A kényes traktoros esete a kiskirállyal
Munkahelyi jóllét: alig melegít a kályha, fullasztóan füstöl, mellette a lavórban megfagy a víz.
Annak tudatában olvasd el ezt a történetet, hogy Lázár János azt mondta: Magyarországon kevesebb ugyan a fizetés, de mégis jobb az élet, mint ha Nyugaton lennél rabszolga.
Egy hajdan volt TSZ épületébe egy dobkályha van beállítva. A munkások nem szeretik őt, mert megfulladnak tőle, de a régi vágású főnököt (és volt tsz elnököt egyben) ez nem érdekli.
„Jó ez a parasztnak, úgyse mernek szólni senkinek” –
- igaza van, ezért jó kiskirálynak lenni Magyarországon.
A borsodi faluban élő traktoros állítja, hogy alig melegít a kályha, mellette a lavórban megfagy a víz, ők meg nem ölelhetik körül, mert az öreg darab füstöt okád közben. Az igaz, hogy egy nagy hideg hangárban áll a kedves dobkályha, hordóból készítették, ami sajnos szétrohadt, ez ott látható a fotón. Fél évet fűtenek vele az év során, és csak mellé tudnak behúzódni a hideg elől a fázó mezőgazdasági munkások. A dobkályha most se pihenhetett, mert hideg esős időben tavasszal is kell egy kis langymeleg.
Hálásak lennének érte?
„Hozzon száraz fát” – mondták a főnöküknek ezen a télen, de valamiért nem volt indokolt, így, ahogy szokták, szeméttel, fáradt olajjal fűtötték be. A víz nincs bevezetve a hangárba, kannában hozzák be, lefürdeni nem tudnak benne. Bár az öltözőjükbe a hideg víz be van csövezve.
Kapzsi, gonosz ember volna az ilyen?
Borsodban a száraz tüzelő és a meleg zuhany a gyengék sportja.
De még így is panaszra nyílik a kényes traktoros szája: „A kályha kéményéről azt kell tudni, hogy inkább 30 éves, mint 20, állandóan beázik, kívül nincs rajta a vakolat, de belül se hiszem. A begyújtásnál rögtön füstöl a fugák között, nincs huzatja, így a kályha se tud üzemelni. A műhelybe füstöl be a kémény és a kályha is.”
Idén télen a füstben egyszer csak rosszul lett a traktoros, hányt, szédült, haza kellett mennie. Aztán azt mondja nekem, hogy ennek a volt tsz elnöknek a zsebében van a környék, ő a vadásztársaság elnöke, ezért nem meri senki feljelenteni. „Félek tőle” – mondta a traktoros, és ilyet állít, hogy nem szereti senki ezt a főnököt a faluban, szóba se állnak vele az emberek. Bele se gondol, hogy ennek, ha igaz, egy depressziós kiskirály lesz a végeredménye, amiről csak a falu tehet. A telefonban jót kacagunk azon a traktorossal, hogy amúgy se tudta volna, hol kell szólni a füst miatt, mert ő ugyan nem hallott soha a munkaügyi felügyeletről, amit pár éve megszüntetett az Orbán-kormány. A kamarát emlegeti, hogy ott kéne jelenteni, meg jönne ki egy riporter, amikor füstöl a kályha. Majd’ összeszarjuk magunkat a röhögéstől, amikor kiderül, hogy még a körzeti orvoshoz se ment el, amikor rosszul lett.
Egy nem normális országban, azonnal jelenteni kellett volna a helyi tűzoltóságnak az ilyen öreg füstölős dobkályhát és kéményét, még szerencse, hogy Magyarország nem ilyen, ezért nincsen sok tűz manapság.
Egy tapasztalt munkavédelmi szakember szerint (akinek egy szavát se szoktam elhinni), ennyi büntetés jár a kályháért törvény szerint:
alap kb. 200 000
ha tűz lenne, 500 000
ha sérült is lenne,1 misi és bűnvádi
és persze a biztosító sem fizetne
A település meg a panaszt tevő traktoros nevét nem írtam le, mert kirúgta volna a tsz elnök vadász atyaúristen, amit nem akart magának emberünk. Tudja jól, hogy sokkal rosszabb a helyzet Brüsszelben és a csatornán túl, ahová szürke marha módjára hajtják ki saját magukat a magyarok.
Ez a füstös sztoris ember 1000 ft körüli bruttó órabért kap, tényleg kevesebbet, mint a Nyugatra ment hasonszőrűek. Lázár Jánosnak ebben az egyben igaza van.
Berta László