Megjelent: 4 éve

Nem kap utánam támogatást a munkavállaló, ha korábban kaptam rokkantsági besorolást?

2009-ben véglegesítettek le II. csoportú rokkantként, most lenne lehetőségem, hogy 4 órában dolgozzak. De azt mondták, mivel régi a papírom nincs kategóriám, így nem kapnak rám támogatást. Valóban így van ez? Ha nem milyen paragrafus véd, hogy dolgozhatok?

images

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A 74/2015. (III. 30.) Korm. rendelet a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalról, 4. alcíme „a rehabilitációs és orvosszakértői feladatok ellátása” védi Önt. A 12. §11 kimondja:

A rehabilitációs hatóság a személyes vizsgálatot mellőzheti, ha
a) a rehabilitációs hatóság vagy jogelődje által kiállított, az érintett személy rendelkezésére álló szakvéleményben, szakhatósági állásfoglalásban vagy határozatban foglaltak szerint az érintett személy állapota végleges,
b) a rehabilitációs hatóság vagy jogelődje által kiállított, az érintett személy rendelkezésére álló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás vagy határozat időbeli hatálya alatt kerül sor az újabb minősítésre, vagy
c) az érintett személy állapota a rendelkezésre álló orvosi dokumentáció, egyéb irat alapján megalapozottan megítélhető.

Az a) pont szerint mivel Önnek az NRSZH jogelődje által kiállított papírja van, mely alapján állapota végleges, további felülvizsgálata nem (feltétlenül) szükséges, szakvéleménye pedig érvényesnek tekinthető. Ezeken a korábbi szakvéleményeken ugyan a jelenlegi besorolási kategóriák valóban nem szerepelnek, de a rendszer átalakításakor 2012-ben a hatóság meghatározta azt is, hogy a korábbi munkaképesség-csökkenés mértéke az össz-szervezeti egészségkárosodás mely %-os értékébe fordul át. Az Ön esetében például fontos tudni, hogy mindenkinél, aki korábban I. és II. rokkantsági csoportba tartozott, 2012-t követen az össz-szervezeti egészségkárosodást 80-99%-ban határozták meg.

A kvóta teljesítésének szempontjából megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt,
akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű
aki legalább 40% egészségkárosodással rendelkezik;
akinek a munkaképesség csökkenése legalább 50%;
aki fogyatékossági támogatásban vagy
aki vakok személyi járadékában részesül,
stb.
és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a négy órát eléri.

Az ide vonatkozó jogszabály, az Flt. 58. § (5) bekezdés m) pontjában meghatározott feltételeknek az a személy felel meg:
akinél a munkaképesség-csökkenés mértéke az Országos Orvosszakértői Intézetének, vasutas biztosítottak esetében a Magyar Államvasutak Orvosszakértői Intézetének igazolása szerint legalább az 50 százalékot eléri,
akinek az össz-szervezeti egészségkárosodása az Országos Rehabilitációs Szakértői Intézet minősítése szerint legalább 40 százalékos mértékű,
akinek az egészsége a rehabilitációs hatóság komplex minősítése szerint legfeljebb 60 százalékos mértékű,
aki fogyatékossági támogatásra jogosult,
aki vakok személyi járadékában részesül,
az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29). Korm. rendelet, illetve a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet szerinti szakorvosi igazolással rendelkezik fogyatékosságnak minősülő betegségekről az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételéhez,
aki a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 102/2011. (VI. 29.) Korm. rendelet alapján, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal szakvéleménye szerint súlyos mozgáskorlátozottnak minősül,
aki audiológiai szakvélemény alapján mindkét fülre legalább 60 százalékban elvesztette hallását, vagy
aki az a)-h) pontokban foglaltak szerinti károsodást nem tud igazolni, de egészségkárosodása, fogyatékossága fennáll és foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely szakvéleménye alapján megállapítható, hogy munkavállalási és munkahely megtartási esélyei testi vagy szellemi károsodása miatt csökkentek.

Mivel Önnek 2012 előtt több mint 50 százalékos munkaképesség-csökkentést állapítottak meg, így feltételezem, az a) pont vonatkozik Önre, ezért jelenleg is megváltozott munkaképességűnek számít.

Aki válaszol:

Megváltozott munkaképességgel kapcsolatos szakértő - Kappel Katalin

Kappel Katalin vagyok, munka- és szervezetpszichológus. Pszichológus diplomámat 2010-ben az ELTE munka-, döntés- és szervezetpszichológia szakirányán szereztem. Ezt követően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Ergonómia és Pszichológia Tanszékén munka- és szervezet szakpszichológus képzést végeztem el.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2020.06.16Gyakorlatban startol az új Tbj 2020. július 1-jétől már a mindennapos munka során alkalmazni kell a bérszámfejtés, járulékmegállapítás és az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak megállapítása során is. Elméletben már sokat tudunk róla, de mi a helyzet a gyakorlati oldalon? Részletek Jegyek
  • 2020.08.30Sämling Solution most induló online nyílt képzései! Összes képzésünk elérhető online, professzionális csapatunk profi megoldásokkal a megszokott színvonalon a következő képzéseket ajánlja figyelmébe: Virtuális csapatok menedzselése, Practical Task&Project menedzsment, Hogyan oktassunk online, Kreatív problémamegoldás, Megtartó erőim a változó időkben, Reziliencia,Virtuális interjútechnika Részletek Jegyek
Follow hrportal_hu on Twitter
További cikkek
Kaphatok-e megváltozott munkaképességűként ellátást, ha nincs munkám?

B2 kategóriás rokkant nyugdíjas vagyok, de ellátást nem kapok. Volt munkahelyem is, de már nincs. Kaphatok munkanélküli ellátást? Mit tehetek? Teljes cikk

Visszamenőlegesen kaphatok-e ellátást, ha leszázalékolnak?

December 20-án kiderült, hogy agydaganatom van. Elindítottam a leszázalékolásom, de közben be vagyok jelentve. Az lenne a kérdésem, ha megkapom a... Teljes cikk

Elvehetik-e a rokkant ellátásom, ha a bevételem eléri a jövedelemkorlátot?

Leszázalékoltak véglegesen 50%-ra, mivel 62 éves vagyok. Kapok rokkantsági ellátást, mellette van munkahelyem, ahol nem lépem túl a 150%-os határt.... Teljes cikk