Főkefe: megőrzik a sérültek munkahelyeit
Kényszerlépésekre szánta el magát Magyarország egyik legnagyobb, csökkent munkaképességűeket foglalkoztató vállalata, a Főkefe. A cél, hogy a halmozottan nehéz helyzetben lévő munkavállalók munkahelyeit megőrizhessék.
A cég próbál alkalmazkodni a kialakult helyzethez, igyekszik biztosítani a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását.
"A gazdasági egyensúly fenntartása a vállalkozáson belül csak úgy biztosítható, ha az egyéb takarékossági intézkedések mellett a legnagyobb költségtételhez, a bérhez is hozzányúlunk oly módon, hogy ahol két műszakban dolgoztak, egy műszakot vezetünk be, csökkentjük a munkaidőt. Sajnos az év elejétől fel kellett függesszük az olyan juttatások nyújtását, mint az étkezési hozzájárulás, az iskolakezdési támogatás vagy az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás. Választottuk ezt inkább a létszámleépítés helyett, mellyel elvettük volna olyan emberek munkahelyét, akik esélytelenül indulnának a munkaerőpiacon, hiszen még az egészségeseknek sincs elegendő munkahely. Nem biztosítanánk a munkahely megtartásával azt, hogy a társadalomba beilleszkedjenek, újrailleszkedjenek, emberi életet éljenek. Lépésünk kényszerlépés, mellyel a körülményekhez alkalmazkodva a kevésbé rosszat igyekeztünk választani, megőrizve munkavállalóink munkahelyét" - mondta el Szili Károly ügyvezető igazgató.
A Főkefe Nonprofit Kft. 100 százalékban állami tulajdonú cég, a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása terén az egyik legjelentősebb hazai vállalkozás. Története valójában a jóval 60 évvel ezelőtti alapítást megelőző időszakra, a 19. század elejére nyúlik vissza. 1949-ben a vállalat 70 főt alkalmazott, fő tevékenysége különböző kefe- és seprűtermékek gyártása, valamint kézi szövés volt. A cég egyre bővült, és termékei között ma nemcsak kefét vagy síkötést, hanem fontos autóalkatrészeket, lámpákat, sorkapcsolókat, iratgyűjtőket is találunk.
A támogatási rendszer folyamatos változása miatt a cég két alkalommal is társasági formát váltott annak érdekében, hogy biztosítani tudja az időközben 1300 főre növekedett létszám foglalkoztatásához szükséges támogatást. Főkefe Ipari Kft.-ből 2006- ban Főkefe Kht.-vá, majd nonprofit társasággá vált. 2007-ben tulajdonosi döntések alapján egy hónap alatt az eredeti cégméret a háromszorosára nőtt.
Annak érdekében, hogy ne kerüljön utcára 2250 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló, elsőként 2007-ben átvették a mostani hírekben szereplő Savaria Nett Pack Kft. 1100 fő megváltozott munkaképességű munkavállalóját. Később a Rehabit Komplex Kft. 1150 megváltozott munkaképességű munkavállalóját is átvették, de meghagyták e gyáregységek önállóságát.
Ami Szombathelyet illeti, az átvétel gyakorlatilag rendben lezajlott. Egyedüli problémát jelent, hogy a Savaria Nett Pack Kft. a mai napig nem olvadt be a Főkefe Nonprofit Kft.-be, így a Savaria Gyáregység bérli az eredeti cégtől annak valamennyi ingatlanát, eszközét és berendezési tárgyait. Ez a bérleti díj jelentős teher. Ennek ellenére a Főkefe építészeti felújításokra, bővítésekre és gépbeszerzésekre is talált forrást, sőt a létszám is bővült, az elmúlt három évben összesen több mint 500 fővel. A Főkefe Nonprofit Kft. ma több mint 80 telephellyel rendelkezik az ország területén. Azért kell ennyi, mert a munkavállalók nem tudnak eljutni távoli üzemekbe, több esetben pedig a sérültségből adódóan a bejárás is nehezen oldható meg, ezért a munkát kell elvinni azokra a területekre, ahova a munkavállalók be tudnak járni.
A cég vezetése most úgy fogalmaz, a recesszióban sincs külön piac részükre, ugyanarra a piacra termelnek, mint a versenyszférában foglalkoztatott többi cég. A piacon versenyezni kell a munkáért, akár egymással is, a hasonlóan megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató cégekkel.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A Samsung SDI átadta a valaha volt egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást Magyarországon, ami jól mutatja, hogy a keleti nyitás stratégiája... Teljes cikk
Brazil ügyészek pert indítottak a kínai elektromos jármű gyártó óriás BYD és két alvállalkozója ellen, mondván, hogy emberkereskedelemért és... Teljes cikk
A Magyar Nemzeti Bank új vezetése úgy döntött, bezárja a jegybank Balatonakarattyán lévő Oktatási- és Konferenciaközpontját, ez 60 ember... Teljes cikk
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Hogyan kérhetek szakvéleményt pszichés állapotomról, ha nem tudok kórházba befeküdni? 3 hónapja
- Miért csökkent az ellátásom, ha az állapotom romlott? 3 hónapja
- Nem kapnak állami támogatást a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására Csepelen 5 hónapja
- Megváltozott munkaképességű munkavállalók a Viapannál: érték és elkötelezettség 7 hónapja
- Látás problémával lehet fogyatékossági ellátást kapni? 7 hónapja
- Miért nem jár a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak munkaközi szünet? 7 hónapja
- Milyen betegségekre érdemes elindítani a leszázalékolást? 7 hónapja
- Ez a cég egy év alatt megduplázta megváltozott munkaképességű munkavállalóinak számát 8 hónapja
- Elküldhetnek nyugdíj előtt, mert rossz lett a szemem? 9 hónapja
- Tavaly közel 79 ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása helyett fizették be a cégek a rehabilitációs hozzájárulást - interjú az euChance Programról 9 hónapja