Ötéves csúcson a horvát munkanélküliség
Horvátországban több mint öt éve a legmagasabbra, 319.845-re emelkedett a munkanélküliek száma tavaly decemberben a kedden megjelent adatok szerint.
A horvát statisztikai hivatal jelentése szerint a regisztrált munkanélküliek száma 319.845 volt december végén, ami a legmagasabb érték 2005 áprilisa óta, és 7.500 fős emelkedés az egy hónappal korábbihoz képest.
A 4,4 millió lakosú balkáni országban közel 100 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma az utóbbi két és fél évben, a világméretű válság elmélyülésével párhuzamosan. Elemzők szerint 2011 első félévében tovább romlik a helyzet, a csúcsot márciusban érheti el a munkanélküliek száma, akkor nagyjából 330 ezer fős lehet majd a regisztrált állástalanok tábora az Európai Unióba (EU) készülő országban.
A munkanélküliségi ráta decemberi alakulásáról a statisztikai hivatal később közöl adatokat. Novemberben 18,3 százalékos volt a munkanélküliség, decemberben az elemzői előrejelzések szerint 18,8 százalékra emelkedhet a mutató.
A munkanélküliségen túlmutató gond, hogy aki elveszíti az állását és nem talál újat, választhatja a korkedvezményes nyugdíjat, ami "tovább fokozza a nyomást a már most is igen törékeny államháztartási rendszeren" - mondta Zdeslav Santic, a Societe Generale francia bankhoz tartozó Splitska Banka elemzője. Santic hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatási szint igen alacsony az uniós tagállamokkal összehasonlítva. "A jelenlegi, 55 százalék körüli foglalkoztatási arány nem éppen szilárd alap a gazdasági növekedéshez" - mondta az elemző.
Magyarországon a decemberben megjelent adatok szerint 55,3 százalék a 15-64 év közötti népességre jellemző foglalkoztatási ráta, amivel Magyarország az utolsó helyen áll az EU-ban.
Horvátországban a bruttó hazai termék (GDP) 5,8 százalékkal csökkent a válságos 2009-es évben, tavaly pedig a becslések szerint további 1,5 százalékkal mérséklődött. A zágrábi vezetés várakozásai szerint az idén már megindulhat a növekedés, a GDP 1,5 százalékkal bővülhet.
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A 25 év alatti horvátországi dolgozók fele havi ezer eurónál kevesebb (nagyjából 388 ezer forint) nettó fizetést visz haza, vagy ennél is kevesebbet... Teljes cikk
A közlekedés kivételével minden állami és magán ágazatot érint az olasz szakszervezetek által hétfőre meghirdetett általános sztrájk, amelyet a... Teljes cikk
Egy kutatás szerint tíz nőből kilenc női munkavállaló tapasztalja a menopauza tüneteit, és 44% szerint ez befolyásolja munkaképességüket. Teljes cikk
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Több a munkanélküli, kevesebben dolgoznak – kijöttek a friss KSH-adatok 1 hónapja
- A DK felszólítja Csányi Sándort, hogy fejezze be az OTP-nél a tömeges kirúgásokat 2 hónapja
- Rég nem látott csúcson a brit munkanélküliség 2 hónapja
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 2 hónapja
- A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni 2 hónapja
- Foglalkoztatási ráta Magyarországon 2025 harmadik negyedévében - grafikon 2 hónapja
- Miért lett sokkal nehezebb állást találni és miért kellenek a vendégmunkások? 2 hónapja
- Fogy a dolgozó Magyarország: újabb tízezrekkel kevesebben a munkaerőpiacon 3 hónapja
- Dolgoznak – de nincs munkájuk: így terjednek a kamuirodák 4 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 5 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?