Így lehetsz nyerő és kapós informatikus az álláspiacon
Milyen készségek lesznek néhány éven belül múlva aduászok az informatikában? Startup vagy multi az ideális munkahely? Számít a papír vagy csak a gyakorlati tudás dönt? Egyebek mellett ezek a kérdések kerültek terítékre a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Jobsgarden és a Greenfox programozóiskola szerda esti rendezvényén. Az IT iránt érdeklődő fiatalok, és karrierváltók laza környezetben egy pesti romkocsmában, a Doboz BárbaN találkozhattak a téma szakértőivel. Most a legérdekesebb kérdéseket és válaszokat vesszük nagyító alá.
A beszélgetés résztvevői balról jobbra: Lupkovics Edit (Jobsgarden), Magyari Andrea (NNG), Oroszi Kata (LogMeIn), Baráth Barbara (Green Fox Academy), Nagy-Józsa Dorka (Y2Y)
Kell-e diploma informatikusként?
„Elvégezzek egy 3 éves bachelor képzést valamelyik egyetemen, főiskolán, vagy elegendő autodidakta módon tanulni, esetleg egy 5-6 hónapos tanfolyam elvégzése” – fogalmazza meg a dilemmáját sok fiatal. A szervezők még a szakértői válaszok előtt - megszavaztatták a közönséget, amely 41-5 arányban a „nem kell diploma” mellett voksolt. A munkaerőpiaci szakértők aztán megerősítették a többség vélekedését. Kicsit bővebben kifejtve a választ azonban hozzátették: a diplomának is van pozitív hozadéka: jelzi a kitartást, az elköteleződést, a tanulási képességet és ezáltal a beválás nagyobb valószínűségét. Konzervatív cégeknél pedig még mindig elvárás a felsőfokú végzettség, bár ez a hozzáállás a növekvő munkaerőhiánnyal kezd visszaszorulni.
Startup vagy multi?
A startup általános jellemzője a sok kísérletezés, a folyamatos változás, a bizonytalanság, a projektközpontúság, az önmegvalósítás, a helyben születő döntések. A multiké pedig a biztonság, a stabilitás, az átlag feletti fizetés, munkában a merevség, az alaposan meghatározott folyamatok, a kevés lehetőség az egyéni kibontakozásra.
Míg 10 évvel ezelőtt biztosan a multi győzött volna, a hallgatóság 28-18 arányban a startup mellett szavazott. A jelenlévő céges személyzeti szakemberek (NNG, LogmeIn) azonban hangsúlyozták, nem lehet ennyire feketén/fehéren látni a két típust. Akadnak nagy szervezetek, melyek sok startup elemmel működnek, míg kis cégek között találni bőven merevebb, multis működéshez hasonlítókat. A lényeg: a számodra leginkább megfelelő cégtípust válaszd ki és ezt vizsgáld meg minden cégnél, amelyet kinézel magadnak.
Szabadúszóként vagy főállásban?
Abban a meghívott szakértők egyetértettek, hogy a következő években növekedni fog a freelancer (szabadúszó) informatikusok száma. Pályakezdőként azonban mindenképpen főállásban érdemes kezdeni, a szabadúszás a jó kapcsolatrendszerrel rendelkező, rutinos szakemberek terepe. Az NNG és a LogmeIn képviselője megjegyezte, ők főállású informatikusokra építik a szervezetet, freelancerekkel és otthonról dolgozókkal nem lehet ütőképes a cég. Szerintük az együtt dolgozó, stabil csapat hoz innovációt, járul hozzá leginkább a termékfejlesztéshez. És informatikusi oldalról is megvan az igény a valahová tartozásra.
Útravaló: informatikusként tisztázd le magadban, hogy melyik munkaforma való neked. A saját magad lábán állás vállalkozói státuszban és az ezzel járó adminisztrációval, az otthoni iroda nagyobb szabadsággal, bevételingadozással vagy a hagyományos fix irodai munkahely, a megbízhatóság, a csapatban dolgozás. Itt sincs általános válasz, csak személyre szabott.
A nagyobb szervezetek egyébként kicsit elmozdultak a rugalmasság felé. Előfordul, hogy a hét egy napját otthonról dolgozhatja le a munkavállaló, ha éppen olyan feladata van, ami nem igényel személyes interakciót.
Mi kell az előléptetéshez, a fizetésemeléshez? Mennyit kérhetek bértárgyaláson?
A válaszban leggyakrabban elhangzó két szó a tökösség és a munka iránti alázat volt. Automatikusan senki sem kap kinevezést, azért meg kell harcolni. A cég a közvetlen vezetőn át legfeljebb olyan jelzést küld, hogy a sorsod a te kezedben vagy. Például úgy, hogy jelen vagy a hétköznapokban, ötleteiddel hozzájárulsz az innovációhoz, mutatod az eredményeidet, jelzed felettesednek az ambícióidat és megkérdezed, hogy mi kell az odajutáshoz.
A cégek többségénél valamilyen rendszer működik a fizetésemelés meghatározására. Nem szabad azonban tabuként kezelni: ha egy ideje nincs, akkor a felettessel egy személyes beszélgetésen fel lehet hozni. Úgy érdemes kérésünket alátámasztani, hogy valamilyen eredményt felmutatunk. Automatikusan, alanyi jogon nem jár. Állásinterjún már más a helyzet. „Itt már csak az arcodon múlik, mennyit kérsz, persze légy tisztában piaci értékeddel” – emelte ki a Jobsgarden szakértője.
Hogyan keress állást?
+ indíts egy álláskeresést a kívánt pozíciónév/készség és a város megadásával, majd pályázz az állásokra
+ állíts be e-mailes állásértesítőt, hogy elsőként értesülhess a keresési feltételeidnek megfelelő, friss állásokról (e-mail címedet a találati listában a jobboldali oszlopban adhatod meg)
+ töltsd fel önéletrajzod - így a munkaadók is megkereshetnek állásajánlataikkal
Reális-e a karrierváltás informatikába teljesen más területről?
Nem könnyű, mert nem átlagos szakmáról van szó, de nem is lehetetlen. Számos példát látni, hogy jogászok, közgazdászok, bölcsészek nyergelnek át a kódolásra. Nagy elköteleződés és tudatosság kell hozzá, valamint érdemes néhány órás foglalkozáson belekóstolni, nagyjából mire lehet számítani. (Ilyet egyébként a Greenfox is kínál). A programozóiskola felvételi elbeszélgetésén már szűrik azokat, akiknél ez nem látszódik.
Milyen készségek kellenek a jövő informatikusának? Elveszik a robotok a munkát?
Az érdeklődő fiatalok ebben meglehetősen optimisták voltak. A 46 válaszadóból 41 szerint a robotizáció nem veszi el munkáját. Hasonló derűlátás tükröződött a munkaerőpiaci szakértők szavaiból. Az automatizáció egyelőre az unalmas, gépies munkákat váltja ki, a chatbotok pedig inkább segítik a humán interakciót. Az informatikusoknál a jövőben a soft skillek (puha képességek) szerepe értékelődik fel. A magányos ’programozózsenik’ helyett a csapatban dolgozás, az empátia, a kreativitás, az ’out of the box’ gondolkodás jelenthet versenyelőnyt. Így ha erre a pályára készülsz, e képességeidet is fejleszd. Nem csupán programozó és programozó között kell együttműködés, hanem programozó és az üzleti terület képviselője vagy a programozó és az ügyfél között is. Ennek könnyítésén már dolgoznak a cégek. Például szervezeten belül az üzleti oldalnak bemutatják a programozói gondolkodásmódot, míg a programozóknak az üzletit.
Karácsony Zoltán
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Sokféle sofőr állás létezik, nézzünk, milyen lehetőségek kínálkoznak a különböző közlekedési eszközök vezetőinek. Teljes cikk
A minisztériumi állások betöltői közigazgatásban dolgozó állami alkalmazottak. A munkavállaláshoz szükséges feltételek eltérhetnek az egyes... Teljes cikk
A home office (otthoni munka) lehetővé teszi, hogy a dolgozók a saját otthonukból végezzék el a munkájukat, anélkül, hogy a vállalat székhelyén... Teljes cikk
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 6 napja
- Brüsszel tönkretette, a kormány megmenti? Milliárdos támogatás a Dunaferr-dolgozóknak 6 napja
- Így képzik a jövő AI-szakembereit Magyarországon 6 napja
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 6 napja
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Bán Zoltán, MOL Magyarország 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 1 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Ezért nehéz a kkv-nak jó könyvelőt találni 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete