A vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére törekszik a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal egyszerűbbé tenné a cégek összefonódásának bejelentését.
A vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére törekszik a Gazdasági Versenyhivatal (GVH): a fúziós ügyekben például egyszerűsített űrlapok szolgálnak a cégek összefonódásának bejelentésére, amivel idén az első fél évben már csaknem minden harmadik vállalkozás élt - közölte a GVH pénteken az MTI-vel. A közlemény idézte Rigó Csaba Balázst, a hivatal elnökét, aki elmondta, hogy bő egy éve vezették be az egyszerűsített űrlapokat az összefonódások bejelentésére, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a cégek körében. Míg tavaly az űrlap bevezetését követően az ügyek 11 százalékában adtak be a vállalkozások egyszerűsített űrlapot, addig 2024 első félévében ez az arány már elérte a 31 százalékot, tehát csaknem minden harmadik vállalkozás élt a lehetőséggel.
Ismertették, a GVH 2023. július 1-jétől lehetőséget biztosít arra, hogy azokban az esetekben, amikor a tervezett összefonódás nem vet fel versenyaggályt, az ügyfelek egyszerűsített űrlap kitöltésével tegyenek eleget a bejelentési kötelezettségüknek. Jelezték ugyanakkor, hogy az egyszerűsített űrlap csak akkor alkalmazható, ha a vizsgálandó összefonódásnál nem azonosíthatók átfedő vagy kapcsolódó piacok, valamint, ha az összefonódás olyan teljes funkciójú közös vállalat alapítására vonatkozik, amelynek érdemi magyarországi piaci aktivitása belátható időn (főszabályként három éven) belül igazolhatóan nem lesz. Ezen felül fontos, hogy az egyszerűsített űrlap csak akkor alkalmazható, ha olyan vállalat feletti közös irányításszerzésről van szó, amelynek a versenytörvény szerint számított nettó árbevétele nem haladja meg a 150 millió forintot, és nem merül fel az alapítók, illetve irányításszerzők közötti versenyre káros koordináció esélye sem, valamint, ha a lehetséges összefonódás a közös irányítók számának csökkenését vagy a közös irányítás egyedüli irányítássá alakulását eredményezi.
A GVH felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy az űrlap benyújtása előtt ajánlott a hatósággal előzetesen egyeztetni, így elkerülhető, hogy a hivatal esetleg versenyfelügyeleti eljárást indítson, mert az adott összefonódásnál egyszerűsített űrlap alkalmazásának nem lett volna helye. Közölték, hogy 2023 folyamán először érte el a fúziós bejelentések kapcsán tartott előzetes egyeztetések aránya a 100 százalékot. Ennek köszönhetően javul az eljárások hatékonysága, a vállalkozások számára pedig kiszámíthatóbb az összefonódási folyamat.
MTI
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egy friss országos kutatásból az kiderül, hogy a magyarok mennyire szeretik a rendőröket, értékelik a HR-eseket, és kinek a fizetését tartják túl... Teljes cikk
A vállalattól 165 munkavállalót bocsátanak el, akiknek a június 10-én esedékes májusi bérkifizetésük is elmaradt. Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint a munkaadók majdnem fele egészségügyi és jóléti juttatásokat használ, hogy a dolgozók hamarabb visszatérjenek a munkába. Teljes cikk
- Ez a titka annak, hogy foglalkoztatási nagyhatalom lett Magyarország 4 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 1 hónapja
- Így változott a gazdaság teljesítménye a KSH friss adatai szerint 1 hónapja
- Cafeteria szoftver kisokos: mikor van rá szükség, és hogyan válasszunk jól? 1 hónapja
- A magyar népesség megoszlása gazdasági aktivitás szerint - grafikon 3 hónapja
- Így teszik hatékonyabbá a munkaügyi rendszert – milliárdos fejlesztés indul 4 hónapja
- 2024 tanulságai és 2025 kihívásai a munkaerő-kölcsönzés piacán 5 hónapja
- Orbán Viktor: Magyarországon mindenkinek van munkája 6 hónapja
- 200 milliárdos programot indít a kormány a lakhatási válság kezelésére 7 hónapja
- Így gyorsult fel az infláció az OECD-ben 8 hónapja
- Kézbesítési megbízott: Miért fontos és hogyan működik? 9 hónapja