Mit tehetünk vizsgadrukk ellen?
Hétfőn a magyar nyelv és irodalom írásbelikkel folyatódnak az érettségi vizsgák, a diákok emelt- és középszinten adnak számot tudásukról országszerte. Az M1 által megkérdezett szakpszichológus szerint az alapos felkészülés és a hangos ismétlés a legjobb módszer a vizsgadrukk ellen - írja az MTI.
Középszinten az I. feladatlap egy 60 percre tervezett szövegértési és egy 30 percre tervezett szövegalkotási feladatot tartalmaz. A vizsgázók a feladatlapon belül a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatják. A szövegértési feladat szövege egy, esetleg két (egymással összefüggő) ismeretterjesztő szöveg, publicisztikai mű vagy ezek részlete.
Az I. feladatlapban közölt szövegalkotási feladat lehet érvelés vagy gyakorlati szövegműfaj alkotása, a kettő közül a vizsgázó választ. E feladat megoldásának elvárható terjedelme 120-200 szó. A dolgozatokat a 90 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután osztják ki a II. feladatlapot, amelyben egy műértelmező szöveg alkotását várják 150 perc alatt, az elvárható terjedelem 400-800 szó.
Az emelt szintű írásbeli szintén 240 perces. Az írásbeli szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból, valamint két különböző szövegalkotási feladatból tevődik össze. A diákok egyetlen feladatlapot kapnak, a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják.
Hogyan lehet felkészülni?
Földi Rita szakpszichológus szerint a vizsgadrukk elkerüléséhez nem elegendő elolvasni a tananyagot, azt célszerű hangosan visszamondani, gyakorolni is.
Hozzátette, a vizsga miatt fellépő szorongás kezelése függ a korai szocializációtól.
Ha a környezete ezt támogatja, akkor úgynevezett facilitáló, vagy serkentő szorongás alakulhat ki. Azonban egy túlféltő környezet folyamatosan gátolja a gyermek tapasztalatszerzését, ami kudarckerülő, esetleg kudarckereső viselkedéshez vezethet. Az utóbbi azt jelenti, hogy hajlamossá válhat túlzott célokat kitűzni maga elé - mondta.
A pszichológus szerint a teljesítményfokozók, mint kávé, energiaital, vagy nyugtató nem javasoltak vizsgázás előtt.
MTI