Megjelent: 10 éve

117 ezer vizsgázó kezdi ma az érettségit

A magyar írásbeli vizsgákkal kezdődnek meg május 5-én, hétfőn az érettségik, majd a matematika és történelem következnek. A vizsgákon összesen 117 ezren vesznek részt, az írásbelik május 26-ig tartanak majd.

Márai, Arany és internetes és elektronikus nyelvhasználat a feladatok között

Márai Sándor, Berzsenyi Dániel és Arany János, valamint az internetes és elektronikus nyelvhasználatról, a "netnyelvről", az sms-ek és az e-mailek nyelvezetéről szóló tanulmányrészlet szerepelt az eduline.hu információi szerint az idei középszintű magyar írásbeli feladatai között.

A portál információi szerint egy Veszelszki Ágnes-tanulmány részletét kell elolvasniuk és értelmezniük a középszinten érettségizőknek - a szöveg a "digilektusról", a netnyelvről, az sms-ekben és e-mailekben használt rövidítésekről, az internetes nyelv jellemzőiről szól. A tanulmány a Magyar Nyelvőr című nyelvészeti szaklapban jelent meg. Erre a feladatrészre 60 perc állt a diákok rendelkezésére.

A következő szövegalkotási feladatok között egy Márai Sándor-idézetet, egy Bródy Sándor-novellát, valamint egy Berzsenyi Dániel- és egy Arany János-költeményt kaptak a diákok. A megoldásra 180 percet kaptak a vizsgázók.

Az Oktatási Hivatal korábbi közlése szerint hétfőn magyar nyelv és irodalom vizsgatárgyból középszinten 1199 helyszínen 81 496 diák, emelt szinten 48 helyszínen 1 848 tanuló tesz érettségit.
Az érettségi vizsgákon az idei év tavaszi vizsgaidőszakában összesen 117 800-an vesznek majd részt, közülük 83 ezren középiskolás diákok. Hétfőn magyar nyelv és irodalommal kezdődik az írásbeli vizsgák sorozata. Kedden matematika, szerdán történelem tantárgyból vizsgáznak az érettségizők.

Az írásbeli vizsgák lezárulta után kezdik meg az emelt szintű szóbelik lebonyolítását június 5-től, a középszintű szóbeliket pedig június 16. és 27. között tartják meg.

Mindösszesen 429 500 vizsgát bonyolítnak majd le. Ezek közül 388 300 középszintű, 41 200 pedig emelt szintű vizsga lesz - ezt azt jelenti, hogy az elmúlt egy évben hét százalékkal növekedett az emelt szintű vizsgák aránya, ami összefüggésben állhat azzal, hogy növekednek a felvételi követelmények a felsőoktatási intézményekben. A kétszintű érettségi 2005-ös bevezetése óta az érettségi vizsgák kiváltják az egyetemi felvételiket.

A vizsgák közül 11 300 ismétlő vagy kiegészítő, 10 500 pedig szintemelő vizsga lesz majd, ez utóbbiakat azért választják a korábban már a tárgyakat teljesítő diákok, hogy jobb pontszámmal rendelkezzenek a felvételin.

A kétszintű rendszer bevezetése óta ez lesz a 20. vizsgaidőszak. Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a diákok választása alapján ebben a vizsgaidőszakban - az idegen nyelven letett tárgyakat külön számolva - 154 tárgyból lesz középszintű és 73 tárgyból emelt szintű érettségi. Negyedik éve emelt szintű vizsga csak azokból a tárgyakból tehető, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők.

"Az előző évek vizsgaidőszakainak eredményei azt igazolják, hogy a kétszintű vizsgarendszer a követelmények és feladatok pontos tartalmi és formai szabályozása, valamint a szakmai előkészítésben alkalmazott eljárásai révén képes arra, hogy vizsgaidőszakról vizsgaidőszakra gyakorlatilag azonos követelményeket támasszon az érettségizőkkel szemben" - áll a hivatal közleményében.

Edupress
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Pölöskei Gáborné: az idei év a látványos fejlesztések éve lesz a szakképzésben

A fiatalok, kezdők fizetését mindenképpen följebb kell emelni, hogy egy magas szintről kezdődjön a szakképzésben a bérezés - mondta el Pölöskei Gáborné. Teljes cikk

Tanárképző kar alakul a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

Tanárképző kart hoz létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). A leendő hallgatókat 2025-től fogadó, Nemeskürty István író, irodalom- és... Teljes cikk

Csák János: Sikeres a felsőoktatás átalakítása

A 320 ezer felsőoktatásban tanuló hallgató közül 43 ezren külföldiek - számolt be róla a kulturális és innovációs miniszter. Teljes cikk