Felmérés: a magyar vállalkozások majdnem felét súlyosan érinti az energiaválság
A nehézségek ellenére a vállalatok elbocsátásokban vagy tevékenységük végleges befejezésében nem gondolkodnak.
A magyar vállalkozások fele tartja magát energiatudatosnak, kétharmada készít belső jelentést az energiafogyasztásról, ugyanakkor csupán 14 százaléka rendelkezik fenntarthatósági cselekvési tervvel - derül ki a Makronóm Intézet legújabb kutatásából, amelyben a globális energiaválság magyar cégekre gyakorolt hatásait vizsgálta. A közlemény szerint a megkérdezett vállalkozások 43 százalékát súlyosan érinti az energiaválság. A gáz ára a megkérdezett cégek mintegy felének legalább a háromszorosára nőtt, az áramár esetén szintén hasonló emelkedésről számoltak be. A vállalkozások jellemzően működési költségeik lefaragásával és energiahatékonysági beruházások megvalósításával küzdenének az emelkedő energiaárakkal, elbocsátásokban vagy tevékenységük végleges befejezésében nem gondolkodnak.
A felmérés eredményei alapján a vállalkozások csaknem fele legalább 1 éves időtartamra szóló, jellemzően fix árazású gáz- és áramszerződéssel rendelkezik. Gázra a vállalkozások 45 százalékának van legalább 1 éves szerződése, míg a villamos energiára 57 százalékuk rendelkezik legalább 1 éves szerződéssel, túlnyomó részt fix áron. Azok a cégek, amelyek meglévő szerződéseik érvényessége miatt nem kötöttek újat, várhatóan a következő hónapokban szembesülnek a megemelkedett energiaárakkal. Ennek megfelelően a következő évben is kiemelt szerepet kaphat az energiaintenzív ágazatokban tevékenykedő magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások támogatási programja - írták.
A jelentős volumenű, már teljesült, illetve tervezett energetikai beruházások - egyebek között a napelem- és hőszivattyú-telepítések - miatt a következő időszakban energiahatékonysági javulás várható a vállalkozásoknál, ami tovább csökkentheti a gáz- és áramfogyasztási igényt. A kutatás szerint a vállalkozások elsődleges megújuló energiaforrása a napenergia.
A felmérésben részt vevők 53 százaléka rendelkezik megújuló energiaforrással, amely jellemzően napenergiát jelent, ugyanakkor a megújuló energiát hasznosító vállalkozások több mint fele a teljes energiafogyasztásuk kevesebb mint 25 százalékát tudja csak ilyen módon biztosítani. A vállalkozások már teljesült energiahatékonysági beruházásai között a legnépszerűbb az energiatakarékos izzók alkalmazása, az energiahatékony eszközvásárlás, a szigetelés és a napelemrendszer telepítése volt. A már befejezett ilyen típusú beruházások értéke meghaladta vállalatonként a 10 millió forintot, de jellemzően nem érte el az adott vállalkozás éves beruházási ráfordításának ötödét. Az önerős beruházások mellett főként vissza nem térítendő forrásokra számítanak a vállalkozások az energetikai beruházások területén, míg a támogatott hitelek elérhetősége és a kamatfeltételek kedvező alakulásával kapcsolatban jóval szkeptikusabbak - mindössze 13 százalék jelölte meg ezt a potenciális finanszírozási forrást - ismertette a Makronóm Intézet.
MTI
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
A magyarok 30 százaléka élt a létminimum alatt 2020-ban, számolta ki a Policy Agenda a rendelkezésre álló legfrissebb adatokból. Teljes cikk
A horvát parlament megszavazta, hogy évente 16 vasárnap kivételével zárva tartanának az üzletek ezen a napon. A döntés kapcsán Bubenkó Csaba, az... Teljes cikk
A Schneider Electric jelenleg mintegy kétezer embert foglalkoztat Magyarországon. Teljes cikk
- A válságálló vállalat alapja az elégedett munkavállaló 4 hónapja
- A magyarok jobban tartanak a munkanélküliségtől, mint az európai átlag 4 hónapja
- A válság sem fog az informatikusok fizetésén 4 hónapja
- Mi lesz a munkahelyi sportegyesületekkel energiaválság idején? 5 hónapja
- Tovább nőhet a munkaerő-kölcsönzők szerepe a válság alatt 5 hónapja
- A világjárványok és az energiaválság aggasztja legjobban a magyar cégvezetőket 5 hónapja
- Így működjünk válság idején: avagy mit jelent a krízisreziliencia? 5 hónapja
- Minden harmadik munkavállaló szorong a megélhetési válság miatt 5 hónapja
- Rezsiutalványt javasol a Párbeszéd az átlagbér alatt keresők részére 6 hónapja
- Több tízezer brit diák eshet ki a felsőoktatásból a válság miatt 6 hónapja
- Nyílt levél Orbán Viktornak a szakszervezetektől: Kitört a megélhetési válság, mielőbbi intézkedések kellenek! 6 hónapja