Így biztosítana minőségi munkahelyeket a román uniós biztosjelölt
Az EU versenyképességének növelése kéz a kézben kell, hogy járjon a munkavállalók jogaival és védelmével, a munkahelynek tisztességes béreket és munkakörülményeket, és ugyanazokat a jogokat kell biztosítania minden állampolgárnak, de a harmadik országbeli munkavállalóknak is, függetlenül a szerződés típusától - jelentette ki Roxana Minzatu, az Európai Bizottság emberekért, a készségfejlesztésért, az oktatásért és a kultúráért, a minőségi munkahelyek megteremtéséért, valamint a szociális jogokért felelős biztosjelöltje kedden Brüsszelben az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán.
A román politikus, aki megerősítése esetén az Európai Bizottság egyik alelnökének szerepét is betöltheti, hangsúlyozta: az Európai Unió polgárai az elmúlt öt évben számos súlyos kihívással néztek szembe, és ezek a válságok olyan komplex versenyre kényszerítik Európát, amely a közbiztonság és az európai szociális modell védelmét is szükségessé teszi.
Mint mondta, Európa számára nemcsak a biztonság megteremtése, hanem a közösségi értékek és jogok védelme, valamint a társadalmi jólét fenntartása is elengedhetetlen.
"A demokrácia, a szabadság és az európai szociális modell, amely a jólét és a szolidaritás alapjaként szolgál, kiemelt szerepet kap"
- mondta.
Minzatu - amennyiben az Európai Parlament jóváhagyja mandátumát -, arra kíván törekedni, hogy megerősítse és megvédje a szociális jogok európai pillérét, ennek érdekében szociálpolitikai párbeszédet fog indítani, amely az EU egészére kiterjed, és amelyben a hangsúly a munkavállalók jogainak és a jóléti rendszereknek a fenntartásán, a képzés és a munkahelyek minőségének javításán lesz.
A munka és a jólét egyensúlyának fenntartása érdekében a biztosjelölt közös európai megoldásokat kíván kidolgozni a munkakörülmények javítása, a képzési lehetőségek bővítése és a társadalmi egyenlőség biztosítása terén.
Hangsúlyozta, hogy a készségek javítása, különösen a digitális területen, kulcsfontosságú a munkaerőpiacon való sikeres részvételhez. Célja továbbá az is, hogy az Erasmus+ programot tovább bővítsék, és a szakképzést is ugyanúgy elismerjék, mint a felsőoktatást.
A minőségi munkahelyek biztosításával kapcsolatban az mondta, a képzési és fejlődési lehetőségek mindenki számára elérhetők kell, hogy és az EU-nak támogatnia kell, támogassa azokat a kezdeményezéseket, amelyek javítják a munkakörülményeket és a munkahelyek minőségét. A minimálbérről szóló irányelv végrehajtása és a szociális biztonsági rendszerek korszerűsítése kulcsfontosságú elemei ennek a célnak - emelte ki.
Minzatu szerint az EU számára kiemelten fontos a szociális védelmi rendszerek megerősítése és a társadalmi egyenlőség előmozdítása, ezen a téren szegénység felszámolása, a gyermekek jóléte, a hajléktalanság felszámolása és a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatása is prioritást élvez. Biztosként arra kíván majd törekedni, hogy minden állampolgár méltó életkörülmények között éljen, és tágabb lehetőségeik legyenek a lakhatáshoz és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén. Hozzátette: szegénység elleni küzdelem érdekében a kiváltóokokat is figyelembe kell venni, például az energiaszegénységet, a közlekedés hiányosságait és a lakhatási nehézségeket.
A biztosjelölt úgy véli továbbá, hogy gyermekek jóléte és a családok támogatása kiemelt szerepet kell, hogy kapjon. Meg kell könnyíteni a hozzáférést a megfizethető gyermekgondozáshoz, és lehetővé kell tenni, hogy a szülők számára biztosított legyen a munka és a családi élet közötti egyensúly. Az oktatásba való befektetés, különösen a gyermekek mentális egészségének támogatása alapvető a társadalom jövője szempontjából - emelte ki.
Szekeres Pál a Fidesz EP-képviselője azt a kérdést tette fel a biztosjelöltnek, hogy milyen konkrét startégiát dolgoz ki a fogyatékossággal élők munkavállalási lehetőségeivel kapcsolatban, illetve előnyben részesíti-e a foglalkoztatás bővítését, a családi adókedvezményeket, a dolgozó fiataloknak járó adómentességet a segélyekkel szemben.
Minzatu szerint a fogyatékossággal élőknek szóló programokat és eszközöket célzottabbá kell tenni, továbbá fontos, hogy a tagállamok tanuljanak egymástól, és alkalmazzák a fogyatékossággal élőket segítő politikákat, stratégiákat és ajánlásokat. Hozzátette, az adókedvezmények és más ösztönzők is hasznosak lehetnek, de a munkáltatóknak is meg kell ismerniük a fogyatékossággal kapcsolatos iránymutatásokat, hogy képesek legyenek alkalmazkodni.
Vicsek Annamária, a Fidesz EP-képviselője arra volt kíváncsi, hogy a biztosjelölt hogyan segíti elő a magyar diákok számára járó zárolt Erasmus+ források feloldását.
A román biztosjelölt szerint Magyarországnak meg kell oldania azokat a jogi kérdéseket, amelyek az akadémiai szabadság és függetlenség védelmét érintik, hogy a diákok visszakaphassák mobilitási lehetőségeiket.
Kiemelte, hogy közös európai értékek melletti elköteleződés és a megfelelő politikák megvalósítása nagyon fontos ahhoz, hogy Magyarország ne veszítse el az uniós támogatásokat.
Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk EP-képviselője azt szerette volna megtudni, hogy a biztosjelölt támogatná-e azt az uniós parlamenti állásfoglalást, miszerint a tagállami iskolák tankönyveiben a nemzeti történelem oktatása helyett az európai és a globális történelemre kerüljön át a hangsúly. Minzatu úgy véli, hogy az európai identitás ugyanannyira fontos, mint a nemzeti vagy a regionális, és lényeges szempont a tolerancia, a befogadás, a mások kultúrájának megértése is.
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Nyolc százalékkal csökkent a dolgozók száma a vállalatnál. Teljes cikk
Ha a vállalat nem teljesíti a dolgozók követeléseit, nagyszabású sztrájk jöhet. Teljes cikk
A 25-34 éves korosztály érzi a legnagyobb arányban a nyomást a munkáltató részéről, hogy ne vegyen ki szabadságot. Teljes cikk
- Nem érzi magát helyén a jelenlegi állásában? Úgy tűnik, nincs egyedül 3 hete
- Így bővülhet a nevelőszülői hálózat 3 hete
- Orbán Viktor a 2025-ös költségvetésről: történnek majd olyan dolgok Magyarországon, amelyek korábban még sosem 4 hete
- Íme az uniós átlagbérek - Magyarország utolsó előtti a sorban 4 hete
- Mikor és mekkora fizetésemelést kapnak a szociális dolgozók? 1 hónapja
- Orbán Viktor: 2025 szenzációs év lesz, olyan dolgok fognak történni, amik még nem voltak 1 hónapja
- Fél év fizetett apasági szabadságot ad ez a cég dolgozóinak 1 hónapja
- Kisgyerekek és idős szülők - miért stresszes a szendvicsgenerációba tartozók élete? 1 hónapja
- Az amerikaiak többet dolgoznak és kevésbé boldogok, mint az európaiak 1 hónapja
- Miért nem képes a magyar nyugdíjrendszer megakadályozni a nyugdíjasok elszegényedését? 2 hónapja
- Egy új fejezet kezdete - Így készíthetik fel a cégek a dolgozóikat a nyugdíjba vonulásra 2 hónapja