A magyar álláskeresők több mint harmada alig tud írni, olvasni és számolni
A magyar álláskeresők kétharmada egyáltalán nem vagy csak nagyon rosszul tud számítógépet használni, a munkahelyek többsége pedig nem igényli a különböző alapkészségek intenzív használatát - derül ki egy felmérésből.

Magyarországon 2018-ban nagyjából 90 ezer ember szövegértése, számolási képessége és számítógépes környezetben mutatott problémamegoldó képességei annyira alacsony szinten vannak, hogy nem érik el a foglalkoztatottak leggyengébb 10 százalékának készségszintjét. A gyakorlatilag írni, olvasni és számolni alig tudó réteg teszi ki a regisztrált álláskereső férfiak 31 százalékát és a nők 41 százalékát - írja a Qubit.
A kutatás a a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) PIAAC magyar adatfelvételén alapuló tanulmányában olvasható, amit Csillag Márton, a Közgazdaságtudományi Intézet (KRTK) tudományos segédmunkatársa ismertetett egy műhelybeszélgetésen. A tanulmány a különböző készségek munkapiaci kimenetekre vonatkozó hatását vizsgálja. ">Az érintettek közül 35 ezren 35 évnél fiatalabbak, tehát még körülbelül 30 évet dolgozhatnának, azonban nem tudni, hogy miként fejlesztné alapkészségeiket a foglalkoztatási szolgálat.
Lannert Judit közgazdász és oktatáskutató az előadásában elmondta, hogy a hazai munkahelyek többsége nem igényli a különböző alapkészségek intenzív használatát és a tanulásra sem ad lehetőséget, miközben a dolgozók szívesen tanulnának, különösen, ha képzettebbek. A skandináv és angolszász országokban az emberek sokkal inkább használják szociális vagy problémamegoldó készségeiket a munkaerőpiacon. Az oktatáskutató szerint a tiszta verseny vagy a jó kormányzás terepet ad a munkaerő fejlesztéséhez.
Csillag Márton szerint az alapkészségeknek erős hatása van a foglalkoztatásra nézve: 4 százalékponttal nagyobb eséllyel szerez munkát az, aki eggyel magasabb számolási készségszinttel bír egy hozzá korra, nemre és más demográfiai tényezőket tekintve hasonló embernél. Az eggyel magasabb készségszint 10 százalékos pluszt jelent a munkabérben. A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a jobb készségekkel rendelkező dolgozók nagyobb eséllyel kerülnek jobban fizető cégekhez vagy magasabb pozícióba.
A kutatók atta is kitértek, hogy a versenyszférában nagyon magas a munkájukban idegen nyelvet használók bérelőnye. Csillag Márton szerint már azoknak is 11 százalékkal nő a bérhozama a csak magyarul beszélőkhöz képest, akik egyszerűbb idegen nyelvű szövegeket értenek meg. Akik folyékonyan beszélnek idegen nyelven, 22 százalékos bérhozam-növekedésre számíthatnak. A felmérés adatai szerint Magyarországon a dolgozók fele nem használ semmilyen idegen nyelvet, és csak harmaduk ért meg legalább egyszerű szövegeket.
Csillag Márton a regisztrált álláskeresők képességeinek elemzése során azt találta, hogy az álláskeresők egyhatoda egyáltalán nem tud számolni, negyedük csak a legalapvetőbb műveleteket tudja elvégezni, és mindössze negyedük állt jó vagy elfogadható készségszinten. A foglalkoztatottak egyharmada, illetve az álláskeresők kétharmada egyáltalán nem vagy csak nagyon rosszul tud számítógépet használni, például képtelen válaszolni egy e-mailre.
A kutatás szerint a foglalkoztatottak között a leggyengébb készségekkel bíró 10 százalék körülbelül bruttó 100 ezer forintot keres havonta. A leggyengébb készségekkel bíró 25 százalék a minimálbér körüli összeget keresi meg, ami bár idén 200 ezer forintra nőtt, ennek hatását novemberre az infláció teljesen elvitte. A kutatók úgy látják, hogy azoknak a regisztrált álláskeresőknek, akiknek a készségei a foglalkoztatottak leggyengébb 10 százalékának megfelelő szövegértést és számolási készséget sem éri el (azaz funkcionális analfabéták), semmi esélyük rá, hogy állást kapjanak az elsődleges munkaerőpiacon. A leggyengébb 25 százalékot el nem érőknek a minimálbérnél jobban fizető állásra nincs esélyük.
Qubit
fotó: unsplash
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Idén a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját választották meg 2024 Év Menedzserének. Teljes cikk
Az első önéletrajz, az első motivációs levél, és a bizonytalanság: mit írjak, hova küldjem, mit is akarok egyáltalán? Ha úgy érzed, vakon... Teljes cikk
Egyre gyakrabban merül fel az igény, és néhol már történtek is lépések a készségalapú szervezet vagyis a skill based organization kialakítására.... Teljes cikk
- A munkanélküliek számának alakulása 2020 és 2024 között hazánkban 3 hónapja
- Skill based organisation: ez lehet a jövőálló szervezet titka 3 hónapja
- Álláskeresési járadék 3 hónapja
- Változás: a felvételibe is beleszámít majd a kompetenciamérés eredménye 5 hónapja
- Jobhopper vagy csak ügyetlen álláskereső? 5 hónapja
- Czomba Sándor: a cél, hogy egy napot se töltsön senki regisztrált álláskeresőként 5 hónapja
- A nyilvántartott álláskeresők számának alakulása 6 hónapja
- Czomba Sándor kiemelte: a nyugdíjas korúak körében fokozódik a munkavállalási kedv 6 hónapja
- A mentális állóképesség fejlesztésének módszerei - 1. rész 8 hónapja
- "Mire befejeztem a reggelit, már 12 állásra jelentkeztem" - nem sci-fi, valóság 9 hónapja
- A nyilvántartott álláskeresők száma Budapesten - grafikon 9 hónapja