álma, hogy az egyik Big Four cégnél – tudja is, hogy melyiknél – szerezzen pénzügyi területen munkát. Azonban akad néhány buktató, ami elállja az útját.
1. Ismerősöm nem pénzügyi, hanem műszaki területen tanul menedzsernek, jelenleg BSc-n. Ez azért problémás, mert a Big Four álláspályázók kilométeres sorában előtte áll minden pénzügyi és (köz)gazdasági diplomával rendelkező ifjú titán, nem is szólva azokról, akik az MSc-t is maguk mögött tudják.
2. A cég, ahová szeretne elhelyezkedni, a legnevesebb egyetemekről a legkiválóbb hallgatókra pályázik. Megteheti.
3. Azonban az az egyetem, ahol ismerősöm tanul, épphogy betuszakolja magát a gazdaságtudományokat oktató intézmények rangsorának a második harmadába.
4. Ismerősöm azt tervezi, hogy TDK (Tudományos Diákkör) dolgozatot készít, és azzal próbál majd a TDK versenyen jó helyezést elérve korrigálni. Nem rossz gondolat, de tartok tőle, hogy ezzel a mutatvánnyal egy Big Four-nál nem lehet überelni a rangosabb egyetemek szakirányú diplomáit.
Úgy tűnik, hogy ifjú barátomnak a Big Four tekintetében kissé félresikerült a karriertervezése. Bár lehet, hogy a tervezésnél még nem ez volt a cél. Ha volt cél egyáltalán. És ha volt egyáltalán tervezés.
Ezek után a fiatalembernek a következőt ajánlanám.
1. Pénzügyi témából írjon egy olyan bitang jó TDK dolgozatot, amivel a TDK versenyen előkelő helyet szerezhet magának! Persze, ehhez nem árt egy hasonlóan bitang jó és inspiráló tanár.
2. Ennek a dolgozatnak a segítségével valahogyan próbáljon meg egy közepes céghez pénzügyi területre bejutni! Ehhez vesse be a teljes kapcsolati hálóját!
3. Ennél a cégnél szerezzen 1-2 év szakmai tapasztalatot! Ez idő alatt tanuljon meg annyi mindent, amennyit csak lehetséges, és még annál is többet!
4. 1-2 év elteltével pályázzon nagy cégekhez pénzügyi területre, hogy szakmailag tovább léphessen, és még többet tanulhasson! Ehhez ismét izzítsa be az addigra már még terebélyesebbre épített kapcsolati hálóját!
5. Közben végezzen el egy pénzügyi MSc-t a legjobb egyetemen, ahová csak bejuthat, és szerezzen legalább jeles, de még inkább kiváló diplomát!
6. Mindeközben fejlessze a legmagasabb szintre az angol nyelvtudását!
7. Újabb 1-2 év elteltével jöhet a Big Four. Talán addigra „megbocsátják” neki, hogy nem az elitegyetemek egyikén szerezte meg az első, nem pénzügyi diplomáját.
Hogy sikeres lehet-e ez a karrierterv? Ki tudhatja? De legalább van cél. És az úton elméletileg el lehet jutni addig a célig. Ha csak ennyire képes, ez már így is karriermenedzselés. Ha pedig valamely ponton mégsem válna be, akkor jöhet az újra tervezés.
drai