Informatikai szakembereket díjazott a Neumann Társaság
Tizenhárom hazai informatikus szakember kiemelkedő munkásságát díjazta a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI a „Neumann után, szabadon” című konferencián. A társaság saját kitüntetései mellett idén a IVSZ-szel és az Infotérrel közös Kovács Attila-díjat posztumusz ítélték oda „a digitális kultúra úttörőjének”, a nemrégiben fiatalon elhunyt Szedlák Ádám újságírónak.
A Neumann Társaság minden évben az IVSZ-szel és az Infotér Egyesülettel közösen ítéli oda a 2010-ben elhunyt számítástechnikai újságíró, Kovács Attila nevét viselő díjat, melyet idén a közelmúltban elhunyt Szedlák Ádám szabadúszó újságírónak ítéltek.
Az idei Neumann-díjasok:
Az NJSZT hagyományosan évente Neumann-díjjal ismeri el azokat, akik kiemelkedő eredményeket értek el a hazai számítástechnikai kultúra kialakításában és fejlesztésében - az idei évben ketten részesültek ebben az elismerésben.
- Dr. Kató Zoltán - Szegedi Tudományegyetem, TTIK: kutatásai nemzetközi szinten elismertek a gépi látás, távérzékelés, számítógépes grafika és képfeldolgozás területén. Dr. Kató Zoltán az NJSZT Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társaságának (KÉPAF) elnökségi tagja, korábban két cikluson keresztül elnöke is volt.
- Dr. Nemes József - ELTE Informatikai Kar, Műszaki Intézet: az NJSZT Vas megyei területi vezetője, emellett a társaság Robotika Szakosztályában is kiemelkedően aktív, robotika versenyszervező. Nemes József kezdeményezésére neveznek el idén Szombathelyen teret Neumann Jánosról a Neumann 120 jubileumi emlékév kapcsán.
Az idei Kalmár-díjasok
Kalmár-díjban azok a tagok részesülnek, akik a számítástudományban, illetve a számítástechnika alkalmazása területén kimagasló eredményeket értek el.
- Dr. Gál Zoltán – egyetemi tanár, Debreceni Egyetem Informatikai Kar: főbb kutatási területei a szuperszámítógépek, nagysebességű lokális és városi hálózatok, azok menedzsmentje, optimalizálása és párhuzamos architektúrák. Fontos szerepet vállalt a Nyíregyházi Főiskola és a debreceni egyetemi hálózat kiépítésében. Rendszeres előadója a Networkshop konferenciáknak és a Neumann Kongresszusoknak.
- Prof. Dr. Szénási Sándor – tanszékvezető, Óbudai Egyetem: az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának egyetemi tanára, a Szoftverfejlesztés és Mesterséges Intelligencia Intézeti Tanszék vezetője. Több mint 20 éves felsőoktatási tapasztalatait főként programozási nyelvek, algoritmuselmélet oktatásában szerezte meg. Az NJSZT HPC Szakosztály alapító tagja.
Az idei Kemény János-díjasok
Kemény János az amerikai Dartmouth College professzoraként a BASIC nyelv egyik kifejlesztője és az időosztásos rendszerek egyik úttörője volt. A róla elnevezett díjjal a Neumann Társaság azokat a 35 éven aluli fiatalokat ismeri el, akik az informatikához kötődően ígéretes tudományos eredményeket értek el.
- Dr. Bognár Gergő - ELTE Informatikai Kar Numerikus Analízis Tanszékének adjunktusa: doktori tanulmányainak megkezdése óta folyamatos és eredményes kutatómunkát végez. Eddig 14 publikációja jelent meg, amelyekre 79 hivatkozás történt. Tevékenysége példaként szolgálhat a fiatal informatikusok számára.
- Dr. Odry Ákos - Szegedi Tudományegyetem: kutatómunkáját 2015 óta aktívan folytatja, fő kutatási területe a robusztus szenzorfúziós módszerek alkalmazása mobil robotok lokalizációjában. A publikált tanulmányai új módszereket mutatnak be a külső zavarások mérésére, és javasolják a mérési módszerek beépítését adaptív állapotbecslő keretrendszerbe, mesterséges intelligencia módszerek alkalmazásával. 2020 óta tagja a Magyar Fuzzy Társaságnak, míg 2021 óta titkári szerepet tölt be az MFT-ben.
- Dr. Tiba Attila - Debreceni Egyetem: jelenlegi kutatási területei a digitális képfeldolgozás, gépi tanulás és nagy mennyiségű adat feldolgozása. Számos aktuális problémával foglalkozik, és releváns kutatói munkát végez. Ezen túlmenően aktív a tudományszervezés terén is. TDK témavezetőként kiemelkedő szerepet vállal a fiatal kutatók fejlődésében, és lelkesen támogatja a hallgatók Tudományos Diákköri (TDK) szereplését.
A Tarján-emlékérem idei díjazottjai
A társaság a hazai számítástechnika egyik úttörőjéről, Tarján Rezsőről elnevezett Tarján-díjjal az informatika oktatásában, népszerűsítésében kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakembereket díjazza.
- Abán Csaba - Baptista Pedagógiai Intézet: Az NJSZT Robotika Szakosztály alelnöke, évek óta a Neumann Társasághoz kötődő Magyar Ifjúsági Robot Kupa budapesti ligáinak szervezője, és emellett kiemelkedő eredményeket elérő felkészítőtanár. Diákjai töretlenül nyernek jelentős díjakat, ezzel erősítve Magyarország hírnevét a RoboCupJunior világversenyen.
- Görbe László - Piarista Rend Magyar Tartománya: több évig volt a Budapesti Piarista Gimnázium és a Szent Margit Gimnázium igazgatója. Nevéhez fűződik az első magyar középiskolai informatikatanárról, Kovács Mihály életéről írt monográfia, amely hozzájárult ahhoz, hogy Kovács Mihály nemcsak a piarista pedagógiában, de a magyar informatikatörténetben is elfoglalja az őt megillető helyet.
- Nikházy László - ELTE Informatikai Kar: a teljes magyar informatikai diákolimpiai csapatot tanította, készítette fel a válogatóversenyre, a különböző nemzetközi olimpiákra, nemzetközi megmérettetésekre. Kiemelkedő tagja volt a hazai rendezésű 2023-as IOI Nemzetközi Informatikai Diákolimpia szakmai vezetésének, az ő vezetésével összeállt csapat beüzemelte, kitapasztalta és tesztelte a nemzetközi informatikai diákolimpiákon használt értékelő szoftvert. Részt vesz az NJSZT által szervezett versenyek feladatainak kitalálásában, a tesztadatok elkészítésében és lektorálásában.
Társaságért emlékplakett
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság az emlékplakettel kiemelkedő munkát végző munkatársak több éves áldozatos munkájának elismerését fejezi ki.
- Dettai Eleonóra - könyvtáros, Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórum projekttitkár: tevékenységével jelentősen hozzájárul az Informatikatörténeti Adattár (itf.njszt.hu) virtuális gyűjtemény fejlesztéséhez és naprakészen tartásához.
- 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
- 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen! Részletek Jegyek
- 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
A magyar munkaerőpiac közelít a teljes foglalkoztatottsághoz, mely a következő években számos további kihívás elé állítja a gazdaságot. A... Teljes cikk
Stratégiai megállapodást kötött a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) és a KPMG. A széleskörű együttműködés részeként átadták a vállalat... Teljes cikk
Az ÉVOSZ szorgalmazza, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakban megtakarítók szabad önrendelkezésük alapján, adómentesen felhasználhassák pénztári... Teljes cikk
- De értik a szavunkat? 2 hónapja
- Informatika magántanár 2 hónapja
- Eddigi legjobb eredményét érte el a magyar csapat a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián 3 hónapja
- Fizetések, karrierkilátások: erre tart az IT álláspiac 3 hónapja
- Akár kreditet is érhet az önkéntesség! 4 hónapja
- 5 dolog, amit már most könnyen digitalizálhatnánk a munkában 4 hónapja
- A cél, hogy Magyarország 2030-ra Európa 10 legjobb innovátora közé kerüljön 4 hónapja
- Bódis László: a doktori képzés kulcsfontosságú az innovációban 5 hónapja
- Pályázat indul az egyetemeknek tudományos és innovációs parkok létrehozására 5 hónapja
- Neumann János Program: a cél, hogy a 100 legjobb egyetem között legyen egy magyar is 5 hónapja
- Alacsony kódú technológiák - Így alakulhat át a munkaerőigény a szoftverpiacon 5 hónapja