Miért pesszimisták a magyarok?
A magyarságról szóló közhelyek között mindig feltűnik, hogy pesszimista, borúlátó nép vagyunk. A nemzetközi felmérések eredményeire is ezt igazolják, a Népszabadság által megkérdezett szakértők véleménye viszont már árnyaltabb.
Látszólag egyszerű a magyarázat - írja a Népszabadság - szegény ország vagyunk, nagy a munkanélküliség, húsz év alatt sem teljesült be a "nagy álom": nem sikerült utolérni, de számottevően megközelíteni sem az osztrákok életszínvonalát. Mindezt tetézi az elmúlt és az elkövetkező válság, a devizahitelesek helyzete. Vagyis a magyarok nem pesszimisták, csak reálisan értékelik a helyzetüket. Csakhogy a különböző boldogságkutatások szerint a kérdés ennél összetettebb, egy ország gazdasági helyzete és lakóinak boldogságérzete között nem okvetlenül van összefüggés.
A pesszimizmusunk történelmileg magyarázható jelenség - vélekedik Gerő András történész is. Szerinte a magyar nemzettudat kialakulásától, a XIX. század elejétől pesszimisztikus, hiszen részben a félelem hozta létre, a rettegés a nemzethaláltól. Elég csak a Szózatra vagy a Himnuszra gondolni: nemzethalál és szenvedéstörténet. A pesszimizmus egyik lehetséges magyarázata a kultúránkban, értékrendünkben rejlik - mondja Sik Endre szociológus, a Tárki kutatója.
Az optimizmus tanítható. Ez nem csak a mi személyes meggyőződésünk, kutatások is bizonyítják --– állítja Rózsahegyi Márk, az Optimista Klub egyik alapítója. Az optimista klubok ötlete a hatvanas években az Egyesült Államokból indult, Magyarországra a rendszerváltás előtt gyűrűzött be. Mára több mint 13 ezer tagot számlál a magyar optimista közösség. A pozitívabb életszemlélethez elsősorban az önértékelés fejlesztésére van szükség. Tapasztalataik szerint a magyarok jelentős részének nincs reális képe önmagáról, nincs tisztában jó és rossz tulajdonságaival. Pedig Rózsahegyi Márk szerint ez lenne az alap, amire aztán a pozitív gondolkodás épülhet.
Népszabadság
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk
A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk
A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk
- Rekordszinten a cégvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt 5 hónapja
- Egyre bizonytalanabbak és pesszimistábbak az amerikai dolgozók 5 hónapja
- Jó fizetés vagy valami más? Ez a legfontosabb a magyar munkavállalóknak 7 hónapja
- Íme a hat legnagyobb ügyvezetői kihívás: a munkaerő az élen 8 hónapja
- 53 napot kell várni egy építőipari szakemberre - már "csak" a jó szakemberben van hiány 8 hónapja
- A magyar vállalatvezetők jóval optimistábbak globális társaiknál, de ettől nagyon tartanak 10 hónapja
- Az AI inkább növeli, mint csökkenti a dolgozói létszámot? Így látják a jövőt a világ vezérigazgatói 11 hónapja
- Ennyivel nőtt átlagosan idén az egy dolgozóra jutó cafeteria keret 12 hónapja
- Ezek a covid hosszú távú hatásai a munkahelyeken: friss kutatás 13 hónapja
- A dolgozók több mint fele szerint az AI új munkahelyeket teremthet 1 éve
- Ilyen óradíjakkal dolgoznak a PR ügynökségek 1 éve

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?