Felmondási hullám indulhat, ha az orvosoknak napi 8 órát kell rendelniük
33 százalékos növelésnek fogják érezni a szakrendelőkben dolgozó orvosok a nyolcórás munkavégzést, emiatt sokan felmondhatnak és a magánszektorba távozhatnak.

Az orvosok számára a hatórás munkaidőt 1992 óta rögzíti kormányrendelet, amely azt mondja ki, hogy „a teljes napi munkaidőből hat órát kell a munkahelyen eltöltenie a szakrendelőben szakrendelést ellátó orvosnak, fogorvosnak”.
A jogszabály lényegében 1992 óta nem változott, 2020-ig több kormányrendelet is megerősítette a hatórás munkavégzést. 2020-ban módosult annyiban a rendelet, hogy a fennmaradó időben kell adminisztrációt végezni. A most alkotott szabályozás értelmében azonban azt a maradék két órát az orvosok nem tölthetnék adminisztrációval, hanem kizárólag rendeléssel - mondta Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke a 444-nek.
Szerint a hatórás munkavégzést nem véletlenül találták ki és tartották fenn ennyi éven keresztül. Ez nemcsak arról szólt, hogy az orvosokat ne hajszolják túl, szervezési okai is voltak. Mivel a legtöbb esetben 12 órán keresztül érthető el a szakrendelés, például 8-tól 8-ig, a két műszaknak pontosan 6-6 órára jön ki a munkaideje.
A MOK szerint a munkaidő növelése ellátásbiztonsági kockázattal jár, mert az orvosoknak túl sok beteget kell ellátniuk, de ekkora teher mellett nehéz az első és a nyolcadik órában is ugyanazt a színvonalat hozni.
Szintén beláthatatlan, hogy az új rendszer milyen problémákat fog okozni a váltott rendelők esetében, ha minden műszaknak 8-8 órát kell dolgoznia. Ez azt jelentené, hogy a szakrendelés reggel 6-kor kezdődne, este 10-kor érne véget.
Az alelnök szerint világos, hogy a jogszabállyal a munkaerőhiányt akarnák enyhíteni, de ennek nem ez a módja.
Fotó: unsplash.com
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A mesterséges intelligenciakutatásra specializált szuperszámítógépet adtak át kedden a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Palkovics László... Teljes cikk
A Google mesterséges intelligencián alapuló új keresési funkciói alapjaiban forgatják fel a digitális médiapiacot – és már most munkahelyek... Teljes cikk
Mára egyidejűleg több válság is sújtja Magyarországot a Fidesz hibájából. A Tisza Párt azonban szakmai válaszokat, valódi rendszerváltást és... Teljes cikk
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Hálapénz-útmutató: milyen ajándékot fogadhat el az orvos? 2 hónapja
- Újabb cég vezeti be, hogy fizet a rosszul teljesítő dolgozóinak, ha felmondanak 3 hónapja
- A csendes felmondás után itt a quiet cracking jelensége, de mit is jelent ez? 3 hónapja
- Új orvosként a pályán: kihívások, elvárások, lehetőségek 3 hónapja
- Tízmilliókat ad dolgozóinak egy cég, ha felmondanak 4 hónapja
- Felmondás esetén meddig jár a bér? 4 hónapja
- A HR is alapvető reformra szorul az egészségügyben: itt vannak a javaslatok 4 hónapja
- Hogyan mondhatunk fel jogszerűen? 5 hónapja
- Közös megegyezésnél el lehet térni a végkielégítés törvényileg meghatározott határidejétől? 5 hónapja