Egészségügyi közgazdász: nőhet a műtéti várakozási idő az orvosok béremelése miatt
A szakértő szerint a hálapénz pluszmotivációt jelentett az orvosoknak, hogy minél több beavatkozást végezzenek, ez most eltűnt.
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász volt az ATV Start vendége, aki az orvosok béremelésének hatásairól és a hálapénz kivezetésének hatásairól beszélt a műsorban. A szakértő szerint nem minden vizsgálat igazolja, hogy az orvosok béremelésének hatására kevesebb lett az igény a hálapénzre.
„Ha azt gondoljuk, hogy az orvosok eleve egy összeggel kalkulálnak, hogy mennyit kéne hazavinnük, akkor igen, de nem minden vizsgálat igazolja ezt az összefüggést” – jelentette ki. Mint elmondta, a hálapénz felesleges beavatkozásokat indukált, és a betegeket a szükségesnél tovább tartották bent a kórházakban.
Sinkó Eszter szerint hiába a megemelt bérek, az orvosok nincsenek motiválva, hogy minél több műtétet végezzenek. „A paraszolvencia egyfajta motivációt jelentett az orvosoknak, hogy minél több beavatkozást végezzenek, most viszont ez a felhajtóerő elmaradt” – mondta, hozzátéve, hogy a béremelés következménye az lehet, hogy a sorbanállások nőnek.
A szakértő szerint a magyar egészségügyben nem az orvoshiány a legnagyobb probléma, sokkal inkább nővérekből mutatkozik hiány. Sinkó Eszter szerint a jövő januárra tervezett béremelések legalább egy részét előre kellett volna hozni . „A nővéreknek a 30 ezer forintos emelés is jelentős emelésnek számított volna” – jelentette ki.
ATV
fotó: pexels