Szociológusok vitáztak a diplomások kihasználatlanságáról
Szociológusok cseréltek eszmét egyetemi újságírók előtt a hallgatói életről, elhelyezkedési esélyekről, a jelentkezési statisztikák alakulásáról és a felsőoktatás egészének változásairól március 13-án, Budapesten a Felsőoktatási Média Konferencia első napján.
Ezt több okkal indokolta a szakember. Álláspontja szerint részben a korábbi években felhalmozódott idősebb korosztály került be a felsőoktatásba, másrészt bebetonozódtak a különböző társadalmi csoportok, egyes rétegek gyermekei szinte teljesen el vannak zárva a felsőoktatás lehetőségétől. Elsősorban az elit középiskolákból, gimnáziumokból kerülnek be az egyetemekre és főiskolákra a jelentkezők, a szakközépiskolákban érettségizettek jóval kevesebben nyernek felvételt.
Szerepet játszik a felsőoktatás elnépszerűtlenedésében még a BSc/BA képzésben résztvevők elbizonytalanodása, akik nem feltétlenül terveznek további MSc/MA képzésben folytatott tanulmányokat, és nem látják a megszerzett végzettségük értékét a munkaerőpiacon. A szociológus álláspontja szerint jövőkép-bizonytalanság jellemzi a potenciális korosztályt, pedig nem sok jobb befektetés van ma Magyarországon, mint a felsőoktatás - mondta.
Diplomával sem találnak munkát a fiatalok
Kabai István szociológus, a Zsigmond Király Főiskola oktatója szerint a jelentkezői létszámcsökkenés oka, hogy a fiatalok egyre racionálisabban látják a jövőjüket. Egyik oldalról azt tapasztalják, hogy növekszik a felsőoktatásba befektetett költségek összege, másrészről növekszik a diplomás munkanélküliek aránya. "Saját, öt felsőoktatási intézmény végzettjei között végzett kutatásunk szerint a közép-magyarország régióban nyolc százalékos az aktív, és további két százalékos a passzív diplomás munkanélküliek aránya" - mondta.
Krémer András szociológus, az Országos Felsőoktatási Intézet munkatársa szerint azonban a felsőoktatás iránti érdeklődésvesztés sokkal komplexebb jelenség, mint azt egyszerű érvekkel meg lehetne magyarázni. Jancsák Csaba, a Szegedi Tudományegyetem oktatója a bolognai rendszerre és az ezzel megváltozott hallgatói életterekre tért ki, valamint a kitolódott felnőtté válás jelenségét taglalta.
Nem használjuk ki a bolognai rendszert
Matiscsák Attila az EIKKA munkatársa, szociológus szerint a magyar felsőoktatás legnagyobb problémája, hogy a bolognai rendszerrel lehetővé vált mobilitással nem tud megfelelően élni, valamint a külföldi hallgatók idecsábítása is a jó minőségű angol nyelvű oktatás és a megfelelő szolgáltatási rendszer hiánya miatt hiúsul meg. "A lehetőségek tárháza a multinacionál színterek elérhetőségével azonban az utóbbi években jelentősen nőtt" - mondta.
Gábor Kálmán szociológus ehhez csak annyit fűzött hozzá, hogy a magyar hallgatóknak sokkal nagyobb támogatásra lenne szükségük a külföldi trendek vizsgálatához, ami versenyképességüket növelné a munkaerőpiacon.
Edupress.hu
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Egy év alatt negyedével nőtt a felsőoktatásba jelentkezők száma, közölte a kulturális és innovációs miniszter. Tavaly 99 ezren jelentkeztek,... Teljes cikk
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kiemelte, hogy az akció egy tiltakozási eszköz, amivel semmiképp sem a diákokon akarnak bosszút állni. Teljes cikk
Vészesen közeledik a főiskolákra, egyetemekre való jelentkezés február 15-i határideje. 62 magyar és 4 külföldi intézmény többszáz szakja... Teljes cikk
- Hogyan tovább, fiatalok? - Tippek továbbtanulóknak 1 hónapja
- Ezek lesznek a változások idén és jövőre a felvételi rendszerben 1 hónapja
- A felsőoktatásba jelentkezők és felvettek száma 2001-2022 2 hónapja
- Egyetemi alapítványok: Ösztöndíjprogramok helyett a vezetőkre költenek milliárdokat 2 hónapja
- Mik a legfontosabb kompetenciák a munkaerőpiacon? 2 hónapja
- Ösztöndíjprogramot hirdetett a Szegedi Tudományegyetem 2 hónapja
- Nyílt levélben követeli az alapbérek rendezését az ELTE 650 dolgozója 2 hónapja
- Erasmus nélkül elszigetelődnek a magyar egyetemek 2 hónapja
- A karriertervezés köré szerveződött az idei Educatio kiálllítás 2 hónapja
- Ezeken az egyetemi szakokon emelkedtek a legtöbbet a tandíjak 3 hónapja
- Már lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre 3 hónapja