Megjelent: 15 éve

Részmunkaidő: életbe léphet az arányosan adható juttatások rendszere

A részmunkaidős foglalkoztatás lehet a kormány által április 30-ra ígért Magyarország munkaterv egyik fő eleme. A munkaerő-piaci rugalmasság jegyében a jövőben valószínűleg életbe léphet az arányosan adható juttatások rendszere - cikkezi a Világgazdaság.

A részmunkaidős foglalkoztatás egyik gátja, hogy a juttatásokat nem időarányosan kell fizetni a dolgozó után, mivel a jelenlegi jogszabály szerint csak a munkaidő mértékével összefüggőket lehet arányosan (például felerészben) fizetni. A munka törvénykönyve azonban nem tisztázza, mely juttatások sorolhatók ebbe a körbe, de az étkezési hozzájárulás és az üdülési csekk biztosan nem. A munkaerő-piaci rugalmasság jegyében tehát a jövőben valószínűleg életbe léphet az arányosan adható juttatások rendszere.

A kormány által sokat hangoztatott, kiemelt cél a nyugdíjkassza egyensúlya. Emiatt az továbbra is reálisnak tűnik, hogy kevesebb befizetés kevesebb nyugdíjra jogosít. Ez most is így van: a részmunkaidős dolgozó napjai ugyan teljes értékűek, ám a nyugdíjellátás összegének kiszámításakor az alacsonyabb fizetését veszik figyelembe. A kisebb összegű társadalombiztosítási befizetés azonban aligha jelent majd alacsonyabb értékű egészségügyi jogosultságot - kivéve persze a pénzbeli ellátások (például táppénz) rendszerét.

Nem kizárt az sem, hogy a kormány a részmunkaidős foglalkoztatás vonzóvá tétele érdekében megkönnyíti a dolgozók elbocsátását. Jelenleg ugyanis a részmunkaidőben dolgozók is jogosultak végkielégítésre, és vonatkozik rájuk a teljes felmondási idő. Ha ezeket a jogosultságokat is arányosítanák, tehát például a négy órában dolgozó végkielégítésére feleannyit kellene költenie a munkáltatónak, vagy létszámleépítés esetén feleannyi ideig lenne köteles továbbfoglalkoztatni, az meghozhatná a munkaadók kedvét az ilyen foglalkoztatási formákhoz.

A készülő tervezet valószínűleg a munkaadókra is nagyobb nyomást gyakorol majd. Jelenleg a részmunkaidős alkalmazás lehetősége számos hazai munkavállalónak (tipikusan kismamáknak) jönne jól, ám a jog szerint igényüket a munkaadók nem kötelesek figyelembe venni.

Világgazdaság
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Béremelések az Aldinál – Vannak, akik már egymillió forint felett keresnek majd

Az újonnan belépő áruházi dolgozók kezdő bére 8 órás munkaviszony mellett havi bruttó 541 900 forintra nő. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV az év első munkanapjain

Az adóhatóság munkatársai 2026 elején is vizsgálják majd az alkalmazottak bejelentését. Teljes cikk

Erre fókuszál majd a NAV a kkv-knál 2026-tól!

A kis- és középvállalkozások mérlegében kimutatott készpénzállományok kerülhetnek az adóhatósági ellenőrzések fókuszába 2026-tól –... Teljes cikk