Kell egy csapat! - de nem mindegy, hogy milyen
Ismerős helyzet, hogy gondos kiválasztás után biztosak vagyunk benne, hogy a legkiválóbb szakemberekből álló teammel dolgozunk, a projektek valahogy mégis a legrosszabb rémálmainkat idézik. A feladatok nem készülnek el időre, a kollégák motiválatlanok, kapkodnak vagy unottak. Van még néhány lelkes munkatárs, de lassan őket is beszippantja az irodában és a megbeszéléseken uralkodó feszült hangulat. A csapat legjobb esetben is csak funkcionál, de korántsem teljesít jól és végképp nem hozza ki magából a maximumot. A projektek akadoznak és a termelékenységre fordítható időt a hibák kijavítása veszi el. A közös munka kínszenvedés és a vezető nem érti, mi állhat ennek hátterében. Miért nem tudnak kibontakozni a tehetségek, miért nem jönnek az ötletek és az a néhány, ami mégis felszínre kerül, miért nem valósul meg?
Mit tehetünk ilyenkor vezetőként, HR szakemberként vagy tanácsadóként?
Közhely, de igaz: minden ember egyedülálló - mentális képességeinél, személyiségénél, értékeinél, tapasztalatainál és elvárásainál fogva különböző feladatokban tud kiemelkedően teljesíteni.
Kevésbé közhelyes, de szintén igaz: minden munkatárs különböző viselkedéseket, attitűdöket „szállít be” a csoportos munkába, azaz meghatározható működési területeken rendelkezik olyan személyes erőforrásokkal, melyek nagymértékben szolgálják a csoport eredményességét.
A Belbin egyéni és csoportos profilok magyarázatul és egyben a megoldás alapjaként szolgálnak az egyéni és az együttes teljesítményt akadályozó tényezőkre, konfliktushelyzetekre, azonosítatlan és kiaknázatlan erőforrásokra. A 360 fokos Belbin rendszer 9 csoportszerepet különböztet meg, amelyek ismerete segít az egyéni és csoportos működés megértésében és optimalizálásában, jelentősen hozzájárul a személyes és csoportos önismerethez, és átfogó alapját képezheti nem csak az egyes munkatársak támogatásának, de a csapatok összeállításának és fejlesztésének is.
A munkaköri leírások és projekttervek nem térnek ki arra, hogy a munkatársaknak szükségük van határidőkre, térre az ötleteiknek, esetleg lehetőségre, hogy megmozgassák kapcsolataikat a siker érdekében. Arra is ritkán fordítunk figyelmet, hogy az egyes kollégák jellemző működésmódja a projekt egyes fázisaiban kifejezetten előrevivő, míg más szakaszokban a többiek teljesítményét és a folyamat előrehaladását zavaró tényező lehet.
Elméletben tudjuk, hogy ha tudatos figyelem fordul a személyes erőforrásokra, megnő a belső motiváció és felelősségvállalás, javulnak a csoporton belüli kapcsolatok és az együttműködés, növekszik a hatékonyság is. Tiszta sor, hogy ha a kollégák megértik és elfogadják egymás viselkedését, képesek lesznek erőforrásként kihasználni a sokszínűséget a kölcsönösen előnyös feladatmegosztásokban. Ennek előfeltétele, hogy a csoportos működés szempontjából fontos viselkedéses szerepeket azonosítsuk és tiszta rálátást teremtsünk arra, melyik kolléga mivel járulhat leghatékonyabban a közösen elért teljesítményhez - azaz felkészítsük a csoport tagjait arra, miként kezeljék értékként egymás különböző működéseit.
A Belbin csoportszerep rendszer 30 év kutatási és felhasználási eredményeivel tudományosan megalapozott, egyszerűen alkalmazható és áttekinthető képet szolgáltató eszköz. A laikusok által is könnyen érthető és kezelhető csoportszerep kategóriák mentén elkészített egyéni profilok nem csak a viselkedéses szinten jellemzően megjelenő erősségeket tárják fel, hanem azt is megmutatják, hogy ezek az erősségek milyen más szerepekkel kerülhetnek konfliktusba és mely projektfázisokban vihetik előre vagy vethetik vissza a csoportos teljesítményt. Minden ember két-három csoportszerepben teljesít a leghatékonyabban, másik két-háromban kifejezetten rosszul, a többiben pedig megfelelően funkcionál. Sokszor nem is kerül felszínre, hogy szakmai tapasztalata ellenére valaki azért nem teljesít jól, mert valamelyik leggyengébb szerepében kell(ene) működnie a csapaton belül. Van, aki szeret visszavonultan elmélyülni egy-egy feladatban, másokat pedig kifejezetten a nyüzsgés és a folytonos változás inspirál. Van, aki rendre nagyszerű ötletekkel áll elő, de kell mellé valaki, aki a remek terveket lefordítja a gyakorlati megvalósíthatóság szintjére. Mások csak az elvégzendő feladatot és a kitűzött célt látják maguk előtt, s ettől a többiek úgy érzik, átgázolnak érzéseiken…
A csoport akkor a leghatékonyabb, ha mind a 9 csoportszerep megjelenik, de ehhez nem feltétlenül van szükség 9 csoporttagra. Az egyéni profilok összegzésével kialakított csoportprofil plasztikusan tájékoztat arról, mennyire komplementerek egymással a csoport tagjai, melyek a csoport működési erősségei, és mi igényel nagyobb odafigyelést, támogatást, fejlesztést – akár azért, mert egyes szerepek lefedetlenül maradnak, akár azért, mert túlburjánzásukkal akadályozzák a folyamat előrehaladását.
A Belbin csoportszerepek megismerése és csoporton belüli azonosítása óriási segítséget nyújt a csapatmunka hatékonyabbá tételében a vezetők, HR szakemberek és a szervezetfejlesztők számára egyaránt.
Jelenleg Magyarországon a Belbin csoportszerep rendszer két változatban érhető el. Az interneten is bárki számára hozzáférhető verzió 8 szerepre mér, pszichometriailag validálatlan, önkitöltő és pusztán egyéni profilt szolgáltat. A másik lehetőség a Belbin Associates által kínált legális változat, mely 9 szereppel dolgozik, és az önkitöltés mellett munkatársak értékelésének bevonásával 360 fokos egyéni profilt, csoportprofilt készít és speciális riportokat generálva fejlesztési javaslatokat is megfogalmaz. Utóbbi használatára hazánkban csupán 7 akkreditált tanácsadónak van jogosultsága.
2016 áprilisában Budapesten tart akkreditációs képzést a Belbin Associates. A képzésen résztvevők szakértői jogosultságok szereznek a tesztrendszer alkalmazására, valamint hozzáférést kapnak több évtizedes kutatáson és tapasztalaton alapuló elektronikus segédanyagokhoz.
A képzés vezető tanácsadója: Deborah McGOVERN Belbin Associates, Cambridge - képzési vezető
A képzés helyszíne: Budapest (Serendo Consulting)
A képzés időpontja: 2016. április 14-15.
Jelentkezési határidő: 2016. március 5.
Részletek és jelentkezés
Suhai Gábor
az EQ-Skill szakmai igazgatója
akkreditált Belbin tanácsadó
www.eqskill.hu
www.eqskill.hu/kepzeseink
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Többé ne okozzon fejfájást, hogy hová vigye az év eleji céges rendezvényt, legyen az csapatépítő, workshop vagy konferencia, mert van egy olyan... Teljes cikk
A munkaerő-kölcsönzés és -közvetítés piacán meghatározó szerepet betöltő Viapan Dologidő Kft. az idei évben újabb mérföldkőhöz érkezett,... Teljes cikk
Ha léleksimogató és egyben hasznos ajándékot keres, a masszázsbérlet tökéletes választás. Teljes cikk
- A korai iskolaelhagyók aránya hazánkban - grafikon 1 hónapja
- "A műszaki és informatikai képzés kiemelt szerepe és jelentősége vitathatatlan" 2 hónapja
- Közös képzést indít a Semmelweis Egyetem és a németországi Westpfalz-Klinikum 3 hónapja
- A helyi felsőoktatás és szakképzés vezetőivel egyeztetett a BYD 3 hónapja
- HR képzések 2025 3 hónapja
- A legjobb nemzetközi üzleti képzések között a magyar egyetem programja 3 hónapja
- Hankó Balázs: a magyar csapat kiválóan teljesített a szakmák világversenyén 3 hónapja
- A személyes védjegyek magassága és a hétköznapok sodrása 3 hónapja
- Ezek a dolgozók idegenkednek legjobban az AI-tól 3 hónapja
- Onboarding és szakmai képzések: hogyan építsük vállalati szinten a szaktudást? 3 hónapja
- Ilyen szakmai programmal készül az őszre a budapesti kamara 3 hónapja