Elhunyt Csíkszentmihályi Mihály, a flow elmélet atyja
Nyolcvanhét éves korában, szerdán elhunyt Csíkszentmihályi Mihály magyar-amerikai Széchenyi-díjas és Prima Primissima díjas pszichológus, az MTA külső tagja, a flow-elmélet atyja - tudatta a pszichológus családja a Facebookon.
Csikszentmihalyi Mihaly 1934. szeptember 29-én született Fiumében. 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba. Az illionis-i és a chicagói egyetemen tanult. 1965-től a Lake Forest College szociológiai és antropológiai tanszékvezető docense, 1971-87-ben a Chicagói Egyetem humán fejlődéstani professzora, 1985-87-ben magatartáskutató tanszékvezetője, 1985-től lett az Encyclopaedia Britannica tanácsadó testületének tagja, továbbá a J. P. Getty Múzeum tanácsadója. 1999-től haláláig a kaliforniai Claremont Graduate University professzora. 1998-ban az MTA külső tagjává választották.
Szakterülete a fejlődés- és neveléslélektan, valamint a kreativitás- és tehetségkutatás volt.
Tőle származott a "flow", azaz áramlat-elképzelés, amely megpróbálja felfedezni a boldogság titkát. (A flow olyan állapotot jelent, amikor az ember teljesen elmélyül abban a tevékenységben, amit csinál.) 1990-ben jelent meg a flow-ról írott könyve. A könyv és maga az elmélet is nagy népszerűségre tett szert.
2011-ben Széchenyi-díjjal tüntették ki világszerte nagyra becsült, a fejlődés- és neveléslélektan, valamint a kreativitás- és tehetségkutatás, továbbá az életmód-életminőség terén végzett tudományos munkásságáért, a pszichológiai fogalommá vált "flow-állapot" leírásáért, továbbfejlesztéséért.
2012-ben díszdoktorrá avatta szülővárosának, Fiumének (Rijeka) az egyeteme (UNIRI). 2014-ben Los Angelesben átvette a Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést, a magyar tudomány nemzetközi tekintélyét növelő, sok évtizeden át végzett kimagasló tudományos tevékenységéért, valamint a világszerte milliókat inspiráló és a társadalom legkülönfélébb rétegeiben sikerrel alkalmazott flow-elmélet megalkotásáért, valamint a pozitív pszichológia területén elért meghatározó eredményeiért. 2015-ben megkapta a Prima Primissima díjat magyar tudomány kategóriában.
2018-ban Csíkszentmihály díszpolgárává avatták.
Főbb művei:
- Beyond Boredom and Anxiety (1975)
- The Creative Vision (1976)
- The Meaning of Things (1981)
- Being adolescent (1984)
- The Evolving Self: The Psychology of the Third Millennium (1993, magyarul: A fejlődés útjai. A harmadik évezred pszichológiája, 2007)
- Creativity (1996)
- Flinding Flow in Everyday Life (1997, magyarul: És addig éltek, amíg meg nem haltak, 1998)
- Becoming Adult (2000)
- Good Work (2001)
- Good Business (2003, magyarul: Jó üzlet, 2009)
- Az öröm művészete (2009)
- Tehetséges gyerekek (2010)
Fotó: Nyolcvanhét éves korában, október 20-án elhunyt Csíkszentmihályi Mihály magyar-amerikai Széchenyi-díjas és Prima Primissima díjas pszichológus, az MTA külső tagja, a flow-elmélet atyja. A felvétel 2018. július 4-én készült az erdélyi Csíkszentmihályon a pszichológus díszpolgári címének átadásán. MTI/Veres Nándor
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Sokan azt mondják, teljesen felesleges az évi egyszeri vérnyomásmérésről szóló munkaegészségügy, pedig ez is életet menthet – mondta a KlikkTV... Teljes cikk
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) 23 felsőoktatási intézménnyel írt alá együttműködési megállapodást szerdán a Magyar Tudományos Akadémián... Teljes cikk
A Demokratikus Koalíció (DK) olyan munkahelyvédelmi törvényjavaslatot dolgozott ki, ami egyetlen magyar dolgozót sem enged kirúgni a vendégmunkásokat... Teljes cikk
- Mire lesz elég a hatszázalékos nyugdíjemelés? 2 hónapja
- Szervezeti kultúra: a vezetők és munkavállalók közös feladata 2 hónapja
- Iránymutató, agilis HR-vezetőket képez a Corvinus és a Flow Consulting 3 hónapja
- Jövőre 6 százalékkal emelkednek a nyugdíjak 7 hónapja
- A vezetők több mint fele kiégettnek érzi magát - de mi lehet az ellenszer? 7 hónapja
- A nudge-ok használata a munkahelyen: ötletek és példák 11 hónapja
- Rengeteg magyar munkamániás 12 hónapja
- Februárban érkezik a 13. havi nyugdíj 1 éve
- Fogékonyabbak az összeesküvés-elméletekre, akik mérgező munkahelyi közegben dolgoznak 1 éve
- Magyar gimnázium is felkerült a világ legsikeresebb iskoláinak rangsorára 1 éve
- Varga Mihály: 12 helyett csak évi 4 bevallást kell beadni az átalányadózóknak 1 éve