kapubanner for mobile
Megjelent: 1 éve

Mi mindent kell tudnunk, ha hosszabb időre kényszerülünk betegszabadságra?

Sajnos a betegségek nem válogatnak, néha pedig heteket vagy akár hónapokat is betegszabadságon kell töltenünk. Milyen tudnivalókkal érdemes tisztában lennünk? Mire ajánlott figyelni, hogy minél hamarabb felépüljünk? Hogyan őrizzük meg az egészségünket a jövőben? Alábbi cikkünkben pontosan ennek járunk utána!

Mi mindent kell tudnunk, ha hosszabb időre kényszerülünk betegszabadságra?

 

Kik jogosultak betegszabadságra?

Azok a munkavállalók, akik betegség miatt átmenetileg keresőképtelenné válnak. Azonban azok a szülők is betegszabadságra mehetnek, akik 12 évnél fiatalabb, beteg gyermekük ellátásáról gondoskodnak. Érdemes viszont megjegyezni, hogy munkahelyi baleset következtében a munkavállalók nem betegszabadságra, hanem baleseti ellátásra jogosultak.

Ha gyermekünk már betöltötte a 12. életévét, vagy felnőtt hozzátartozónkat ápolnánk, akkor fizetés nélküli szabadságot vehetünk igénybe. Ez legfeljebb 2 éves időtartamot jelenthet, a hozzátartozónk számára pedig a háziorvosnak kell papírt kiállítania arról, hogy valóban tartós ápolásra szorul-e.

Mit érdemes tudni a betegszabadság kivételéről?

A legfontosabb tudnivaló, hogy a keresőképtelenséget nem a munkáltatók és nem is a munkavállalók, hanem az orvosok állapítják meg. Éppen ezért tanácsos minél hamarabb háziorvoshoz fordulni, ha betegség gyanúját észleljük, hogy a lehető legrövidebb időn belül elmehessünk szabadságra, illetve elkezdődhessen a kezelésünk.

Betegszabadságot egy évben többször is igénybe vehetünk

A jogszabályok alapján a munkáltatónknak egy év alatt 15 munkanapnyi betegszabadságot kell biztosítania. Ezt a 15 munkanapot természetesen nem egyben szükséges kivenni, hiszen előfordulhat, hogy ősszel és télen is kb. 1 hetes betegszabadságra kényszerülünk. Ha egy éven belül 15 napnál több időt töltenénk betegszabadságon, akkor táppénzre leszünk jogosultak.

Hogyan épüljünk fel gyorsabban?

Elsősorban a pihenésre és a megfelelő étkezésre fontos odafigyelni. Persze nem mindegy, hogy milyen betegségben szenvedünk, viszont a különböző multivitamin fajták szedésével és ásványi anyagokban, illetve fehérjében gazdag táplálkozással rengeteget tehetünk az egészségünkért. Kérjük ki bizalommal háziorvosunk tanácsait, aki személyre szabott segítséget nyújthat a gyorsabb felépülésünk érdekében.

A betegség alatt semmiképp ne terheljük túl magunkat. Ugyanis szervezetünk és immunrendszerünk a pihenés és alvás során dolgozik a legtöbbet, ezért ne próbáljunk meg a kelleténél hamarabb visszatérni a munkához vagy éppen az edzéshez. Persze ezt nem mindig könnyű megállni, viszont ha nem fordítunk elegendő időt a pihenésre, akkor a betegség súlyosbodhat, és még hosszabb ideig tarthat a gyógyulásunk.

Mit tehetünk, hogy a jövőben minél kevesebb eséllyel érjenek betegségek?

Itt szintén az egészséges táplálkozás szerepét ajánlott elsősorban kiemelni. Törekedjünk vitaminokban bővelkedő és kellő energiát adó ételek fogyasztására, hogy immunrendszerünket napi szinten erősítsük. Ennek érdekében akár dietetikus vagy gasztroenterológus segítségét is kérhetjük, hogy egyénre szabott étrendet követve őrizzük meg az egészségünket.

Mozogjunk rendszeresen. Nemcsak a sportolás, hanem a hosszabb sétálás és a jógázás is erősíti testünk védelmi mechanizmusait. Nem kötelező tehát heti 4-5 alkalommal konditerembe járni vagy futócipőt húzni, azonban ha tehetjük, hetente legalább 2-3-szor mozgassuk át a testünket. Így még szellemileg is jobban feltöltődhetünk, hiszen a mozgás dopamint, azaz “boldogsághormont” szabadít fel.

Ha komolyabban gondoljuk a sportolást, akkor mindenképp forduljunk személyi edzőhöz, aki egyéni edzéstervet készít számunkra. Ezenkívül nyomon is követi a fejlődésünket, és néhány havonta új edzésprogramot állít össze, hogy a mozgásunk változatos és hatékony legyen még hosszú távon is.

Betegszabadság esetén igyekezzünk minél több időt fordítani a pihenésre, illetve a megfelelő multivitamin fajták szedésével és változatos étkezéssel felgyorsítani a gyógyulásunk ütemét. Vegyük figyelembe a fent ismertetett jogszabályokat, hogy soha ne érjenek kellemetlen meglepetések, ha például egy év alatt 15 napnál hosszabb időre mennénk betegszabadságra. Tegyünk meg mindent az egészségünkért, hogy a jövőben minél kevesebb eséllyel legyünk betegek!

 

  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Akkumulátorgyárak: "a munkakörülmények miatt kódolva van az újabb tragédia"

Az újabb halálos balesetek megelőzése érdekében azonnal le kell állítani az összes akkumulátorgyár építését Magyarországon, és felül kell... Teljes cikk

Ezért sérül a siket és nagyothalló emberek esélyegyenlősége a munka világában

Május 5. az esélyegyenlőség napja, mely ráirányítja a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenségekre is. A Siketek és Nagyothallók Országos... Teljes cikk

Czomba Sándor: tovább csökkent a regisztrált álláskeresők létszáma tavaly áprilishoz képest

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai alapján még egyszer sem volt olyan alacsony a regisztrált álláskeresők száma áprilisban, mint... Teljes cikk