Akiknek élvezet a munka: a tea-, kávé- és a csokoládé-szakértő
Tea-, kávé- és csokoládé-szakértő - irigylésre méltó szakmák - gondolhatnánk. Ezek az emberek azonban nem önjelölt szakemberek, hanem hosszas tanulási és gyakorlati képzés után, az élelmiszeripar viszonylag keskeny mezőjében keresik meg a napi betevőt. Cikkünkben az ő munkájukba tekintünk be.
Lehet azonban, hogy csak kívülről csillog olyan nagyon ez a világ?
Alacsony bérezés és automatizálás édesipari fronton
A 3K Consens Iroda 2007-ben végzett felmérést az édesipari szakemberek helyzetéről. Ebben a munkában olvashattuk a definíciót. Az édesipari szakemberek a élelmiszeripari jellegű foglalkozások körébe, azon belül az édesipari termékgyártók foglakozási szakmacsoportba tartoznak.
Mivel ma már a magyarországi élelmiszeripar számottevő részét képzi az édesipar, a benne foglalkoztatottak több mint 10 százaléka édesipari szakember. Ez a létszám 2005-ben 8000 fő körül mozgott, akik nagyrészt az 50 főnél több munkavállalóval dolgozó vállalatnál keresték a kenyerüket. Ez ugyan nagyüzemi munka, de a feladatuk így is az édességhez köthető. Az ő munkájuk a kakaóbab tisztítása, hántolása és pörkölése, majd belőle a kakaómassza elkészítése, kakaópogácsa őrlése, majd a csokoládé gépi formázása és csomagolása. Szintén az ő feladatuk az egyéb fajta édességekhez a mártás, a töltelék és a cukoroldat elkészítése, majd a gépekbe töltése.
Még rágondolni is jó, milyen egész nap csokoládét kóstolgatni. Azonban, ha kipróbálnánk, nem biztos, hogy a munkában is találnánk akkora élvezetet, mint a csokoládé-fogyasztásban. Itt ugyanis elvárás a monotónia-tűrés és a jó fizikum, illetve egészségi állapot. A munkafázisok nagyobbik részét ugyanis gépek végzik, ezért a főleg középiskolai végzettséggel rendelkező édesipari szakemberek munkája leginkább a gépsorok kezeléséből, a munkafolyamat szabályozásából állnak.
A szakma jövőjét pedig a felmérés alapján, az automatizált berendezések és számítógép-vezérelt gépsorok jelentik. A fizetés pedig nagyon alacsony. A felmérés szerint, a szakmában a 2006-os hivatalos bruttó béradatok szerint átlagosan 104 ezer forintot, pályakezdőként 82 ezer forintot lehet keresni.
Ami pedig a jövőt illeti, a szakma kilátásai se túl fényesek. A teljes automatizálás egyre kevesebb emberi jelenlétet tesz szükségessé, ezért 2015-re körülbelül 30 százalékkal kevesebb munkaerőre lesz szükség, annak ellenére, hogy az édesipari termelés, csökkenő ütemben, de növekszik. Ennek a lassulásnak az egyik fontos oka a felmérés szerint az, hogy egyre nagyobb az egészséges életmódot propagáló média hatása, ami komoly problémát jelent az ágazatnak.
A tanácsadó iroda felmérése alapján a monotonitás-tűrés mellett az alkalmazkodó képes, precíz és szabálykövető munkavállalók számára megfelelő ez a szakma. Ha nem ilyenek vagyunk, akkor számoljunk le egy illúzióval.
Kávémesterré válni akár pár nap alatt is lehet?
Az új, amerikai típusú kávézó-láncok nemcsak új ízeket és kávézási szokásokat, hanem egy eddig ismeretlen foglalkozást, a kávémester, a barista megjelenését is behozta. Azt, hogy kiből, mennyi idő alatt lehet barista, a Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Iskolák Szövetsége (KVISZ) állásfoglalása rögzíti.
Ők úgy gondolják, és a FEOR-kóddal ellátott képzési jegyzékben is így szerepel, hogy vendéglátó-eladó alapképzés ráépüléseként lehet a baristára tekinteni, és minimum 200 órás képzést tesznek a jelöltek számára kötelezővé, amit a 300 órás előképzettség meglétéhez rendelnek. Ha ez megvan, akkor a meghatározás alapján a felszolgáló, barista, mint vendéglátó- eladó a cukrászdák, eszpresszók, bárok, gyors-étkezőhelyek, büfék, falatozók nélkülözhetetlen szakembere. Feladata az értékesítőhely "pultos" munkájának szakszerű ellátása, vitrint rendez, kávét főz, süteményt, hidegkonyhai készítményeket, reggeli- és uzsonnaételeket készít és értékesít helyben fogyasztásra, valamint csomagol elvitelre. Ételeket, süteményt, kávét és kávékülönlegességeket ajánl a vendégeknek, pultkiszolgálást és felszolgálást végez. Előkészíti az üzletet nyitásra, üzembe helyezi az üzlet gépeit, berendezéseit, pénztárgépet kezel, számláz, standol és elvégzi a zárási teendőket.
Akkora a piaci igény erre az ismeretre, hogy kifejezetten barista szakoktató és cégek is alakultak az elmúlt évtizedben. Sokféle tematikával, több fokozaton keresztül lehet valakiből a KVISZ-en kívül is kávészakértő. Néhány példa erre: van olyan cég, amely öt, egész napos tréningsorozat során képzi a kávészakértőket. Az öt nap alatt a tanulók először egy barista alapoktatást kapnak. Megismerkednek a munkaterülettel, az eszpresszó kultúrával, csoporttal: espresso, ristretto, lungo, corto, doppio, macchiato, americano, corretto. Még aznap a tejes italok készítésével,a cappucino öntéssel is barátságot kötnek a tanulók.
A második nap a kávégéppel, mint technológiával, illetve a barista feladataival ismerkednek meg a résztvevők. A harmadik nap az espresso-é, a negyedik nap pedig írásbeli és gyakorlati vizsgát tesznek a tanulók az eddigiekből. Az ötödik, ráadás nap pedig a Latte Art jegyében telik. Itt lehet a szívecske alakú haböntési technikát megtanulni.
Egy másik cégnél az alaptanfolyam csak 3 napos, és elméleti-gyakorlati tudást egyaránt ad, de még vizsga nem zárja a tanulást. Ezután következik csak az alapfokú barista tanfolyam, amely kétnapos és alapfokú végzettséget ad, majd a középfokú tanfolyam és a szakma csúcsa az Art Latte képzés.
A szakma elitje komoly, nemzeti és nemzetközi barista versenyeken méreti meg magát. Ilyen lesz a 2010. április 23-25-a között megrendezendő öt nagy verseny, amelyekre egyidejűleg a BNV területén kerül majd sor. Ezek a versenyek a 6. Magyar Barista Bajnokság, a Latte Art Bajnokság, a Kávé és Párlat (Coffe in Good Spirit) bajnokság, a Kávékóstolás (Cup Testing) bajnokság és a Török kávé (Ibrik/dzsezva) verseny lesznek. Azt, hogy ez a szakma mennyire feltörekvő és erős, mutatja az is, hogy a versenyekkel párhuzamosan, első alkalommal rendezik meg a "Csodálatos Kávé" című, nemzetközi kávékiállítást. Ezen a fórumon a termelőktől a pörkölőkön és kereskedőkön keresztül, a vendéglátókon át a vendégekig és vásárlókig - a piaci szereplők minden csoportjának alkalmat biztosítanak a találkozásra. A szakkiállításon a tervek szerint megjelennek a nagy kávétermelő országok, a távoli Brazília, Kolumbia kereskedői, a gépek, felszerelések, kiegészítők gyártói, illetve forgalmazói, a kereskedelmi cégek képviselői.
Élelmiszeripari technológusból teaszakértő
A világon több mint 6000 féle teát különböztetnek meg. Nemcsak termő területek, de kertek, illetve a feldolgozások szerint is. Teaszakértő pedig abból lesz, aki ezt a hihetetlen számú és fajtájú teát megtanulja megkülönböztetni. Bercsényi-Bíró Zsuzsanna úgy szerezte meg a képesítését és a rutinját, hogy komoly teás cégeknél, naponta több száz tea mintát kóstolt meg és elemzett ki a többi teaszakértővel közösen. Egy szakértőnek feladata a megkülönböztetés mellett a teák minőségének meghatározása, illetve a teakeverékekben a különféle teák házasítása.
Bercsényi-Bíró Zsuzsanna teaszakértő a pályáját élelmiszeripari technológus mérnökként kezdte. Ezután majdnem tízévnyi külkereskedelmi gyakorlatot szerzett. Ezeknek a tudásoknak a birtokában bízták meg a tea menedzseri feladatokkal az azóta megszűnt Compack-nál.
A cég akkor teljesen új vállalkozásba kezdett azzal, hogy létrehozta ezt a munkakört. Korábban a beszerzéseket egy speciális, külkereskedelmi vállalat végezte számukra és a Compack csak keverte és csomagolta a teát. A rendszerváltás után azonban a külkereskedelmi jogot megkapó Compack megbízta a szakértőt a teák beszerzésével, minősítésével és keverésével. Ez olyan, speciális terület volt, hogy akkoriban Magyarországon csak Bercsényi-Bíró Zsuzsanna végezte. Ekkor kapott lehetőséget, hogy igazi tea-szakértővé váljon, és ezért még ugyanabban az évben kiküldték Nagy Britanniába a Lipton céghez kitanulni a teakóstolást és minősítést. A tanulási folyamat részeként a következő években minden fontos teatermelő országot felkeresett és a helyszínen is rengeteget kóstolt a helybeli teaszakértőkkel együtt.
A tea-specialista szakember 8 évig végezte ezt a tevékenységet, majd miután azt tapasztalta, hogy a cég új, holland tulajdonosa a teás beszerzés munkáját elveszi tőlük, azaz tőle, és épp akkor kapott egy másik, nagy multinacionális vállalattól felkérést, elment a másik céghez, Lipton-igazgatónak. Ott újabb 8 évig az volt a feladata, hogy a Lipton üzemében csomagoltassa a saját kreációban készült fekete és ízesített teákat. A teaszakértő nagyon izgalmas időszaknak tartja ezt a majdnem egy évtizedet.
Az ő munkába állását megelőzően a fő teatermelő országokban ugyanis nem volt teakeverés és csomagolás, és épp ő bizonyította be, hogy ezt sokkal gazdaságosabb helyben, Sri Lankán elvégezni, mint ideszállítani a teakeveréket és itt csomagolni. A csomagoló munka a cég haszna mellett jó volt a helyi munkavállalóknak is, mert kiemelkedést jelentett nekik a rossz életkörülményeik közül a biztos munka és ez által a magasabb szintű megélhetés. Ezen kívül, Bercsényi-Bíró Zsuzsanna szerint a mindig friss, kitűnő minőségű és nem utolsó sorban olcsó tea a fogyasztást is növelte. Az eredményességét olyannyira elismerték, hogy 8 év után külföldre, magasabb beosztásba akarták helyezni. Ezt azonban nem vállalta el, hanem helyette saját céget alapított, amelyben kiváló minőségű, leveles teák forgalmazását indította el és a mai napig is ebben tevékenykedik, immáron 12 éve. Ma már közel 150 féle teát és különféle teás eszközöket forgalmaz, amelyek szebbé és kulturáltabbá teszik a teázást.
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
A digitalizáció valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n... Teljes cikk
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) Facebook oldalán részletesen bemutatott szempontok alapján a kis és közepes vállalkozásoknál 2040-re,... Teljes cikk
- Különböző szakmákban dolgozók fizetésének áttekintése Magyarországon 1 éve
- Baristaként is kipróbálta magát a Starbucks új CEO-ja az onboarding alatt 2 éve
- Ötven munkahely jön létre 1,6 milliárd forint állami támogatás felhasználásával 3 éve
- Száz új munkahely jön létre a Pápai Húsnál 3 éve
- Szijjártó: az üzbegisztáni beruházások magyar munkahelyeket hoznak létre 4 éve
- Újabb munkahelyek jönnek létre Kecskeméten, bővít a Nissin Foods 4 éve
- Bezár a zalaegerszegi sajtgyár, 83 ember kerül utcára 4 éve
- Ötmilliárd forintos pályázat indul élelmiszeripari cégeknek 4 éve
- A Heineken is kapott a munkahelyvédő beruházási támogatásból 4 éve
- Ötven új munkahely jön létre egy bajai tortilla chips gyártóüzemben 4 éve
- Ezerötszáz munkahely védelméről állapodott meg a kormány 4 éve