Az ellenőrök ellenszenvesek, a betegápolók kedveltek
A közelmúltban nemzetközi felmérés készült arról, milyen a bizalom egyes szakmák képviselői iránt. Ennek kapcsán néhány hazai munkavállalóknál érdeklődtünk. Amint a válaszokból kiderül, nem népszerűek az adóellenőrök, a BKV-jegyellenőrök, a hivatali ügyintézők, a politikusok. Az újságírók és az orvosok megítélése vegyes.
Ghurzó Mártonnénak, az egyik hangulatos kis budai biobolt tulajdonosának elmondása szerint nem kifejezetten egyes szakmák képviselőivel vannak problémái." A gond az igazából az: egyes emberek úgy testesítenek meg bizonyos foglalkozásokat, hogy viselkedésükkel rossz fényt vetnek a szakma egészére" - magyarázza. Némi töprengés után azért hozzáteszi: egy időben a postai csomagfelvételen dolgozó bürokratikus gondolkodásmódú alkalmazottakkal kellett hosszas szócsatákat vívnia, ami szerinte nagyon rosszat tesz a hivatali dolgozók presztízsének. "Még abba is belekötöttek, hogyan kössem a masnit a csomag tetején. Egyébként sem szeretem, amikor a hivatalnokok packáznak velem" - indokolja ellenszenvét. Ezzel szemben az óvónők, a pedagógusok és az egészségügyben dolgozók munkáját nagyra értékeli a bolttulajdonos."Aki ezen a területen dolgozik, szívvel - lélekkel végzi a munkáját és a kedvezőtlen fizetés ellenére is elhivatott. Ez pedig nagyon becsülendő"- tette hozzá.
A BKV-ellenőrök hatalomfitogtatók
Futó Péter, ősztől történelem szakos hallgató, jelenleg egy könyváruházban dolgozik és a buszjáratokon dolgozó BKV-ellenőrök látványa mindig kihozza a sodrából. "Tudom, hogy csak a munkájukat végzik. De ahogy a "hatalmukat" próbálják fitogtatni az visszataszító és idegesítő, mert nagyon visszaélnek a helyzetükkel. Péter népszerűségi listáján a bürokraták és a bulvárújságírók is csak a sor végén kullognak."A legtöbb ügyintézést a bürokraták keserítik meg. Persze, nem lehet könnyű egész nap mosolyogni és fárasztó ügyfélkérdésekre felelgetni, de mégis az adófizetők pénzéből kapják a fizetésüket - ezért pedig elvárható lenne valami normálisabb magatartás. A bulvárfirkászok pedig minden botránynál ott törtetnek az első sorokban. Vájkálnak az emberek magánéletében és a jó ízlés határait túllépő, ostoba kérdésekkel keserítik meg az amúgy is bajban lévők életét, csakhogy nőjön a példányszám, erről ennyit" - mondja. Péternek a kritikák ellenére azért vannak favoritjai is a munka világában." A betegekben az emberi méltóságot is tiszteletben tartó nővérekkel, háziorvosokkal minden rendben van" - mondja.
Ellenszenves dokik, megvesztegethető adóellenőrök
Horváth Zoltán, egy budapesti bank fiatal biztonsági őre már nem ennyire toleráns az orvostársadalommal szemben - a huszonéves férfi például a legellenszenvesebb foglalkozásokat űzők közt tartja számon az orvosokat. "Nem vagyok jó véleménnyel a "fehérköpenyes istenekről." Az orvosok többsége csak a pénzre." A többi egészségügyben dolgozó-az ápolók, a mentősök, a beteghordók- munkáját azonban elismeri. Ám az APEH-ellenőröket sem szívleli túlzottan."A családomban dolgozó vállalkozókat minden egyes ellenőrzéskor addig provokálják, amíg nem hajlandóak néhány tízezer forintnyi kenőpénzzel letudni az ellenőrzést" - ad hangot nemtetszésének a férfi. Ám az újságírókat kedveli és becsüli."Tetszik, hogy több oldalról, objektíven próbálnak megvilágítani bizonyos témákat, dolgokat. Nem lehet könnyű munka, ezért elismerem, még ha sok dologról másként is vélekedek, mint ahogy egy-két cikkben lehet róluk olvasni"- teszi hozzá.
A honatyák bort isznak és vizet prédikálnak
Másik megkérdezettünk véleményéből arra is fény derült: a politikusoknak is alaposan meg kell még dolgozni a társadalmi megbecsülésért. Lauter Györgyi, egy ruházati bolt eladónője a téma kapcsán annyit jegyzett meg: számára az országgyűlési képviselők a legellenszenvesebbek."A politikusok bort isznak és vizet prédikálnak, miközben képtelenek beleérezni a hétköznapi dolgozók világába"- adott hangot ellenérzésének. Györgyi, hogy pozitívumot is mondjon a gyógynövény-és biotermékeket árusító boltok, vagy kisebb üzletek személyzete, dolgozói a legszimpatikusabbak. Azt azonban már nem mondta, miért éppen ők...
Takács Gabriella
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Cristiano Ronaldo egy robotkapus ellen tesztelte lövőerejét, miután Mark Rober, a NASA-mérnökből lett YouTube-sztár megépítette a villámgyors,... Teljes cikk
Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek december 15-től a párizsi Louvre dolgozói, tiltakozásul a "romló munkakörülményeik" és az "elégtelen... Teljes cikk
A különböző forgácsoló szerszámok közül a keményfém fúrók kiemelkednek a tartósságukkal és precizitásukkal. A megfelelő fúró kiválasztása... Teljes cikk
- Felmérés: nem a távmunka, hanem a bizalmatlanság csökkenti a termelékenységet 1 hónapja
- Megindult az AI-lavina: olyan állások is veszélyben, melyek védettnek tűntek 1 hónapja
- HR kiégés: így teszi tönkre magát és a szervezetet is a HR-es 1 hónapja
- Ki kell tenni a büdös halat - nem csak a csillámpónit - az asztalra 2 hónapja
- Krízisben a szakma: kimerültek és kiégettek a HR szakemberek 2 hónapja
- -50 fokban is szívből fotózik a sarkvidéki expedíciókon - Horvath Esther, World Press Photo nyertes fotós 2 hónapja
- A brit vezetők jobban bíznak az AI-ügynökökben, mint a fiatalabb dolgozókban 3 hónapja
- Új korszak a munkahelyeken: a dolgozók és a főnökök is csak túlélni akarnak 3 hónapja
- Sereghajtók vagyunk: alig használjuk és tanuljuk az AI-t a munkahelyeken 5 hónapja
- Mennyit keresnek a marketingesek 2025-ben? 5 hónapja
- Karrier a Mercedesnél: szerszámkarbantartóból gépészmérnök-projektvezető 6 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa