Megjelent: 12 éve

Hogyan segítsük gyermekünket visszarázódni az iskolába az őszi szünet után?

Alig másfél hónapja kezdődött az idei tanév, az iskolások éppen csak hozzászoktak a reggeli felkeléshez, iskolába járáshoz és máris itt az őszi szünet. Az egy hetes szabadság után sokszor nehéz visszarázódni az iskolai élet mindennapjaiba. Minél hosszabb a vakáció, annál nehezebb a visszaszokás, de a rövidebb szünetek is felboríthatják a megszokott menetrendet.

A szünet utáni zökkenőmentes visszatéréshez nyújt segítséget a HP tanulási szakértője, a Limerick Egyetem kutató professzora, Sarah Moore, aki 5 tippel segíti a szülőket:

  • Rendszerezzünk! Az őszi szünet kiváló alkalom arra, hogy visszatekintsünk a tanév első másfél hónapjára és ez alapján újragondoljuk a család és iskolás gyermekünk időbeosztását. Például érdemes számba venni, hogy a kötelező iskolai órák mellett hogyan alakult a különórák és a szabadidő aránya és ha azt látjuk, hogy szinte nem maradt szabad játékideje gyermekünknek, nézzük meg, hogyan teremthetnénk meg számára. A jó időbeosztás már fél siker.

  • Gyűjtsünk együtt emlékeket! Egy új naplóval a kisebbek és a nagyobbak is játszva tanulhatnak. Az őszi szünet élményei bőven adnak témát fogalmazásokhoz, így az iskolások nem csak a szövegalkotást gyakorolják, de elemző képességük is fejlődik.

  • Rázódjunk vissza a napi rutinba! Ez különösen a hosszabb szüneteknél fontos. Pár nappal a tanítás kezdete előtt hasznos lehet, ha kreatív vagy reflexfejlesztő játékokkal kötjük le a kis diákok figyelmét. A csapatjátékok segítenek abban, hogy az iskolában könnyebben menjenek a csoportos feladatok és javítják a szervező készségeket is.

  • Vegyünk elő készségfejlesztő játékokat! A keresztrejtvények és a kirakós játékok szórakoztatóak és jó fejtörők is egyben, arról nem is beszélve, hogy egy esős délutánon remek benti program lehet.

  • Színezzünk! Ma már tudjuk, hogy a színek használata hatékonyabbá teszi a tanulást, mert segít a strukturálásban. Ezt kezdhetjük akár rajzolással is. Az őszi falevelek színkavalkádja jó alkalom erre. Gyűjtsünk együtt faleveleket, válasszunk ki egyet közösen, helyezzük egy lapra és rajzoljuk körbe. Majd hagyjuk, hogy gyermekünk kiszínezze akár a levél eredeti színvilágát visszahozva, akár teljesen más színeket választva.

    A fenti tippek mellett számos más módon is segíthetünk szülőként. A tanulási időszakban például azzal, ha tisztában vagyunk vele, milyen fontos szerepe van a nyomtatott anyagoknak. Ugyan a házi feladatok, projektmunkák sokszor már komputeren készülnek, a digitális eszközök önmagukban mégsem elegendőek minden tanulási folyamathoz. Számos kutatás igazolja, hogy a hosszútávú memóriában leülepedő tudás elsajátításában nagyon is hatékonyak a kinyomtatott jegyzetek. A diákok több mint 70 százaléka jelentősen jobban teljesít, ha tanuláskor nyomtatott anyagokat használ(1). A tananyagban való elmélyülést nem minden esetben segíti, ha a tanuló monitoron olvas(2). A nyomtatott anyagok jobban kezelhetőek, mintha csak a monitoron jelennek meg(3). Arról nem is beszélve, hogy a házi feladatok készítése során, az első verziót kinyomtatva, átolvasva, korrigálva sokkal hatékonyabb lehet a munka.
    1 Spencer, C. (2006) A nyomtatott szöveg, vagy komputeren olvasás közötti tanulói preferenciákra irányuló kutatás olvasási gyakorlatok esetében.inted text or from a computer, Journal of Distance Education, 21-es kiadás, 1. szám, 33-50. oldal.
    2 Bennett, S, Maton, K, & Kervin, L. (2008) A digitális benszülöttek vitája: a bizonyítékok kritikai szemlélete, British Journal of Educational Technology, 39:775-786.
    3 Spencer, C. (2006) A nyomtatott szöveg, vagy komputeren olvasás közötti tanulói preferenciákra irányuló kutatás olvasási gyakorlatok esetében.inted text or from a computer, Journal of Distance Education, 21-es kiadás, 1. szám, 33-50. oldal.
    • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Így képzik a jövő AI-szakembereit Magyarországon

    Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk

    Meghossszabbítják az év végéig felvett diákhitelek kamatstopját

    A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk

    Itt a tanév vége, pontozással értékelik a pedagógusok egyéni teljesítményét

    A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk