logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2018.08.09 - 7 éve
drai

Mi lesz veled, HR?

A Pénzcentrum oldalán az „Aki válaszol” című rovatban HR vezetőkkel olvashatók interjúk. Ezeknek az interjúknak visszatérő kérdése, hogy vajon az adott vállalatnál a HR egy klasszikusan működő személyzeti osztály (értsd:

A Pénzcentrum oldalán az „Aki válaszol” című rovatban HR vezetőkkel olvashatók interjúk. Ezeknek az interjúknak visszatérő kérdése, hogy vajon az adott vállalatnál a HR egy klasszikusan működő személyzeti osztály (értsd: adminisztratív végrehajtó egység), vagy inkább az „Ulrich-modell” szerinti stratégiai résztvevője a társaság irányításának?

Aki véletlenül még nem hallott volna az Ulrich-modellről, annak javaslom „A HR jövője” című könyvet. Hasznos olvasmány.

Az Ulrich-modell előzményeiről annyit, hogy az „átkosban” (fiatalabbak kedvéért ez a rendszerváltás előtti időszak), a HR-t még személyügynek nevezték, és ezé az osztályé volt az egyik legerősebb pozíció a szocialista nagyvállalati érában. Úgyis mondhatnám, hogy a személyügyi igazgató élet és halál uraként funkcionált, azaz ő maga büntetett vagy jutalmazott, felvett vagy kirúgott. Mindenkiről tudott mindent, és bárkit megszorongathatott, ha az államérdek úgy kívánta.

Aztán az 1990-es évek rendszerváltása elhozta a vállalatok vezetőinek is a szabadságot. Végre megtehették, hogy ők maguk döntsenek a munkatársaik felől, ne pedig egy arra érdemtelen kényúr rángassa saját szájíze szerint a személyzeti szálat. Mindez azonban oda is vezetett, hogy a személyügy elvesztette addigi korlátlan hatalmát, és attól fogva humán erőforrás menedzsment néven (röviden HR) alaposan megnyirbált hatáskörrel, kvázi a vállalatot kiszolgáló szervezetként folytatta a pályafutását.

A HR-nek ebben a lefokozott életszakaszában született meg az Ulrich-modell. Világra jövetele azt is jelzi, hogy a HR szervezetek megítélése a 2000-es évek elején nem csupán idehaza, hanem a nyugati üzleti világban sem volt örömteli. Ugyanis, ha az lett volna, akkor Ulrichnak és társainak nem kellett volna szorgalmaznia, hogy a HR ébredjen fel végre Csipkerózsika álmából, vegyen erőt magán, és szerezzen magának egy széket a vállalati stratégiaalkotók asztalánál.

„A HR jövője” című könyv 2006-ban jelent meg Magyarországon. Hogy azóta elnyerte-e a HR vágyva-vágyott stratégiai partneri pozícióját? Nem állítanám. Persze azt sem, hogy egyáltalán nincsenek nálunk olyan cégek, ahol ütőképes és elismert a humán.

De mit mondhatunk a HR jövőjéről 2018-ban?

Mostanában gyakran találkozom olyan fiatalokkal, akik HR-t tanulnak. A legtöbben lányok, és azért választják ezt a szakmát, mert emberekkel szeretnének foglalkozni. Legalábbis ezt állítják. Ez nagyon szép. Azonban a HR nevében nem véletlenül szerepel a menedzsment szó. A menedzsment pedig üzlet, és nem gondoskodás.

Tudom, hogy manapság népszerű a gondoskodó HR. És ez valóban lényeges tulajdonság. Ahhoz azonban, hogy a humán szervezet a stratégiaalkotók között foglalhasson helyet, más kompetenciák is szükségeltetnek. Mert elengedhetetlen, hogy a HR-es empátiával forduljon a munkatársai felé, de ez nem ad felmentést az alól, hogy ne legyen képes a felső vezetők között kiharcolni a szakmai javaslata elfogadását. Nyilvánvalóan ehhez az is kell, hogy az a javaslat meggyőző legyen. A javaslat pedig akkor lesz meggyőző, ha a HR-es legalább annyira vagy még jobban ért az üzlethez, mint amennyire a pedagógiához vagy a pszichológiához.

S hogy milyenek a HR számára a kilátások?

A tudás tekintetében ma az ifjú HR szakemberek jelentős része olyan felsőoktatási intézményekből kerül ki, amelyek igencsak hátul kullognak az egyetemi listán.

Az állásportálokon a HR pozíciók tetemes százaléka adminisztratív jellegű. Persze ezek a tevékenységek egyáltalán nem lebecsülendők. Ám fájdalmasabb a stratégiai HR hiánya. Nagyvállalatok hirdetéseiben néha felsejlik a lehetőség. A kisebb cégek HR vezetői kereséseiben azonban tapintható, hogy sokkal-inkább feladatvégrehajtókra, mintsem stratégiakiagyalókra vágynak.

A női vezetők közül legtöbben a HR-ben tevékenykednek. Öröm, hogy ilyen sokan vannak. De résen kell lenniük, hogy a pozíciójuk ne olvadjon egybe a tyúkanyó szereppel, hanem ha úgy kívánja a helyzet, akkor igenis váljanak harcias kakasokká. Hiszen a stratégiát nem a tyúkanyók kotkodácsolják.

Hátul kullogók, adminisztratív feladatvégrehajtók, tyúkanyók. Ezek egyelőre nehezen hozhatók összefüggésbe a stratégiával.

Ulrichhoz visszatérve, a 2008-as válság komoly lehetőséget kínált a HR szervezeteknek arra, hogy helyet követeljenek maguknak a stratégiaalkotók asztalánál. Hiszen a vállalatok működése állt vagy bukott azon, hogy tudnak-e a bérekkel úgy zsonglőrködni, hogy a folyamatosan csökkenő bevételek ellenére is megtartsák a munkatársaikat, ráadásul oly módon, hogy azok az alacsonyabb bérért még többet és még jobban dolgozzanak, hogy a cég ne veszítse el az ügyfeleit. Talán nem nyúlok nagyon mellé, ha azt mondom, hogy ezt a lehetőséget sokan elszalasztották.

De most újra itt az esély, hogy a HR megmutassa, hogy mire képes. Hogy bebizonyítsa, hogy a fenyegető munkaerőhiányban akár a toborzás, akár a megtartás, akár a bérezés tekintetében készen áll arra, hogy életrevaló megoldásokkal hozakodjon elő. És ha erőfeszítéseit siker koronázza, akkor nem riad meg attól, hogy odahúzza a székét a stratégiaalkotók asztalához.

Hallom, ahogy a kényelmesebbek most azt mondják, hogy ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, mindenekelőtt a felső vezetésnek kell szemléletet váltania, és nekik kell elsőként egyenrangú partnerként tekinteniük a HR-re. Ahol ez megtörténik, ott igazán mázlista a HR. De ebben nem hiszek.

Abban viszont igen, és több ízben volt is hozzá szerencsém, hogy ha a HR keményen odateszi magát, akkor a legelvetemültebb felsővezetés is hajlik arra, hogy maga húzza oda azt a plusz egy széket elismerve, hogy a HR érdemes arra, hogy részese legyen a társaság stratégiai irányításának.

drai

Címkék:
drai

Hogy ki vagyok, azt magam sem tudom. De valószínűleg kell, hogy legyen bennem egy adag exhibicionizmus, ha a csupasz gondolataimat, mint egy cukrosnéni, mutogatom.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
Vezetői Mesterműhely

Ezt a blogot a saját kedvtelésemre írom. Te pedig a saját felelősségedre olvasod.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu