Veszélybe került a tarnabodi elektronikai hulladékbontó
Veszélybe került a Heves megyei tarnabodi elektronikai hulladékbontó üzem működése, miután a gazdasági válság hatására harmadára csökkent a bontásból származó, úgynevezett másodlagos nyersanyagok ára - tájékoztatta az üzemet működtető Befogadó Nonprofit (BN) Kft. ügyvezetője szerdán az MTI-t.
A cégvezető elmondta, hogy a kiöregedett számítógépeket, szórakoztató elektronikai és informatikai berendezéseket bontó cég bevételeinek fele a nagy elektronikai gyártók által befizetett hasznosítási díjból, illetve másik fele a bontott anyagok, például a vas, az alumínium és a réz értékesítéséből származik. A bontó működtetése azt követően került veszélybe, hogy a válság, illetve az ipari keresletcsökkenés miatt zuhant a nyersanyagok ára. Példaként említette, hogy ma mindössze 10 forintért értékesíthető annak a hulladék vasnak a kilója, amiért a válság előtt még 50 forintot kaptak. Ugyanakkor a krízis végén, az ipari kereslet növekedésével, az előrejelzések szerint a korábbi szintre ugrik vissza a másodlagos nyersanyagok ára, az árcsökkenés tehát csak átmeneti. Ebben a helyzetben nyújtottak be pályázatot 30 millió forint elnyerésére. A támogatással 12 hónapig tudnák fedezni a dolgozók munkabére és a hozzá kapcsolódó járulékok 75 százalékát, ám nem nyerték el a támogatást - mondta. Arról is szólt, hogy a 3 éve működő cég éppen tavaly őszre, a válság kezdetére vált nyereségessé. Az így befolyó pénzt, nonprofit vállalkozásként a befogadó program működtetésére fordítaná a társaság. Ezért, más lehetőség híján, új pályázatot nyújtanak be a foglalkoztatási szolgálathoz, illetve arra kérik az illetékeseket, hogy újra, ezúttal már kedvezően bírálják el az eredeti tendert - fűzte hozzá Kohányi Miklós.
A 40 millió forint beruházásával, az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával, 2006 augusztusában létesített üzemben 500 tonna elektronikai hulladékot dolgoznak fel évente, eddig mintegy 70 millió forintos árbevétel mellett. A munkahelyek megtartása érdekében jelenleg az MMSZ biztosítja a szükséges forrásokat kölcsön formájában - mondta az ügyvezető igazgató. Pető Zoltán a község polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a 900 lakosú településen csupán a közmunkaprogramoknak köszönhető, hogy mindössze 20 százalékos a munkanélküliség. Ebben a helyzetben a falu számára igen fontos a munkahelyek megőrzése, ezért az önkormányzat is lobbizik a BN megmentése érdekében - mondta az önkormányzati vezető.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A hévízi ötcsillag superior szálloda a Meetings Star Awards 2025/2026 Spa Meeting Hotel kategóriájának első helyezettje lett. Az elismerés egy olyan... Teljes cikk
Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA Romániában, a Mioveni-i gyárban, emiatt 900 dolgozótól válna meg – írta a profit.ro című hírportál. Teljes cikk
A Prohuman Csoport két magyarországi és egy erdélyi oktatási vállalat felvásárlásával új oktatási és kompetenciafejlesztési üzletágat hoz... Teljes cikk
- Kettős előítéletekkel szembesülnek a fogyatékossággal élő idősebb dolgozók 4 hónapja
- Ismét arany minősítésű felelős foglalkoztatói tanúsítványt kapott a Szerencsejáték Zrt. 6 hónapja
- Felmérés: az idősebb munkavállalók 90%-a tapasztalt már életkor alapján történő diszkriminációt 7 hónapja
- Valódi befogadás? Miért nem elég egy rámpa? 8 hónapja
- Űrrakétát kaptak a jövőhöz – így támogatja az E.ON a gyerekek digitális fejlődését 10 hónapja
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 10 hónapja
- 12 ezren részesülnek majd digitális kompetenciafejlesztésben hátrányos helyzetű térségekben 12 hónapja
- Többségében roma embereket képeznek majd ki csúcstechnológiára 13 hónapja
- Mitől lesz valóban befogadó munkahely egy munkahely? - a Tesco megmutatja 1 éve
- Törd át a csendet! - gazdasági kárt okozhat a munkahelyi diszkrimináció 1 éve
- Ha a munkát és a munkahelyet is szokni kell 1 éve
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben