Megjelent: 10 éve

Könnyebbé válhat a munkavállalás az európai térségben

A Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) segíti a munkavállalást az európai térségben. Egyelőre a formális képzések besorolása történt meg.

Betöltöttük azt az űrt, amely az eltérő, nemzeti hatáskörben lévő oklevelek képzési szintjeinek problematikájából fakad - mondta dr. Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár a Magyar Képesítési Keretrendszert (MKKR) érintő sajtótájékoztatón február 24-én.

Az egész életen át tartó tanulás Európai Képesítési Keretrendszerének (EKKR) létrehozásáról szóló 2008. évi európai uniós ajánlás kérte fel a tagállamokat, hogy hozzák létre saját nemzeti képesítési keretrendszerüket és biztosítsák az EKKR-rel történő megfeleltetést - mondta Maruzsa Zoltán.

A munkát az oktatásért felelős három ágazat - köz- és felsőoktatás, valamint szakképzés - végezte az ehhez kapcsolódó három európai uniós projekt részeredményeinek felhasználásával.

A felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár hozzátette: az EKKR-t felügyelő Tanácsadó Testület február 3-án Brüsszelben elfogadta az MKKR bevezetéséről és az EKKR-rel való megfeleltetésről szóló jelentést, amely csaknem hétéves munka lezárása.

Az ajánlás értelmében minden uniós tagállamban kiadott új bizonyítványnak és oklevélnek hivatkozást kell tartalmaznia arról, hogy az adott képesítés a nemzeti és az európai keretrendszer mely szintjének felel meg. A cél az, hogy európai szinten átláthatóvá és összehasonlíthatóvá váljon az egyes országokban megszerezhető képesítések tartalma.

Az MKKR az EKKR-rel kompatibilis rendszerbe foglalja a különböző szinteken és formákban folyó képzések végén Magyarországon kiadott képesítéseket, illetve egységes szempontrendszer szerint mutatja be az egyes szinteken a tanulási eredményeken alapuló követelményeket. Az MKKR nyolc szintre sorolja be a képesítéseket négy deskriptor - a tudás, a képességek, az attitűd, valamint az önállóság és felelősségvállalás - mentén.

Az MKKR elkészülését többéves szakmai fejlesztő munka és nemzetközi egyeztetési folyamat, illetve a megfelelő jogszabályi környezet kialakítása előzte meg.

Az előttünk álló legfontosabb feladat az összehangolás és szinkronizálás az első négy szintre vonatkozóan, melyek közül az általános iskola 4. osztályának az 1., az általános iskolai végzettséget tanúsító bizonyítványnak a 2., a középfokú végzettségnek a 3., a szakképesítésnek pedig a 4. szint felel meg – jelentette ki Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár. Hangsúlyozta: várhatóan nyár végére készül el az a kormányrendelet, amely szabályozza, hogy a szintjelölések bekerüljenek a kibocsátott oklevelekbe.

Dr. Odrobina László szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár kiemelte: a szakképzés lényegében a 3., a 4., az 5. és a 6. szintet érinti. A képesítések besorolása 100 szakember bevonásával, illetve munkaerő-piaci szereplők megkérdezésével történt. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a szakiskolákban megszerezhető szakképesítéseket a 4. szintre sorolták be, míg az 5. szinten egyszerre szerepelnek a technikusi szakmák, valamint a felsőoktatási szakképesítések.

Dr. Maruzsa Zoltán megjegyezte: a felsőoktatáshoz tartozó szintek közül az 5. a felsőoktatási szakképzést, a 6. az alapképzést, a 7. a mesterképzést, a 8. szint pedig a doktori képzést jelöli. Hozzátette: annak érdekében, hogy az 5. szinten található technikusi szakmák és a felsőoktatási szakképesítések valóban egy szintre kerüljenek, új OKJ kiadását tervezik, melynek célja a kettő összefésülése.

Az MKKR lényege, hogy segíti a munkavállalást az európai térségben – fogalmazta meg Maruzsa Zoltán, majd hozzáfűzte: egyelőre a formális képzések besorolása történt meg, de tervezik az informális és a nem formális képzések szintekre történő besorolását is, melyet azonban validációs folyamatnak kell megelőznie.

Edupress.hu
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Így képzik a jövő AI-szakembereit Magyarországon

Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk

Meghossszabbítják az év végéig felvett diákhitelek kamatstopját

A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk

Itt a tanév vége, pontozással értékelik a pedagógusok egyéni teljesítményét

A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk